Προς το περιεχόμενο

mesa boogie vs engl



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο ενα παλιότερο ποστ μου:

 

Σχετικά με τους ενισχυτές φιλε ntroulis

 

Εαν ακούσεις τη Special Edition A-B με άλλα μοντέλλα ENGL θα καταλάβεις γιατί έχει τόσα λεφτά.Είναι πολύ καλά "κουρδισμένος", έχει φοβερή παρουσία στα μεσαία χωρίς να ενοχλει, "στρογγυλεμένο"  low end,έχει νότα που χορταίνει τ'αυτί ενώ ταυτόχρονα το χαιδεύει,έχει τα καλύτερα καθαρά που μπορείς να ακούσεις απο οποιοδήποτε Engl,αλλά και σε σχέση με άλλους πιο "καθαρούς ενισχυτές"έχει...έχει...έχει...Ο Powerball που είναι αξιόλογο μηχάνημα,ακούγεται, μισός ενισχυτής δίπλα του. 

 

Μιλάω για το κεφάλι,το οποίο θεωρώ πιο "δεμένο" απ'ότι το rack- τελικός,το οποίο είχε μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον ο Λογοθέτης στο μαγαζί του στο κέντρο,και μπορείς να πάρεις μια γεύση. Επαναλαμβάνω ότι το κεφάλι θεωρώ ότι είναι 20-30% καλύτερο ηχητικά.

 

αν έχεις τα χρήματα,τη διάθεση να κουβαλάς,και σκοπεύεις να παίξεις σε στάδιο ,ΠΑΡ'ΤΟΝ.

 

Για να ξεκολλήσω απ'την Special Ed, η αμέσως επομενη  που μου αρέσει είναι η "Steve Morse", με κάποια απ'τα χαραχτηριστικά (καλοκουρδισμένα μεσαία) της Special Ed ηχητικά ,αλλά με λίγο πιο αδύναμη νότα  και  λιγότερα feutures,πολύ πιο οικονομική όμως.

 

Με δεδομένη τη Special Ed, η Invader δεν μου έδωσε κάτι περισσότερο ηχητικά,θεωρώ πιο καλοκουρδισμένη την πρώτη,και παρόλο που είναι πολύ καλό μηχάνημα δεν θα έδινα τα λεφτά που έχει για να την πάρω.

 

Η Savage μέχρι να βγεί η Special Ed, ήταν το Flagship της εταιρείας.Δικαίως. Είναι ενισχυτάρα,με ήχους όμως της προηγούμενης γενιάς  Engl, όπου ανήκουν επίσης ο Fireball, Thunder, Screamer, και το προηγούμενο μοντέλλο Sovereign.

 

Fireball, καλή basic κεφαλή, για wild rock sounds, με λίγα και απαραίτητα feutures.  Καθαρά? Συμβιβάζεσαι

 

Powerball, μια απ'τα ίδια,με περισσότερα μεσαία και Low end.Σε ανοιχτά live,έχει πολύ καλή παρουσία,και "σπρώχνει" τη νότα.

 

Τέλος η Blackmore,είναι πιστεύω η πιο αδικημένη κεφαλή της Engl, σε σχέση με αυτά που δίνει.Κινείται σε πιο συγκεκριμένο χώρο ηχητικά,αλλά το κάνει σε επίπεδο Special Ed. Αν σου αρέσει ο ήχος του δάσκαλου,ΠΑΡ'ΤΗΝ.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμίσεις και προτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλω στο παιχνιδι και κανενα 5150/6505 ?

 

θα εβαζα ολοκληρη την peavey σαν εταιρεια αλλα απο οσο ξερω μονο αυτος αξιζει...

 

Να τον βαλω ?  ;D ;D

 

Σαφως οι Diezel  ;D

 

λοιπον εχω να καταγγειλω οτι εισαι προδωτης καθως εσυ Γιωργο εχεις δηλωσει λατρης soldano...

 

περαν τουτου ομως μιας και το εθιξες θελω να ρωτησω , αφου οι σολντανο , κρανκ , ντιζελ και ενα σωρο αλλοι καλοι ενυσχητες ειναι τοσο καλοι , γιατι δεν παιζουν με αυτους οι επαγγελματιες οπως ας πουμε παιζουνε με μαρσαλ μεσα μπουγκι , ενγκλ κτλ ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα συγκρινα ενα screamer με ενα savage που στοιχιζει τα διπλα χρηματα.... η ενα μεσα dual rec που στοιχιζει ακομα ακριβοτερα... εχω δυο engl και τα δυο ειναι πολυ βαρβατα μηχανηματα και δεν τους λειπει τιποτα... προσωπικη αποψη καθαρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλω στο παιχνιδι και κανενα 5150/6505 ?

 

 

 

 

Να βαλεις,να βαλεις  ;D

 

 

 

λοιπον εχω να καταγγειλω οτι εισαι προδωτης καθως εσυ Γιωργο εχεις δηλωσει λατρης soldano...  

 

Εγω σολντανο, αλλα εγω οχι μεταλ,το θρεντακιον μεταλιζει  8) ;D

 

 

 

περαν τουτου ομως μιας και το εθιξες θελω να ρωτησω , αφου οι σολντανο , κρανκ , ντιζελ και ενα σωρο αλλοι καλοι ενυσχητες ειναι τοσο καλοι , γιατι δεν παιζουν με αυτους οι επαγγελματιες οπως ας πουμε παιζουνε με μαρσαλ μεσα μπουγκι , ενγκλ κτλ ?

 

Μαρκετιγκ,προμοσιον=χρημα,αλλος σπρωχνει αλλος οχι

Πολλοι παιζουν με μπουτικοενισχυτες,αλλοι φανερα και αλλοι πισω απο τα σπονσορομηχανηματα,δεν μπορει ομως μια βιοτεχνια περιορισμενης παραγωγης-μεγαλου κοστους να χωνει σε σπονσοραρισμα τα ιδια με τη marshall πχ που η γκαμα της αρχιζει απο τα 50-100 ευρω να παρει ο καθε πιτσιρικας και το οφελος της απο τη διαφημιση θα ειναι τεραστιο.

Δηλαδη επειδη πχ Satriani-Vai παιζουν με ibanez ισως να μην παει κατι καλα με τις Suhr και τις Anderson?

Και μιας και ανεφερα τους συγκεκριμενους ο ενας προσφατα μεταπηδησε απο την Peavey στην Marshall (και δεν πιστευω οτι του καηκε καρφι για την αλλαγη στον "ηχο" παρα μονο στον τραπεζικο λογαριασμο),ο δε αλλος χρησιμοποιουσε επι πολλα χρονια Bogner,την εποχη που τον Bogner δεν τον ειχε ακουστα ουτε η μανα του. ;D

Τρεχα γυρευε...

Αν ριξεις παντως ενα ματι στο ποιοι παιζουν(ή επαιζαν) με την καθε "περιεργη" μαρκα θα εκπλαγεις(μιας και αρκετους απο αυτους τους εχουμε συνηθισει να "ποζαρουν" μπροστα σε κατι αλλο)...

http://www.bogneramplification.com/customshop/ArtistInfo.php

http://www.soldano.com/Soldano_Guitar_Amplifier_Users.htm

http://diezel.typo3.inpublica.de/users.15.0.html

http://www.krankamps.com/artists

κλπ κλπ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και ο Screamer που είμαι κάτοχος είναι φοβερό μηχάνημα και πολύ all-round.

 

Και πολύ ωραία καθαρά,και από low μέχρι και med-high gain.Πολύ gain αλλά πλαδαρά και όχι σφιχτά μπάσσα που για μέταλ δεν κάνουν.

 

Το πρόβλημα μου σε αυτό λύθηκε με Telegun Fat Foot,βέβαια δεν κρατάω την χροιά του ενισχυτή αλλά πλέον μπορώ να παίξω από Blues μέχρι και thrash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις,να βαλεις  ;D

 

 

 

Επειδη εζητηθη εβαλα και τον 5150/6505... αν και δεν ειναι δικαιο βεβαια γιατι τωρα ηδη εχει γραψει , αλλα δεν πειραζει...

 

Δεν ξερω αν γινεται αλλα ψηφιστε και 2η φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,να ρωτησω κατι για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Τι ΣΚ@Τ@ εγινε με την λιρα?αυξυθηκε τοσο τοσο τοσο πολυ τωρα που θελω να αγορασω απο αγγλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,να ρωτησω κατι για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Τι ΣΚ@Τ@ εγινε με την λιρα?αυξυθηκε τοσο τοσο τοσο πολυ τωρα που θελω να αγορασω απο αγγλια?

έπεσε το ευρώ...κάνε υπομονή έχουν οι καιροί γυρίσματα...σε 20-30 χρόνια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου