Προς το περιεχόμενο

Γνώση σε κλίμακες και θεωρία αρκούν για να παίξω blues?


blueslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε, δεν ισχύει αυτό. Αντιθέτως.

Δεν ακούμε μόνο Cage στο σπίτι.

 

Είμαι σίγουρος ότι, αν όλα πάνε κατ' ευχήν, μετά από καμιά 40αριά (και βάλε) χρόνια, θα είναι το μόνο που θα ακούω. Με συνέπεια και συνέχεια, στη καλύτερη δυνατή εκτέλεσή του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι σίγουρος ότι, αν όλα πάνε κατ' ευχήν, μετά από καμιά 40αριά (και βάλε) χρόνια, θα είναι το μόνο που θα ακούω. Με συνέπεια και συνέχεια, στη καλύτερη δυνατή εκτέλεσή του.

 

;D ;D ;D

 

Πάντως, σοβαρά το έλεγα, αν υπάρχει τίποτε νέο και αξιόλογο, θα ήθελα να γνωρίζω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραδεχτείτε το επιτέλους (ισχύει και για τον ΕΖ, ο οποίος θα ήθελα πραγματικά να μας πει, ποια ακριβώς σχέση με τα blues είχαν τα διάφορα "δεύτερα" μέλη στις μπάντες που ο ίδιος έχει συμμετέχει

Να  απαντήσω εγώ  για τον ΕΖ ; , θα απαντήσω λοιπόν .

Ένεκα  αιρετικά  αντίθετος με την άποψη σου για τους  ΄΄δευτερους ΄΄ λέω αυτό.

Όλα τα μέλη που πέρασαν από τους WIRE ήταν μέσα στα Βlues και για μένα αυτό ήταν – είναι το μεγάλο αυτού της μπάντας  και ισχύει για πολλές εν Ελλάδι  μπάντες ,αλλά μήπως δεν ισχύει και τις περισσότερες ανα τον κόσμο  ,βεβαίως και ισχύει ,

Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ''μισθοφόροι μλουζιστες’’ άσχετα αν πολλοί στην μουσική τους πορεία  ασχολήθηκαν και με άλλες μουσικές .

 

Όσο  να 'ναι πρέπει τα έχεις  ;) 

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένεκα  αιρετικά  αντίθετος με την άποψη σου για τους  ΄΄δευτερους ΄΄ λέω αυτό.

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει "αιρετικά αντίθετος", αλλά ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς, διαφωνώ.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδεχτείτε το επιτέλους (ισχύει και για τον ΕΖ, ο οποίος θα ήθελα πραγματικά να μας πει, ποια ακριβώς σχέση με τα blues είχαν τα διάφορα "δεύτερα" μέλη στις μπάντες που ο ίδιος έχει συμμετέχει) η προχωρήστε στο κβαντικό άλμα να επιχειρήσετε να μας πείσετε ότι όλα τα μέλη σε όλες τις μπλουζ μπάντες έχουν αυτή την "υπερβατική" σχέση που δεν εξαντλείται στο να ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες.

 

Επειδή (πάντα κατά την άποψή μου):

α) υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα σε έναν (απλό) μουσικό και έναν session μουσικό,

β) από όλα τα μουσικά συγκροτήματα, αυτά που ξεχώρισαν και ξεχωρίζουν είναι αυτά που όλα τα μέλη τους έχουν, εκτός από την τεχνική γνώση, και κάτι παραπάνω (πείτε το όπως θέλετε),

 

διαφωνώ με την παραπάνω μονόπλευρη αντιμετώπιση του trolley.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δηλωσω κατι που μου κανει τρομερη εντυπωση?

Πως γινεται (εκτος απο 3-4 που οντως ειναι) να εχουμε τοσους ειδημονες επι του θεματος και περι αυτης της μουσικης γενικοτερα και παρ'αυτα να εχουμε τοσες λιγες μπαντες που παιζουν blues?

Ειλικρινα μου κανει εντυπωση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται (εκτος απο 3-4 που οντως ειναι) να εχουμε τοσους ειδημονες επι του θεματος και περι αυτης της μουσικης γενικοτερα

 

Οι πεντατονικες κλιμακες ειναι ευκολες, και γενικα αν γαργαλησεις μια απο αυτες μπλουζ θα βγαλεις (του πεταματου μεν ....αλλα μπλουζ  ;D). Απο δω και περα δεν απεχεις παρα πολυ απο το να γινεις και ειδημονας....

 

και παρ'αυτα να εχουμε τοσες λιγες μπαντες που παιζουν blues?

 

Η μουσικη αυτη δεν τραβαει γκομενες (οι γκομενες τα βαριουνται τα μπλουζ).  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα μου κανει εντυπωση...

 

Μπααα... σκέψου ότι ο πιο ειδήμων δηλώνει ότι δεν είναι μουσικός.

Είναι θρησκευτικό το ζήτημα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δηλωσω κατι που μου κανει τρομερη εντυπωση?

Πως γινεται (εκτος απο 3-4 που οντως ειναι) να εχουμε τοσους ειδημονες επι του θεματος και περι αυτης της μουσικης γενικοτερα και παρ'αυτα να εχουμε τοσες λιγες μπαντες που παιζουν blues?

Ειλικρινα μου κανει εντυπωση...

 

 

Some can do the talk, some can do the walk. Some can do both.

Τι σου κάνει εντύπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου