Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την τρέλλα με τη Μόνικα;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά

 

εγώ θα πώ το εξήε:

Απο τη στιγμή που σ συτή τη χώρα έκανε τρελλές πολήσεις ο ΚΑΤΜΑΝ με τις βλακείες του καρβέλα...εμείς αναρωτιόμαστε για τη Μόνικα;!...που στο κάτω-κάτω και συμπαθητική φαίνεται και low profile και για τα ποπάκια που λέει μια χαρά ειναι

 

¨οσον αφορά την σύγκριση με συνθέτες όπως John Cage κλπ...αν και απ αυτούς ξεκινήσαν όλα...εντούτοις δέν υπαρχει σύγκριση: και μόνο απο πλευράς βαθμού ενδιαφέροντος να το παρουμε η ανωτερότητα του Cage είναι σαφέστατα φανερ'η...αλλα δεν τίθεται θεμα συγκρισης μιας και ειναι διαφορετικά είδη (genres)

 

Αυτά και καλή χρονιά σ ε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεκίνησα από το τέλους του thread νομίζοντας ότι αναφερόμαστε στην Μπελούτσι.

Αλλά... :'(

 

Slow the woman...

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω οποτε, για ποιο λογο την παρουσιαζουν ως κατι ανωτερο απο ολη την υπολοιπη εμπορικη μουσικη που παιζεται στα ελληνικα ραδιοφωνα.

 

Όπως ανέφεραν κι άλλοι παραπάνω, συμφωνώ κι εγώ ότι είναι τουλάχιστον άξια της προβολής που της έχει γίνει. Και μια μεγάλη (για μένα ΤΕΡΑΣΤΙΑ) διαφορά από τον υπόλοιπο εμπορικό "συρφετό" που αναφέρθηκε είναι στις ζωντανές της εμφανίσεις. Όπου δεν κοίταξε να γλυκάνει το κοινό με τις κλασσικές και πλέον επιβεβλημένες διασκευές τύπου "έπαψες αγάπη να θυμίζεις" του υπόλοιπου εμπορικού "συρφετού", αλλά έπαιξε το Let Me Roll It. Και το είπε και απίστευτα.

 

Να γιατί δεν πρόκειται ΠΟΤΕ ΠΙΑ να δούμε καλή μουσική ευρέως διαδεδομένη στην Ελλάδα. Είναι καταδικασμένη εξ αρχής.

 

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιογραφος εισαι??  ???

 

Αν με ξαναβρίσεις θα παρεξηγηθούμε στ' αλήθεια! ;D

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχεις πρόβλημα που η Μόνικα θεωρείται "εναλλακτική" ενώ πουλάει πολύ. Μάλλον θεωρείς ότι εναλλακτικός και εμπορικός είναι αντικρουόμενες έννοιες. Εγώ αντίθετα όχι!

 

Όπως επίσης για μένα "σκυλάδες" και "εναλλακτικοί", με ή χωρίς εισαγωγικά, είναι δυο διαφορετικές κατηγορίες μουσικόφιλων. Προσωπική άποψη. Μπορεί να πέφτω και (πολύ) έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μόνικα θεωρείται μεγάλο ταλέντο και υπάρχουν "τρελλοί" φανς.

Έχω χάσει κάτι; Γιατί εγώ δεν ακούω ούτε τρομερή σύνθεση, ούτε φοβερή φωνή, ούτε κάτι το πρωτότυπο...

 

 

Συμπαθητική η κοπέλα, πρώτη φορά την ακούω και νομίζω ότι δεν έχασα κάτι.

Περίπου  τέτοια κομματάκια παίζαμε πριν 30 χρόνια στα πάρκα με τις παρέες και δεν μας ήξερε κανένας.

 

Να πεις ταλέντο τον Miroslav Vitous το 1969, τότε ναι, πράγματι (...  και σήμερα ακόμα και για πάντα θα βρίσκω το παίξιμό του ξεχωριστό).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όπως το καταλαβαίνω από τις αντιδράσεις, η Μόνικα είναι το "νέο έντεχνο". Μια αντίδραση στο "εμπορικό". Η "πχοιότητα" που έλεγε και ο Σημίτης. Το άλλοθι των ψαγμένων να νοιώσουν διαφορετικοί - αλλά όχι too much διαφορετικοί. Να νοιώθουν και λίγο in. Απλώς όχι μαζί με τα τσόλια. Σωστά;

 

Πάντως δουλειές που έχω ακούσει εδώ μέσα, θα μπορούσαν να παίξουν αυτό το ρόλο πολύ καλύτερα. Το ρόλο του λαμπρού εναλλακτικού στα σκουπίδια. Δείτε π.χ. τους SnoozeLoop. Ρε Blue, πώς πάει η προώθηση;

 

BTW ενδιαφέρον παρουσιάζει συνέντευξή της στο crackhitler.com που βρήκα μετά από επισήμανση συμφορουμίτη:

http://www.crackhitler.com/v3/17/monika-on-crack/

Θεωρώ ότι λίγη παραπάνω σεμνότητα δεν θα έβλαπτε, ιδίως στο δεύτερο μισό της συνέντευξης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάντως σπουδαίο στη χώρα μας, κάτι καινούργιο να πηγαίνει καλά εμπορικά,

Μπορεί για κάποιους η Μόνικα να μην είναι το καλύτερο δείγμα "εναλλακτικής μουσικής", ανοίγει όμως το δρόμο να γίνει γνωστό και να πουλήσει δίσκους ένα κορίτσι που δεν παίζει τσιφτετέλια, που δεν τραγουδάει με τον Νταλάρα, που δεν ανήκει στο κρυφοσκυλάδικο.

Σε όσους παίζουμε μουσικές που στη χώρα μας δεν είναι mainstream, τα συμφέροντά μας δεν συγκρούονται με εκείνα της Μόνικας.

Άν διατηρηθεί αυτή η "τρέλλα" με τη Μόνικα, που οκ μπορεί να κρύβει ένα επιχειρηματικό, επικοινωνιακό - lifestyle παιχνίδι, τότε υπάρχει ελπίδα   να βγούνε κι άλλα κορίτσια, και αγόρια και μπάντες, που θα γεμίζουν μόνοι τους το Λυκαβηττό.

Αλλιώς θα ακούμε πάλι το Νταλάρα, το Γιάννη Κότσιρα, την Ελένη Τσαλιγοπούλου την Άννα Βίση να τραγουδάνε Τούρκικα, Χατζηδάκι, Ρεμπέτικα, Παραδοσιακά, και ότι άλλο βρούνε εως ότου να πετύχει το επόμενο πείραμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όπως το καταλαβαίνω από τις αντιδράσεις, η Μόνικα είναι το "νέο έντεχνο". Μια αντίδραση στο "εμπορικό". Η "πχοιότητα" που έλεγε και ο Σημίτης. Το άλλοθι των ψαγμένων να νοιώσουν διαφορετικοί - αλλά όχι too much διαφορετικοί. Να νοιώθουν και λίγο in. Απλώς όχι μαζί με τα τσόλια. Σωστά;

 

Πάντως δουλειές που έχω ακούσει εδώ μέσα, θα μπορούσαν να παίξουν αυτό το ρόλο πολύ καλύτερα. Το ρόλο του λαμπρού εναλλακτικού στα σκουπίδια. Δείτε π.χ. τους SnoozeLoop. Ρε Blue, πώς πάει η προώθηση;

 

BTW ενδιαφέρον παρουσιάζει συνέντευξή της στο crackhitler.com που βρήκα μετά από επισήμανση συμφορουμίτη:

http://www.crackhitler.com/v3/17/monika-on-crack/

Θεωρώ ότι λίγη παραπάνω σεμνότητα δεν θα έβλαπτε, ιδίως στο δεύτερο μισό της συνέντευξης.

 

+1

 

Και η συνεντευξη πολυ αποκαλυπτικη: "Εβγαλε κι η μυγα λωλο κι εχεσε τον κοσμο ολο" που λενε...

 

Και μην αρχισουμε παλι τα ιδια περι "καλης μουσικης" που αναφερθηκε...εντελως υποκειμενικη η "καλη" μουσικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γράφει καλές pop μελωδίες; - Ναί.

 

Είναι δύσκολο να γράψεις μια pop μελωδία; - Σίγουρα περισσότερο απ' το να γράψεις 100 riff σε 27/16.

 

Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις που αξίζουν σήμερα πολύ περισσότερο από την Monica; - Ναι. Αν ξεκολλήσει κάποιος απ' το πληκτρολόγιο ας πάει να ακούσει την Άννα από τους Sigmatropic, την Βιργινία από τους Install, την Αδαμαντίνη από τους Birthmark, την Χαρά από τους Allison.

 

Είναι η Monica καραεμπορική; Σίγουρα όχι. Δεν έχει εκμεταλλευτεί ούτε στο 1/1000 της ευκαιρίες προβολής ακόμη και με "κλασσικά" ονόματα του χώρου. Την τελευταία φορά μάλιστα που την είδα να περνά με την κιθάρα της στην Κολοκοτρώνη μου έκανε εντύπωση και το πόσο low profile έχει παραμείνει.

 

Έχει σπρωχτεί από τα ΜΜΕ; Αδιαμφισβήτητα και πέραν του αναμενόμενου τον πρώτο καιρό.

 

Αυτός που άνοιξε αυτό το thread έχει γράψει ποτέ pop μελωδία που να στέκεται; Πολύ αμφιβάλλω. Μάλλον για progressivometalla ή για shredobluesa τον κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτός που άνοιξε αυτό το thread έχει γράψει ποτέ pop μελωδία που να στέκεται; Πολύ αμφιβάλλω. Μάλλον για progressivometalla ή για shredobluesa τον κόβω...

 

Δεν επιδιωκω να κανω το δικηγορο, αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να καταθεσεις τα πτυχια σου εδω για να ανοιξεις thread. Αλλωστε, τις πιο μοσχοπουλημενες ποπ μελωδιες τις εχουν γραψει ο Φοιβος και ο Καρβελας, που υποθετω πως εισαι εναντια σε αυτο που κανουν ως φαν της Μονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου