Προς το περιεχόμενο

AXL amps? (akita AT30)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα, το μόνο που θυμαμαι με σιγουριά είναι το 3__ ;D τα άλλα δύο ψηφία δε τα θυμαμαι.

 

κοίταξα πάντως σε διάφορα μαγαζιά στο ιντερνετ και τον δίνουν (μετα τη μετατροπή απο δολλάριο) στα 350€ οπότε...

 

πάνω απο 350 πάντως δε νομίζω να μου είπε γιατί θα το θυμόμουν.

 

μόλις έστειλα και ένα μέιλ στην digitech σχετικά με το πόσο καλά μπορεί το rp1000 να οδηγήσει έναν τελικό κιθάρας, στο μαγαζί την έκοψα λίγο "αδύνατη" αλλά δεν έιχα βάλει στο φουλ τα preset levels. το gsp δε θα έχει τέτοιο πρόβλημα γιατί δίνει 23dbu έξοδο που μάλλον κάνει.

 

 

πάντως είμαι σε μεγάλη υπερένταση και το σκέφτομαι συνέχεια γιατί δεν ξέρω αν είναι λόγω gas ή λόγω του οτι στ'αλήθεια μου άρεσε..

 

τι να πώ, θα δούμε...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βοήθησες, αλλά με μπέρδεψες κιόλας!

 

απλά σκεφτόμουν οτι δε με πειράζει αν το preamp section του ενισχυτή δεν είναι "ατόφιο" tube, μια που σαν προενίσχυση σκοπεύω να χρησιμοποιώ την rp1000.

 

οι φθηνοί υβριδικοί 15άρηδες απο ό,τι ξέρω χρησιμοποιούν "λάμπα" (σε χαμηλό βολταζ) στην προενίσχυση και solid state τελικό.

 

αυτός εδώ δηλαδή, μοιάζει να είναι "υβριδικός" αλλά "ανάποδα".

 

απο την άλλη, με μπέρδεψες και με το μαστερ βολιουμ.

 

μήπως τα μάστερ βολιουμ κάποιων ενισχυτών στην ουσία προέρχεται απο ένα ακόμα σταδιο ενισχυσης 12ΑΧ7 με ενα ποτενσιόμετρο, αμέσως μετά το στάδιο προενίσχυσης?

 

όπως και να'χει το ερώτημα είναι αν η rp1000 μπορεί να "ταίσει" ικανοποιητικά το power amp section του akita at30.

 

 

ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες! :) :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ηρακλη, γιατι δεν πας προς Bugera μερια? Τους θεωρω ωραιους ενισχυτες και σιγουρα το After sales service θα ειναι διπλα σου. Για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τοποθετηση και απο μενα!

(αν και καταλαβαινω πως ειμαι λιγο εκτος)

μιας και εισαι σε φαση για ψιλοαγνωστο κινεζικο ενισχυτακι και εισαι και στον κουρμπη, σκεψου μηπως χτυπησεις τον καστομ ντιφεντερ που εχει!

ειναι 50βατ, εχει εφεξλουπ, εχει και κατι ενδιαφερουσες πατεντουλες και ειναι και παναλαφρος!

εγω τον ειχα αγορασει αλλα τελικα δεν τον κρατησα!

αν θυμαμαι καλα ο κουρμπης τον εχει 400(οσο και ο τομαν) και τον δινει και καποιος στις δικες μας αγγελιες στα 320 νομιζω.

σκεψου το! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί και οι bugera αλλά σε τόσα λίγα βατ δεν έχουν κάποιον με fx loop.

 

Κοιτάζοντας πιο προσεκτικα το schematic, φαίνεται ότι στην είσοδο του fx return υπάρχει ένα TL072 op amp (κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στον harley benton GA15). Είναι μάλλον (πολύ μάλλον όμως) το buffer. Στους "καλούς" λαμπάτους η είσοδος του fx return βλέπει συνήθως στο ένα μισό μίας 12ΑΧ7, ακολουθεί το master volume και μετά ο τελικός (με το phase invertion). Αυτό το μισό είναι αυτό που λένε tube driven fx loop; Είναι ο buffer;

 

Είναι τα προηγούμενα λάθος; Όποιος γνωρίζει κερνάω και τόστ. :)

 

Αν είναι όντως έτσι (ss fx loop buffer) τότε why bother. Παίρνεις τον harley benton και καθάρισες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως έτσι (ss fx loop buffer) τότε why bother. Παίρνεις τον harley benton και καθάρισες.

τον εχεις ακουσει κιολας!

και οποτε θες τον ξαναακους! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας πιο προσεκτικα το schematic, φαίνεται ότι στην είσοδο του fx return υπάρχει ένα TL072 op amp (κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στον harley benton GA15). Είναι μάλλον (πολύ μάλλον όμως) το buffer. Στους "καλούς" λαμπάτους η είσοδος του fx return βλέπει συνήθως στο ένα μισό μίας 12ΑΧ7, ακολουθεί το master volume και μετά ο τελικός (με το phase invertion). Αυτό το μισό είναι αυτό που λένε tube driven fx loop; Είναι ο buffer;

 

αναφέρεσαι στον axl at30?

 

ας μας διαφωτίσει κάποιος γνώστης!

 

 

ο harley benton ειναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρή καμπίνα του και το 10αρι ηχείο.

 

 

ο defender, από όσο ξέρω δεν έχει λουπ, αλλιώς θα είχαμε μια καλή περίπτωση

 

ο bugera v22 νομίζω έχει λουπ (δες στην πισω οψη)

http://www.bugera-amps.com/EN/products/V22.aspx

 

 

ευχαριστώ όλους για την υποστηριξη!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fx loop είναι τρανσιστοράτο. Το πόση σημασία έχει αυτό στον ήχο είναι άλλη υπόθεση.

 

Έγω πάντως δεν θα τον έπαιρνα. Στα λεφτά αυτά μπορείς να πάρεις κάτι πιο καθαρόαιμο (blackstar, orange, blackheart). Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν κάνει όλη αυτή τη πατέντα με την τρανσιστοράτη προενίσχυση, ενώ στην πράξη έχει μέσα του έναν full tube ενισχυτή. Δεν είναι (ψευτό)υβριδικός τύπου Valvestate ή Valvetronix, εδώ μιλάμε ότι έχει 2x12AX7 και 2x6L6GC! Νομίζω ότι τον χαντακώνουν, χωρίς να μειώνουν το κόστος.

 

Έτσι όπως βλέπω το schematic, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να βάλουν το tonestack και ένα master volume στο συνηθισμένο σημείο (πριν το PI) και να δώσουν ένα δεύτερο input ακριβώς πριν την πρώτη 12AX7. Έτσι - χωρίς διαφορά στο κόστος - θα έδιναν πολύ μεγαλύτερη ευελιξία, δηλαδή και full tube path - με όλα τα καλά που αυτό συνεπάγεται (και ηχητικά αλλά και μαρκετικά) και τρανσιστοράτο distortion channel, αλλά και πιο χρήσιμο tone stack.

 

Δεν καταλαβαίνω τι σκεφτόταν ο σχεδιαστής. Φυσικά επείδη το amp design και ο ήχος είναι λίγο μαύρη μαγεία, μπορεί το αποτέλεσμα να αρέσει σε κάποιον, όποτε ...κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο defender, από όσο ξέρω δεν έχει λουπ, αλλιώς θα είχαμε μια καλή περίπτωση

ημουν σιγουρος πως ο ντιφεντερ ειχε λουπ!

τον ειχα κιολας τρομαρα μου!

ειναι που δεν το χρησιμοποιουσα ποτε! :-\

 

 

ο harley benton ειναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, αυτό που με προβληματίζει είναι η μικρή καμπίνα του και το 10αρι ηχείο.

 

 

κοιτα!

ετσι οπως το σκεφτομαι εγω, για να παιζεις στο δωματιο σου, η γενικα μονος σου και ετσι ειναι μια χαρα!

τωρα αν θες να τον παρεις μαζι σου σε προβα και τα σχετικα, μην ξεχνας πως εχει απο πισω υποδοχη για 4/8/16 ομ και τον βαζεις πρακτικα σε οποια καμπινα θες!εκτος αυτου ειναι και πανφθηνος και παναλαφρος!

τελος, ας θυμισω πως δεν ειναι και κατι χρησιμο το λουπ σε εναν μονοκαναλο ενισχυτη!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν μπέρδεψα με το schematic... Αν θέλεις να έχεις μόνο την προενίσχυση της πεταλιέρας και δεν σε ενδιαφέρει ο tube preamp, τότε το μόνο που μπαίνει στη μέση είναι το τρανζιστοράτο fx loop buffer...

Σημαντικό είναι επίσης, ότι λείπει ένα master volume, το οποίο συνήθως μπαίνει μεταξύ του τελικού (μια 12AΧ7 και δυο 6L6) και του preamp(την άλλη 12ΑΧ7 και τα chipάκια).

Σε κάθε περίπτωση, ο ενισχυτής θέλει mod(μετατροπή) στο κύκλωμα για να έχεις έναν καθαρόαιμο tube amp(κατ'εμένα πάντα, κι έχω κάνεις αρκετές mod). Αλλά αυτό είναι λίγο μπελάς για τα χρήματά του... η λύση θα ήταν κάποιος λαμπάτος τελικός.

Πράγματι,ο HB Ga-15 είναι ωραίο μηχάνημα και παρέχει το tube power amp κομμάτι χωρίς πολλά χρηματα. Από την άλλη, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και με εξωτερική καμπίνα ή να αλλάξεις το μεγάφωνο (πολλοί το κάνουν) και το όλο κόστος να μείνει χαμηλά. Για mod δε, είναι κατάλληλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου