Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Gibson Les Paul Traditional


Arct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πρόσφατα έλαβα την απόφαση να αλλάξω τους μαγνήτες στην κιθάρα μου. Πρόκειται για μια Gibson Les Paul® του 2008.

 

Οι απορίες μου θα μπορούσαν να διαχωριστούν σε δύο τομείς.

 

α. Κατά πόσο μπορεί μια τέτοια παρέμβαση να μειώσει την αξία του μουσικού οργάνου.

β.Ποια είναι η βέλτιστη επιλογή για την αντικατάσταση των μαγνητών.

 

Αρχικά θα απεικονίσω την κατάσταση. Η κιθάρα έρχεται ως εξής:

 

Μαγνήτες:

Neck Position PAF '57 Classic.

Bridge Position PAF '57 Classic Plus.

 

Ποτενσιόμετρα που είναι ενσωματωμένα:

Ένταση: 300k Linear.

Τόνος: 500k Non-linear.

 

Ξύλο κατασκευής:

Σώμα: maple/mahogany.

Μείωση βάρους: traditional weight relieved. (τρύπημα με dremel® στο πίσω/επάνω τμήμα του σώματος)

 

Ενισχυτής:  mesa boogie Mk IV.

 

Σχετικά με τον ήχο της : Θεωρώ πως πρόκειται για ένα μπάσο όργανο με σκοτεινό ήχο. Τα πρίμα της είναι πολύ έντονα δε.

 

Ο ήχος που αναζητώ είναι :

 

clean lead: Appetite for destruction (guns and roses)

clean rhythm: Turn the page (Bob Seger)

 

overdrive lead: Red Hot Mama (Fleetwood Mac)

overdrive rhythm: Brother in arm ( Mark Knopfler)

 

distortion lead: November Rain outro (guns and roses)

distortion rhythm: Stiff upper lip (ac dc)

 

Γενικώς θα ήθελα ένα λίγο πιο mid-treble και λαμπερότερο/πλουσιότερο ήχο.

 

Οι επιλογές μου είναι έως τώρα:

 

i.Seymour Duncan:

α.neck/bridge: Jazz/J.B.

β.neck/bridge: '59/Custom Custom ( ή Custom 5)

 

ii.Bare Knuckles:

α.Rebel Yell (ζευγάρι)

β.Cold Sweat (ζευγάρι)

γ.Pg Blues (ζευγάρι)

δ.Abraxas (ζευγάρι)

 

iii.DiMarzio:

α.neck/bridge: Fred /PAF Pro

β.neck/bridge: Humbucker from Hell / PAF 36th an. (bridge)

γ.neck/bridge: air classic / air classic

 

Ευχαριστώ !!!  ;D

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α. Κατά πόσο μπορεί μια τέτοια παρέμβαση να μειώσει την αξία του μουσικού οργάνου.

β.Ποια είναι η βέλτιστη επιλογή για την αντικατάσταση των μαγνητών.

 

α. Eίναι προφανές, ότι οποιαδήποτε παρέμβαση μειώνει την αξία ενός καλού οργάνου. Κάπου είχε ένα αναλυτικό πίνακα "ζημειών" ο Superfunk

 

β. Θα πώ κάτι κουφό...οι περισσότεροι τα έχετε με τους μαγνήτες σας...έχετε σκεφτεί ποτέ τη λύση ενός προενισχυτή? Η εμπειρία μου με αυτόν

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=42

δεν περιορίζεται μόνο σε ακουστικά όργανα και κάνει παπάδες και με τα ηλεκτρικά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν άλλαξε μόνο το pot του Vol με 500 να γίνει πιό λαμπερή η κιθάρα, δοκίμασε ακόμη και 1ΜΩ και αν δεν σου αρέσει τότε άλλαξε μαγνήτες.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SD Alnico II - αφού έχεις τον τέταρτο Μάρκο θα πάρεις τα γκάζια σου από εκεί και τον ήχο σου από τους μαγνήτες.

(Ό,τι κι αν κάνεις πάντως μακριά από τον FRED...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εβαζα εναν duncan Custom custom στη bridge pos. και εναν  Alnico II Pro η εναν 59 στο neck.

 

Για να παρεις μια ιδεα εδω εχω ενα μικρο κλιπακι (πανω σε backing toy longshadow) με αυτον ακριβως το συνδυασμο pickups.

 

 

 

 

H αλλαγη των μαγνητων δεν αλλαζει την αξια του οργανου. Κρατα τους παλιους και ανα πασα στιγμη μπορεις να την επαναφερεις στην αρχικη της κατασταση.

 

Επισης ειναι λιγο ασντιφατικο αυτο που λες οτι ειναι μπασο οργανο αλλα εχει πολλα πριμα.

 

Εν πασει περιπτωση ο CC δεν εχει υπερτονισμενα μπασα και εχει πολυ "γλυκα" πριμα. Eπισης πριν προβεις σε αλλαγη των μαγνητων σκεψου μηπως μπορεις να αλλαξεις ποτενσιομετρα οπως ηδη σου προταθηκε, ή ακομα καλυτερα, να μαθεις να χρησιμοποιεις τα ηδη υπαρχοντα ποτενσιομετρα της κιθαρας σου.

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Κατά πόσο μπορεί μια τέτοια παρέμβαση να μειώσει την αξία του μουσικού οργάνου.

 

Μην σε απασχολεί καθόλου αυτό το θέμα...Την κιθάρα σου τώρα να κάνεις οτι την πουλάς, έχει ήδη χάσει ένα 15-20%.Αν η κιθάρα σου ήταν άνω των 15 χρονών,το συζητούσαμε.

 

Προχώρα άφοβα,αλλά κράτα οπωσδήποτε τους παλιούς/original μαγνήτες καθώς και οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα βγάλεις.Από την εμπειρία μου (και πίστεψέ με το ξέρω πολύ καλά το...σπορ  ;D) πιο εύκολα πουλάς μιά "καινούρια" κιθάρα (με την έννοια οτί δεν είναι vintage ή περιορισμένης παραγωγής και/ή συλλεκτική) με κάποιες "εύστοχες" αναβαθμίσεις με την προυπόθεση οτί έχεις κρατήσει όλα τα original εξαρτήματά της. ;)

 

Σχετικά με τους μαγνήτες τώρα:Tον Seymour τον έχω γνωρίσει,οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.Θα το πω όμως:Πιστεύω οτί φτιάχνει τους καλύτερους μαγνήτες.Τέλος. 8)(Και ειδικά αν είσαι διαθετειμενος να δώσεις κάτι παραπάνω για έναν από το Custom Shop)

 

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ ο Alnico II σε όλες τις θέσεις!(Ειδικά αν το distortion σου "το παίρνεις" κυρίως από τον ενισχυτή.)

 

Αλλά εξαιρετικοί είναι και οι μαγνήτες από αυτόν εδώ τον τύπο... www.wbpickups.com

(Mιλάς απευθείας μαζί του,το κακό είναι οτί δεν είναι και ο πιο οργανωμένος άνθρωπος... ;D)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν μιλούσαμε για μια κιθάρα η οποία θα ενδιέφερε να πουληθεί ως vintage τότε η αλλαγή μαγνητών μπορεί να μείωνε την αξία δραματικά. Στην περίπτωση σου ουδένας λόγος ανησυχίας υφίσταται. Οι περισσότεροι αλλάζουν μαγνήτες ακόμα και στις R9.

 

Tώρα για μαγνήτες. Γενικότερα για τον ήχο του Knopfler θα χρειαστείς έναν σχετικά overwound neck, γύρω στα 8,5 έδειχνε ο μαγνήτης της κιθάρας του που έτυχε να έχω την τύχη για εδώ. Ο μαγνήτης ήταν special order από τον Lindy Fralin, και είχε αλλάξει μόνο τον neck. Ο Bridge ήταν stock και απ' ότι κατάλαβα δεν τον χρησιμοποιούσε.

 

Ο ήχος του Slash στο Apetite είναι στην αντίπερα όχθη, underwound και τσιριχτός από τους SD AlnicoII.

 

Εγώ θα σου προτείνω τους καλύτερους κατά τη γνώμη μου μαγνήτες για ήχο Slash, όχι τόσο τσιριχτούς αλλά περισσότερο all around (νομίζω ότι πλέον τους χρησιμοποιεί και ο ίδιος) οι οποίοι έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν θα χρειαστεί να αποχωριστείς τα nickel καπάκια μιας και ακούγονται πολύ καλά και με αυτά.

 

Sheptone AB Custom (Andy Brauer Set).

 

Επίσης θα χρειαστείς και τι kit RS Guitarworks με τα ποτενσιόμετρα vol, tone και τους Luxe πυκνωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ξανα-ευχαριστώ παιδιά όλους :) !!!

 

Αυτό για τα ποτενσιόμετρα οφείλω να πω πως δεν το γνώριζα. Σε αυτό το ζήτημα μια διευκρίνηση: Η αλλαγή του ποτενσιόμετρου θα επηρεάσει την συμπεριφορά του οργάνου σε κάποιο άλλο τομέα. (πχ. ισχύς σήματος ,συνάρτηση με το μήκος καλωδίου κτλ..)

 

@ fenderiarhs.

 

ο ήχος είναι πραγματικά ωραίος και πάρα πολύ κοντα σε αυτό που με ενδιαφέρει.Πάνω σε αυτό θα ήθελα μία διευκρίνηση, σε τι ενισχυτή πήρες αυτό το αποτέλεσμα.

 

@ fenderiarhs.

Σχετικά με το ζήτημα του καθορισμού του τόνου που αναζητάω προσπάθησα (με πλήρη υποκειμενικότητα :) ) να δώσω μια εικόνα. ίσως να ήταν πιο σαφές να έλεγα πως έχει ογκώδη χαμηλα και αιχμηρά ψηλά [και πάλι ίσως είναι ασαφες].

 

ακομα καλυτερα, να μαθεις να χρησιμοποιεις τα ηδη υπαρχοντα ποτενσιομετρα της κιθαρας σου

 

και εδώ παρέλειψα να σημειώσω πως η αγαπημένη μου επιλογή είναι στην μεσαία θέση του επιλογέα με το vol. στο 6-7 & tone 5-6 για τον bridge ενώ vol. στο 8-9 & tone 8 για τον neck.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξύλο κατασκευής:

Σώμα: maple/mahogany.

Μείωση βάρους: traditional weight relieved. ( τρύπημα με dremel® στο πίσω/επάνω τμήμα του σώματος)\

 

 

Να κάνω μια χαζή ερώτηση;

 

έχει dremelιάσει την κιθάρα  (λάτρεψα το σήμα ® δίπλα στο dremel  ;D ;D ;D)

και συζητάμε την απώλεια μεταπωλητικής αξίας από αλλαγή μαγνητών;

 

Ή δεν κατάλαβα καλά;

 

::)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Η κιθαρα εχει ΠΟΛΥ καλα καθαρα,και γενικοτερα οι 57 ειναι πολυ καλοι μαγνητες....

Κατα τη γνωμη μου αστη οπως ειναι και ψαξου με τα πεταλια και τον ενισχυτη σου που ειναι και πολυ καλος ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου