Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Gibson Les Paul Traditional


Arct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια χαζή ερώτηση;

 

έχει dremelιάσει την κιθάρα  (λάτρεψα το σήμα ® δίπλα στο dremel  ;D ;D ;D)

και συζητάμε την απώλεια μεταπωλητικής αξίας από αλλαγή μαγνητών;

 

Ή δεν κατάλαβα καλά;

 

::)

 

 

H Gibson δεν είχε τι να κάνει και άρχισε να "dremelιάζει" τις κιθάρες της... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχει dremelιάσει την κιθάρα 

 

κάπως έτσι φαντάζομαι αν και δεν γνωρίζω με ακρίβεια αν πρόκειται για παλαιότερη std ή για traditional.

 

lpradiograph.jpg

 

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ, όντως λάθος κατάλαβα...  ;D ;D ;D

 

Το original δίπλα στο dremel με μπέρδεψε και είπα να το διευκρινίσω!

 

Sorry για την παρέμβαση ;)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για bright και πλούσια μεσαία θα σου έλεγα

τους black dog της Bare knucle

http://www.bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=vintage_hot&pickup=black_dog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια gibson les paul συγχρονη (και οχι του 59, 60 και δεν ξερω εγω ποιας αλλης χρονιας) δεν χανει την αξια της αν αλλαξεις τους μαγνητες. Ετσι κι αλλιως οι mass producted κιθαρες τι αξια εχουν? Δηλαδη μπορει απο μια les paul standard του 2010 να κονομησουμε? Δεν νομιζω...

Την traditional την πηρες για τους μαγνητες της, αν τους αλλαξεις, ακυρωνεις την υποσταση της. Αυτα βεβαια ειναι ψηλα γραμματα αν το'χεις αποφασισει.

Εχουν περασει πολλες les paul απο τα χερια μου και εχω κανει πολλαπλα πειραματα.

Οι καλυτεροι μαγνητες που εχω ακουσει ειναι οι suhr Aldrich και οι seymour duncan anlico 2 pro. Για τον ηχο που θες ειναι κορυφη...!!

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ fenderiarhs.

 

Πάνω σε αυτό θα ήθελα μία διευκρίνηση, σε τι ενισχυτή πήρες αυτό το αποτέλεσμα.

 

 

 

Fender HRD (με μεγαφωνο Tonker). Παντως οι stock μαγνητες της κιθαρας σου ειναι καλοι μαγνητες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Eίναι προφανές, ότι οποιαδήποτε παρέμβαση μειώνει την αξία ενός καλού οργάνου. Κάπου είχε ένα αναλυτικό πίνακα "ζημειών" ο Superfunk

 

Διαφωνώ ριζικά. Αν εγώ έχω δηλαδή μια Gibson Les Paul Traditional και της βάλω Tom Holmes ή Throbaks θα μειωθεί η αξία της? Μην τρελαθούμε... Άλλο πράγμα είναι αν ένας πιθανός αγοραστής θα θέλει τους μαγνήτες που έχω βάλει εγώ (κάτι που πάντα μπορεί να ξεπεραστεί περνώντας πάνω τους stock μαγνήτες) και άλλο το να πούμε ότι η "παρέμβαση" αυτή by default μειώνει την αξία του οργάνου. Μιλώντας πάντα για "τωρινά" όργανα βέβαια και όχι vintage.

 

Άποψή μου είναι να αλλάξεις τα ποτενσιόμετρα πρώτα και αν και τότε δε σε ικανοποιεί ο ήχος της κιθάρας, ψάξε/διάβασε/άκουσε όσο περισσότερο μπορείς και διάλεξε τους μαγνήτες που θα σου ταιριάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ριζικά. Αν εγώ έχω δηλαδή μια Gibson Les Paul Traditional και της βάλω Tom Holmes ή Throbaks θα μειωθεί η αξία της? Μην τρελαθούμε...

Mην τρελαίνεσαι τόσο εύκολα...προφανώς και ότι δεν είναι εργοστασιακό αφαιρεί από την αρχική (ή μετέπειτα) αξία του οργάνου...τώρα τι μαγνήτες έβαλες εσύ επάνω, είναι προσωπικό σου γούστο, όχι του εργοστασίου ή του μετέπειτα κατόχου...

Άσε που ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί κάποιος αγοράζει ένα όργανο, που δεν είναι έτσι όπως το θέλει. Και εάν υποτεθεί ότι στο πέρασμα του χρόνου άλλαξαν τα γούστα του, δόξα το Θεό, γεμάτος ο πλανητης από επιλογές. Πιό σίγουρα πέρνεις ένα καινούργιο που το δοκιμάζεις και το ακούς επιτόπου...από το να φαντάζεσαι πως θα ακουστεί με τις αλλαγές...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαραθώνιε, αν αλλάξει τους μαγνήτες, μπορεί να κρατήσει τους παλιούς και να τους ξαναβάλει πάνω όταν είναι να την πουλήσει. Σ' αυτή την περίπτωση, και επειδή το όργανο δεν εμπίπτει στην κατηγορία vintage, δεν θα χάσει τίποτα από την αξία του λόγω πειραγμένων κολλήσεων στα ηλεκτρικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαραθώνιε, αν αλλάξει τους μαγνήτες, μπορεί να κρατήσει τους παλιούς και να τους ξαναβάλει πάνω όταν είναι να την πουλήσει.

Mα δεν αντιλέγω...βέβαια αυτό δεν αναιρεί το δεύτερο μέρος της απάντησής μου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου