Προς το περιεχόμενο

Γνώση σε κλίμακες και θεωρία αρκούν για να παίξω blues?


blueslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και αυτοδίδακτος και μεγάλος λάτρης του ενστίκτου που το θέωρω σαν έννοια ταυτόσημο με το blues παίξιμο, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν άπειροι τρόποι να φτάσεις εκεί που θες να πας. Το σημαντικό είναι να ξέρεις καλά ποιόν δρόμο διαλέγεις κάθε φορά.

 

Δεν είναι κακό το να μάθεις κάποια θεωρία γιατί θα σε βοηθήσει στο μέλλον και σε άλλους κλάδους πέραν των blues. Αλλά να ξέρεις ότι όσο περισσότερο "μυαλό" και γνώση βάζεις, τόσο ένστικτο χάνεις (ψυχή δε θα το λεγα γιατί αυτήν ή την έχεις ή δεν την έχεις).

 

Αν πάλι δεν το πολυψάξεις να ξέρεις ότι θα κομπλάρεις μπροστά στους φίλους σου που θα κάνουν μαθήματα και θα σε παιρνάν για άσχετο επειδή πιάνεις με το δικό σου τρόπο την κιθάρα και την πένα παρόλο που εσύ μπορεί να λιώνεις στο παίξιμο (ναι καθαρά προσωπική εμπειρία αυτή ;) ).

Να ξέρεις όμως ότι έχεις και πολύ περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξεις ένα προσωπικό στυλ.

 

Σύμφωνα με τον BB King ανέπτυξε ο ίδιος την τεχνική του bend (που θα ήμασταν οι υπόλοιποι χωρίς αυτό ε; ) προσπαθώντας να μιμηθεί τα slide με τους λαιμούς μπουκαλιών που άκουγε στα τραγούδια των bluesιστών του Delta. Κι αυτό γιατί κανείς δεν του έδειξε το slide κι εκείνος απλά βρήκε τον τρόπο του να το μιμηθεί.

 

Και κάτι τελευταίο. Δε φτάνει να είσαι αυτοδίδακτος για να γίνεις καλός μπλουζίστας. Υπάρχουν πολλά περισσότερα πίσω απο αυτή τη μουσική που έχουν συζητηθεί σε κάποιο βαθμό σε αυτό το forum. Μπορείς όμως μέσα από την αγάπη για τα blues και την καθημερινή σου ενασχόληση με αυτά να οδηγηθείς  κάπου αλλού. Σε κάποιο στυλ το οποίο μπορεί να μην είναι αμιγώς blues αλλά δε θα παύει να είναι πρωτότυπο και νομίζω ότι αυτό είναι και πρέπει να είναι το κατεξοχήν ζητούμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο θέμα και χρήσιμο για όλους μας.

Σου προτείνω να δεις το http://www.justinguitar.com/ και ειδικα το κομματι aural training που θα σε βοηθήσει στο να ακούς καλύτερα και να αντιγράφεις ευκολότερα τα licks.

Ακόμα αυτοσχεδίασε πάνω σε backing tracks που θα βρεις εδω

http://www.guitarbackingtrack.com/

http://gc.guitarcenter.com/kingoftheblues/tracks/

http://www.torvund.net/guitar/index.php?page=Backing_blues

 

και το σημαντικότερο από όλα που δεν ξέρω αν στο είπε κανείς είναι το να βρεις άλλους να παίξεις μαζί τους.

 

Καλή αρχή  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,ήτανε διαφωτιστικές.

Πεντατονική  major-minor γνωρίζω να παίζω σε όλες τις θέσεις και αυτοσχεδιάζω συνέχεια πάνω σε backing tracks ψάχνωντας για νέες ιδέες.Αυτό που δεν έκανα ήταν να ακούω τους αγαπημένους μου κιθαρίστες και να προσπαθώ να καταλάβω τι παίζουν έτσι ώστε να αποκτήσω και καλό αυτί.Οι ταμπλαδούρες δεν μου αρέσουν καλώς ή κακώς οπότε θα ακολουθήσω τον δύσκολο δρόμο(όπως άλλωστε μαθαίναν και παλιά)του ακούσματος.Εχει να πέσει πολύ rewind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) οτι ειπε ο Νεστορας ακριβώς!!

2)αφου ξερεις τα βασικά για τις κλιμακες.......παιξε και τις παραπλευρες νότες ....μην κλαινε ;) οι κακομοιρες

3) παίζεις blues

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα blues δεν είναι μόνο τι παίζεις αλλά, και κυρίως, πώς παίζεις, κοινώς το phrasing. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Για παράδειγμα στην κιθάρα blues χωρίς σηκώματα δε νοείται, στο πιάνο οι συνηχήσεις μικρής/μεγάλης τρίτης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το blues δεν είναι τι παίζεις αλλά κυρίως αυτά που δεν παίζεις". B.B.Cage.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μουσικός δεν είμαι για να σε συμβουλέψω σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις. Το μπλουζ όμως το αγαπάω πολύ και έχω μια απόλυτα βιωματική σχέση μαζί του. Επίτρεψέ μου λοιπόν να σου πω πως αν δεν το αισθανθείς στο πετσί σου, αν δεν το ψάξεις, αν δεν το αφήσεις να κυλήσει μέσα σου και αρκεστείς μονάχα στο να παίζεις τα σόλα που παίζουν διάφοροι "αθλητές" κιθαρίστες, δεν θα γίνεις ποτέ πραγματικός blues guitarist. Άκου τους δίσκους του θείου Albert King του Fenton Robinson, Elmore James αλλά και του ίδιου του Muddy και θα καταλάβεις ότι κανένας τους δεν ήταν ωδειο-αναθρεμμένος. Σαφώς και είναι πολύ χρήσιμο να πάρεις πολλά μαθήματα από έμπειρους τεχνίτες (Ηλία ακούς;) αλλά το βασικότερο για μένα είναι να έχεις τα ακούσματα. Ξεκίνα λοιπόν και άκου και μετά παίζεις.

Πάντως, μπράβο σου που διάλεξες το μπλουζ για να εκφράζεσαι.

 

Λευτέρη: μη μασάς. Τα σουτζουκάκια πάνε και έρχονται (χεχεχεχε) off topic (επίσης)

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά να ξέρεις ότι όσο περισσότερο "μυαλό" και γνώση βάζεις, τόσο ένστικτο χάνεις

 

Με αυτό δε θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Επίσης θεωρώ ότι καλό θα είναι, σε τέτοιες βαρυσήμαντες δηλώσεις που προφανώς αποτελούν προσωπική άποψη του γράφοντος, να τονίζεται ότι πρόκειται για προσωπική άποψη. Χτυπάει άσχημα.

 

Επίσης να πω ότι, κατά την άποψή μου, το συναισθηματικό υπόβαθρο (πες το όπως θες) για να παίξεις καλά blues είτε το έχεις είτε δεν το έχεις. Και αν το έχεις, δε θα σε κάνει το ωδείο να το χάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου