Προς το περιεχόμενο

AXL amps? (akita AT30)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και έτσι ο τελικός δουλεύει μόνο σε full ισχύ 30W;  ???

Δεν θα έχουν έτσι μεγαλύτερη φθορά οι λάμπες;

Δεν θα έχεις έτσι μόνιμη παραμόρφωση από τις τελικές; (αν βέβαια είναι το κύκλωμα φτιαγμένο έτσι.)

???

 

Δειτε το ετσι: Ο τελικος ενισχυτης παιρνει ενα σημα, μεγεθους Α και το πολλαπλασιαζει. Αν του δωσεις ενα σημα που δεν ειναι τρομερα μεγαλο (δηλαδη ελεγξεις την ενταση απο την πεταλιερα) δε θα παραμορφωσει. Αν του δωσεις ενα σημα αντιστοιχου μεγεθους με το σημα που παιρνει απο την προενισχυση οταν το volume ειναι ψηλα, τοτε θα κλιπαρει.

 

Γενικα, την "ενισχυση" να την σκεφτεστε οχι ως προσθεση, αλλα ως πολλαπλασιασμο. Σε εναν ενισχυτη με τεραστιο gain, αν του δωσω ενα μικροσκοπικο σημα, παλι μικρη εξοδο θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κι εγώ δεν κατάλαβα τι γίνεται, αλλά πραγματικά δε δούλευε κανένα κουμπί οταν ειχαμε την πεταλιέρα στο return.

 

ας μας διαφωτίσει κάποιος..

EDIT thanks odis!

 

πάντως πραγματικά είναι πολύ περίεργο κύκλωμα, σίγουρα είμαι προκατειλημμένος λόγω "κινέζου" λόγω "όχι ΦΟΥΛ λαμπα" κλπ αλλά φάνηκε να ταιριάζει ωραία με την πεταλιέρα μου. (που γι'αυτό τον θέλω)

 

απο την άλλη δεν έχω ακούσει και πολλά κλασσικά αξιόλογα μηχανήματα, οπως peavey classic, blackstar ht5, ht20, οπότε δεν έχω και κανενα σοβαρό σημειο αναφοράς...

 

τι να πω, θα δούμε

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Για να καταλάβω. Το volume ενός τελικού είναι στην ουσία ένα "φράγμα" για το μέγεθος του σήματος που θα εισέλθει στον τελικό. Τα ρεύματα που παρέχονται στις τελικές λάμπες για να παράγουν ενίσχυση παραμένουν σταθερά. Τα ρεύματα ελέγχου αλλάζουν. Άρα η ισχύς εξόδου είναι στην ουσία συνάρτηση της ισχύς εισόδου στον τελικο και των δυνατοτήτων ενίσχυσης του τελικού. Καλά τα λέω;

 

(παρεπιπτόντως, thankz για την απάντηση, την προηγούμενη και την επόμενη  :P)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι. Οπου βλεπεις σε ενισχυτες κιθαρας ποτενσιομετρο master volume, ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις ενα ποτενσιομετρο μεταξυ του τελους της προενισχυσης και του τελικου ενισχυτη. Ελεγχει δηλαδη το ποσοστο του σηματος που βγαινει απο την προενισχυση και που θα μπει στον τελικο.

 

Δε ξερω αν εχεις δει αυτο το thread, αλλα ισως μπορει να βοηθησει.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173328.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν εχεις δει αυτο το thread, αλλα ισως μπορει να βοηθησει.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173328.0

 

πολύ ωραίο ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα! θενξ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας schematics από άλλους λαμπάτους, παρατήρω ότι στην ουσία το master volume είναι ένας μεταβλητός διαιρέτης τάσης που ελέγχει την τάση του σήματος εισόδου στον τελικό, τίποτα περισσότερο. Ααχχά (όχι οι aha).

 

ή έτσι νομίζω τουλάχιστον

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ενισχυτή τι πιστεύετε? αξίζει λέτε να τον πάρω ή να περιμένω (πόσο ακόμα ::)) για κάτι μεταχειρισμένο..

 

είμαι κάπως σκεπτικός σχετικά με την αξιοπιστία της κατασκευής αλλά και επειδή έτσι άγνωστος που είναι στην ουσία έχει πολύ άσχημη μεταπωλητική αξία

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο της υπόθεσης ξέρεις ποιό είναι; Η digitech έχει δημιουργήσει ανάγκη για μικρούς λαμπάτους, combo συνήθως, με fx loop. Εγώ τον τσεκάρω γιατί ένας φίλος μόλις προχθές του ήρθε το gsp και θέλει ακριβώς κάτι τέτοιο. Μάλλον πρέπει να είναι καλή φάση ο συγκεκριμένος ενισχυτής, γι' αυτήν την δουλειά τουλάχιστον, αν βέβαια είναι γύρω στα 300 ευρώ όπως είπες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ενισχυτή τι πιστεύετε? αξίζει λέτε να τον πάρω ή να περιμένω (πόσο ακόμα ::)) για κάτι μεταχειρισμένο..

 

είμαι κάπως σκεπτικός σχετικά με την αξιοπιστία της κατασκευής αλλά και επειδή έτσι άγνωστος που είναι στην ουσία έχει πολύ άσχημη μεταπωλητική αξία

 

Κοίταξα προσεκτικά το schematic που πολύ σωστά έδωσες. Ο ενισχυτής δεν είναι ούτε κατά φαντασία full tube και εξηγώ:

όλη η προ-ενίσχυση του σήματος της κιθάρας γίνεται από τελεστικούς και fets, το distortion γίνεται δε μόνο με διόδους... Οι λυχνίες ΔΕΝ συμμετέχουν καθόλου στην παραμόρφωση και το eq και η μία από τις δυο 12ΑΧ7 είναι ψιλο-διακοσμητική. Η 2η αποτελεί το phase inverter του τελικού.

Με λίγα λόγια, για να ακούσεις καλή λαμπάτη παραμόρφωση από τον ενισχυτή πρέπει να συνδέσεις κιθάρα ή πετάλι στο fx return και να βάλεις τέρμα τον ενισχυτή(και τα 30W!).

Είναι ουσιαστικά ένας υβριδικός ενισχυτής με τρανζίστορ προενισχυτή όπως έχουν και οι φθηνοί 15W combos(χωρίς πλάκα, σύγκρινε με άλλα schematics) και μόνο ο τελικός δικαιολογεί την τιμή του. Ο τελικός όμως θέλει εντάσεις τρελές για να παραμορφώνει καθότι ΔΕΝ υπάρχει και master volume....

Εάν αναζητάς full tube λύση ή καλή συνεργασία με πετάλια, δεν θα στον πρότεινα.

Η χροιά ενός full tube ενισχυτή είναι πολύ καλή και περιλαμβάνει όλες εκείνες τις αρμονικές που ακούει ευχάριστα το ανθρώπινο αυτί. Με τους υβριδικούς δεν συμβαίνει αυτό λόγω ότι το σήμα περνά κι από πολλά τρανζίστορ.

Καλή λύση κατ΄εμέ για full tube amp που να συνεργάζεται καλά με πετάλια είναι οι ενισχυτές blackheart (έχω το BH5h).

 

Ελπίζω να βοήθησα με τις info!

 

Cheers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου