Προς το περιεχόμενο

AXL amps? (akita AT30)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

 

σήμερα πέρασα απο τον κουρμπή με την rp1000 μου για να την ακούσω στο λουπ κανενος ενισχυτή και δοκίμασα τον AXL Akita AT30 που ειχε εκεί.

 

Ομολογώ πως μου άρεσε πάρα πολύ! Ο κουρμπής μου είπε πως έχει mosfet (το γράφω καλά?) preamp και λαμπάτο τελικό με 2 6L6.

 

μετά που κοίταξα στο ιντερνετ βρήκα πως έχει και 2 12ΑΧ7 οπότε σκέφτηκα μήπως απλά στο overdrive channel χρησιμοποιεί τρανζιστορ για την παραμορφωση.

 

γενικά πολύ λίγα υπάρχουν για αυτούς τους ενισχυτές στο ιντερνετ οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ μήπως έχει κανεις άποψη.

 

εμένα πάντως αυτό που άκουσα με την πεταλιέρα μου, μου άρεσε, (και η τιμή μου άρεσε επίσης, γυρω στα 300 αν θυμαμαι καλα) απλά είμαι μπερδεμένος με το αν είναι φουλ λαμπάτος ή όχι και θα ήθελα να ξέρω για την ποιότητα κατασκευής τους, το ηχείο τους κλπ αν γνωρίζει κανείς.

 

ορίστε η επίσημη σελίδα

http://www.axlguitars.com/aaak30.html#

 

επισυνάπτω και το schematic για τους ...ειδικούς

;D ;D ;D

 

ιδού και ένα βίντεο που βρήκα στο γιουτιουμπ

http://www.youtube.com/watch?v=Odguj9NiMpA

 

 

 

τι λέτε?? :)

AA-AK-30.pdf

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπ'οτι κοιταξα στα specs εχει 2 προενισχυτριες λαμπες 12AX7 και δυο τελικες 6L6GC, ειναι φουλ λαμπα!Εχει

Accutronics Spring Reverb η οποια εταιρια ειναι αμερικανικη και φημιζεται και γενικα εχει καλα χαρακτηριστικα και λουπα!Φαινεται και καλη η κατασκευη του και η τιμη του εμενα θα με εψηνε παντως να τον ακουσω! ;)

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ό,τι άκουσα εγώ στο μαγαζί μου φάνηκε αξιόλογο μηχάνημα.

 

το βρώμικο κανάλι δε μου άρεσε, μου φάνηκε λίγο ...τζιτζίκι, γιάυτό λέω μήπως η βρώμα του od channel δεν παράγεται απο τις προενισχυτριες.

 

όποιος ξέρει απο αυτά, ας ρίξει μια ματια στο schematic να μας πει :)

 

 

το μόνο που σκέφτομαι είναι για το ηχείο του αν είναι καλό και γενικα αν είναι αξιόπιστος, γιατί είναι άγνωστος ενισχυτής επομένως αν τον πάρεις πρέπει να τον κρατήσεις.

 

 

η εταιρία πάντως δίνει 5 χρόνια εγγύηση απο ό,τι διάβασα, δε ρωτησα όμως στον κουρμπη για σίγουρα.

 

σίγουρα θα τον ξανακοιτάξω, ειδικά έτσι όπως πάνε τα πράγματα και δε βρίσκω μεταχειρισμένο κομπο :P :P :P

 

 

άλλες γνώμες? ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι φουλ λάμπα. Η πρώτη 12ΑΧ7 μου φαίνεται για buffer του fx loop και η δεύτερη για την είσοδο του τελικού. Δεν είμαι και ο πιο ειδικός οπότε μπορεί να κάνω λάθος.

 

Παρόλ' αυτά, φαίνεται καλή φάση. Αν είναι όντως στα 300 ευρώ more or less θα πάω να τον τεσκάρω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω έχει στην προενίσχυση 2 τρανσιστοράτα κανάλια, ένα καθαρό και ένα overdrive (με diode clipping) και μετά έχει tone stack και μετά τρία στάδια προενίσχυσης 12ΑΧ7 και phase inverter (12AX7) και τελικό push-pull με 6L6GC. Δεν έχει master volume, το κάθε κανάλι έχει δικό του volume (πριν από το tone stack). Παραμόρφωση από τις 12ΑΧ7 δεν πρέπει να μπορείς να βγάλεις, λογικά όμως θα έχει power overdrive από τις 6L6 σε πολύ υψηλές εντάσεις. Βλέπω ότι έχει και feedback (στο τελευταιό λαμπάτο στάδιο προενίσχυσης), λογικά θα έχει καλό καθαρό( ;; ).

 

Το αποτέλεσμα ηχητικά δεν ξέρω ποιο είναι αλλά το κύκλωμα είναι πολύ ασυνήθιστο. Full λαμπάτο σίγουρα δεν τον λες, πάντως το σήμα περνάει συνέχεια μέσα απο ένα full λαμπάτο path (προενίσχυση + τελικό). Μοιάζει με έναν λαμπάτο χωρίς tone stack που του έχεις βάλει μπροστά πετάλι diode clipping και ένα eq. Απλά δεν τον λέω full λάμπα, γιατί ακόμα και στο καθαρό του κανάλι, το σήμα σου περνάει από 4 τελεστικούς, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Γενικά αυτό που είπε ο Κουρμπής ότι δηλαδή είναι ss προενίσχυση και λαμπάτος τελικός, είναι αρκετά ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηξη

 

Αφού δεν έχει master volume, αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον τελικό του μόνο και εξωτερική προενίσχυση στο fx return, πως θα μπορεί να ελέγχει το συνολικό volume (εκτός του volume της προενίσχυσης φυσικά);

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μαγαζί με την πεταλιέρα στο return, το volume το ρυθμιζεις μόνο απο το output της πεταλιέρας.

 

mikevas ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση!

 

χμμμ πάντως όπως και νά'χει, αν εξαιρέσεις το od channel, κατα τα άλλα ο ενισχυτής μου άρεσε πολύ. λέτε να συμφέρει σαν συνδυασμός με την rp1000?

 

 

ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι ο τελικός δουλεύει μόνο σε full ισχύ 30W;  ???

Δεν θα έχουν έτσι μεγαλύτερη φθορά οι λάμπες;

Δεν θα έχεις έτσι μόνιμη παραμόρφωση από τις τελικές; (αν βέβαια είναι το κύκλωμα φτιαγμένο έτσι.)

???

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου