Προς το περιεχόμενο

AXL amps? (akita AT30)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελος, ας θυμισω πως δεν ειναι και κατι χρησιμο το λουπ σε εναν μονοκαναλο ενισχυτη!

 

Aυτο εξαρταται απο το τι μηχανηματα χρησιμοποιεις και τι ηχο θες. Αν εχεις 2-3 πεταλακια chorus-delay και μονοκαναλο ενισχυτη, τοτε ναι, το loop ειναι ουσιαστικα αχρηστο.

Για εμενα ομως, για παραδειγμα, ειναι απαραιτητο. Χρησιμοποιω κατα κορον ενα G-Sharp για reverb, το οποιο εκ κατασκευης μπορει να λειτουργησει μονο μεσα στο loop.

Απο οτι καταλαβα, ο φιλος θελει να χρησιμοποιησει οχι μονο τα modulation/distortion effect της πεταλιερας του αλλα και τις προσωμοιωσεις καμπινων/ενισχυτων, οποτε χρειαζεται εισοδο κατευθειαν στο power amp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτο εξαρταται απο το τι μηχανηματα χρησιμοποιεις και τι ηχο θες. Αν εχεις 2-3 πεταλακια chorus-delay και μονοκαναλο ενισχυτη, τοτε ναι, το loop ειναι ουσιαστικα αχρηστο.

Για εμενα ομως, για παραδειγμα, ειναι απαραιτητο. Χρησιμοποιω κατα κορον ενα G-Sharp για reverb, το οποιο εκ κατασκευης μπορει να λειτουργησει μονο μεσα στο loop.

Απο οτι καταλαβα, ο φιλος θελει να χρησιμοποιησει οχι μονο τα modulation/distortion effect της πεταλιερας του αλλα και τις προσωμοιωσεις καμπινων/ενισχυτων, οποτε χρειαζεται εισοδο κατευθειαν στο power amp.

 

Ομολογω πως δεν ηξερα πως υπαρχουν εφε τα οποια δουλευουν ΜΟΝΟ μεσα στο λουπ του ενισχυτη!

και δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να θελει να χρησιμοποιει τις προσομοιωσεις!

απλα ελεγα, πως αν εχεις μονο ενα καναλι, τα βαζεις ολα σε σειρα και μετα...καθεσαι! :P

οποτε σορυ για την ακυρη τοποθετηση!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα, ο φιλος θελει να χρησιμοποιησει οχι μονο τα modulation/distortion effect της πεταλιερας του αλλα και τις προσωμοιωσεις καμπινων/ενισχυτων, οποτε χρειαζεται εισοδο κατευθειαν στο power amp.

 

αυτό ακριβώς θέλω να κάνω, δεν θα πώ "όχι" και σε ένα καλό κανάλι ντράιβ, βέβαια! υπάρχει και το 4 cable method για την rp1000.

 

 

θα περιμένω να ακούσω κανέναν bugera v22 (είχαν τελιώσει όπου ρώτησα).

θα ήθελα να ακούσω και κανένα blackstar, όπως ht-5 ή 20 studio αλλά δε ξέρω καν αν φέρνει κανεις στην ελλάδα

σίγουρα θα το ψάξω και με τον harley benton τόσα λίγα που κάνει.

 

 

αλήθεια, πειράζει πολύ το τρανζιστοράτο buffer στο λουπ? ουτως ή άλλως "αχρωμάτιστο" δεν πρέπει να είναι?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια ψαχτική για το Alphatone speaker του και ο Γούγλης μου πέταξε AXK, Johnson Amps...

Oι Johnson είναι σίγουρα υβριδικοί, κάποια μοντέλα έστω, έχει ένας φίλος έναν. Καλός ήχος για μέταλ, αλλά άν τον βάλεις δίπλα σ έναν καλό λαμπάτο είναι για κλάμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bugera v22. 22watt φούλ λάμπα με fx loop, master volume, presence και άλλα καλούδια και στα 320 ευρώ στο dv. Νομίζω ότι τον axl τον βάζει κάτω και τον τρώει για πρωινό.

Θιασώτες της digitech, αναφωνήστε με χαρά "Επιτέλους!"  :)

 

Παραμένει το ερώτημα βέβαια του ss fx loop buffer, κατα πόσο δηλαδή επηρεάζει τον ήχο. Επίσης ο bugera δεν ξέρω τι έχει σε αυτό το σημείο (δεν βρήκα schematics).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μη σκατε για το buffer της λουπας, αν ειναι τρανζιστορατο ή λαμπατο. Σιγα το πραμα....πανε δοκιμασε τον ενισχυτη και αμα σου αρεσει, παρτον.

 

Επισης, για την δουλεια που τον θες, μηπως να κοιταξεις και τους slave της tech 21? Βεβαια οι συγκεκριμενοι ειναι τελειως αχρωματιστοι, ωστε να αποδιδουν ξεκαθαρα τον ηχο της προενισχυσης που χρησιμοποιεις. Οποτε πριν κοιταξεις κατι τετοιο πρεπει να βεβαιωθεις οτι εχεις μια top-class προενισχυση της οποιας τον ηχο θες αναλοιωτο (και που η digitech δε νομιζω να εμπιπτει ακριβως σε αυτη την κατηγορια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slave εννοεις τα power engines που βγάζει?

 

την σκέφτηκα και αυτη τη λύση, αλλά που να τα ακούσω όλα αυτά? είναι μεγάλο πακέτο το κουβάλημα στο κέντρο, η μη διαθεσιμοτητα κλπ.

 

το tech21 ποιος μπορει να το έχει?

 

πάντως και bugera που ρώτησα τους ειχαν τελειώσει είπαν..

 

 

το akita AT30 που δοκίμασα, μου άρεσε πολύ, είναι η αλήθεια, απλά στα ίδια λεφτά βγαίνει και ο bugera v22 που είναι (μάλλον) πιο προκοπής..

και ο v55 στα 400€ με 6L6.

 

μιας που (απο όσο ξέρω) δεν υπάρχουν αυτά στην αθήνα για άκουσμα, το ψάξιμο παίρνει παράταση. Αν κάποιος ξερει κανένα μαγαζί που έχει bugera v22/v55 για άκουσμα, ας το πεί!

 

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια ψαχτική για το Alphatone speaker του και ο Γούγλης μου πέταξε AXK, Johnson Amps...

Oι Johnson είναι σίγουρα υβριδικοί, κάποια μοντέλα έστω, έχει ένας φίλος έναν. Καλός ήχος για μέταλ, αλλά άν τον βάλεις δίπλα σ έναν καλό λαμπάτο είναι για κλάμματα

 

Johnson, AXL, Brand-X, Alpha-tone και άλλες εταιρίες είναι το ίδιο κινεζικό εργοστάσιο και συνεργάζεται με την FENDER. Είχα βρει fender (μπροστά λογότυπο) θήκη κιθάρας με AXL λογότυπο στην πίσω πλευρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...

πιστευω οτι αν ο ενισχυτης εχει ενα κρυσταλλινο καθαρο καναλι που βρωμιζει δυσκολα τοτε δεν θα χρειαστει να ασχοληθεις με λουπ...(παρομοια περιπτωση του ντιφεντερ που απεκλεισες)

 

εγω τρεχω το μηχανιμα σε λανευ βι σι 30 112 με φλατ EQ ,με ενισχυτες και καμπινες ενεργοποιημενες στη λοου εισοδο και εχω φοβερο ηχο (επιλογη μιξερ στην πισω μερια)

 

ΥΓ. ακομα δεν εχω δοκιμασει να βαλω την τζιτζιτεκ στην λουπα ;D ;D

ΥΓ2. Λαθος το εκανα μια φορα αλλα μου την εσπασε που επρεπε να ξαναρυθμιζω εντασεις και δεν το ξαναδοκιμασα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου