Προς το περιεχόμενο

Κάτι σαν Funk


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα παντως μου θυμιζει ...Barry White

 

 

Θα συμφωνησω τα μάλα. ;) 

 

Και οτι οι κιθαρες ηταν δυνατα.

 

Τα υπολοιπα ψιλα γραμματα.Διαθεση να υπαρχει.

 

Με συμπαθεια.Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πληκτρα πολυ ωραια!Ο,τι πρεπει!Σε ταξιδευουν!

Το μπασο ασυγχρονιστο αλλα οσο περνουσε η ωρα το ξεχασα και δε μ ενοχλουσε...

ισα ισα μου βγαζε ''ανθρωπια'',αλλα θελει ξανα παιξιμο.

Τα brass θελαν ενα κλικ επανω και πιο αραια παιξιματα κατα τη γνωμη μου.

Οι ρυθμικες κιθαρες ειναι καλα σε ενταση,η lead θελει χαμηλωμα και καλυτερο πατημα στους χρονους.

Ο ηχος των κιθαρων μου αρεσε πολυ ομως!

Αυτο που με τρελανε ητανε το τρεμολο στο 2:20 ;D

Moυ βγαλε κατι μεταξυ Knopfler και Βαν Αλεν..ΤΡΟΜΕΡΟ!

Στις φωνες θα προτιμουσα αλλο φρασεολογιο..πχ..

Καμ ον σουγκαρ

Τατσ μι σοφτλι

τερν οφ δε λαιτ

τερν ον δε λαιτ

στοπ γουιθ δατ φακιν λαιτ ;D

 

Γενικα με ενα ρετουσαρισμα θα γινει πολυ καλο,ιδιως αν καθοριστει ενας ''στοχος''

διαφορετικος απ το να παραμεινει ενα τρακ για κιθαριστικο ''μαραθωνιο'' φανκοτζαμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με τρελανε ητανε το τρεμολο στο 2:20 ;D

Moυ βγαλε κατι μεταξυ Knopfler και Βαν Αλεν..ΤΡΟΜΕΡΟ!

Δεν έχεις ακούσει πολύ Beck ε; :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ακούσει πολύ Beck ε; :D

Πολυ,οχι...

Ασε που αυτο ηταν πολυ πιο σεξυ απο Μπεκ.. ;D

Εδιτ:Kαι πιο ψαγμενο απο Cage... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώ πω, τι είσαστε εσείς ρε ???

Έχω λυθεί....

Εμένα μου άρεσε αρκετά, αν άλλαζα κάτι... θα τα άλλαζα όλα  :P

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ freerock, έχεις πέσει σε όλες τις λεπτομέρειες μέσα, κάτι που σε ανεβάζει (ακόμα) πιο ψηλά στην εκτίμηση που σου έχω.

Ας το εξηγήσω...

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μουσικό-οργανοπαίχτη αλλά περίεργο με τη τεχνολογία της μουσικής και ενδιαφερόμενο για τη διανοητική άσκηση της σύνθεσης. Απλά, οι βασικές γνώσεις στη κιθάρα και τα σύγχρονα τεχνολογικά μπλιμπλίκια (midi files, λούπες, midi κιθάρες κλπ...), με βοηθούν να αποδίδω τις σκέψεις μου σε mp3.

Γράφω λοιπόν μουσική, όχι τόσο για να γράψω μουσική αλλά για να δώ πως αποδίδεται μία τεχνική ιδέα, μία θεωρία και αρκετές φορές τις αντιδράσεις του κοινού.

Μία από τις θεωρίες που ερευνώ είναι εάν χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις κάποιο όργανο για να γράψεις μουσική, με τις σημερινές συνθήκες και τα υλικά που υπάρχουν.

Στο συγκεκριμένο project, ΔΕΝ έγραψα τη βάση. Είναι 3-4 έτοιμες λούπες (από ένα project που έχεις επιλογή των υλικών σου για να διαλέξεις). Κάτι σαν αυτό

http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?Articleid=177

Βέβαια, πρίν προτρέξετε...το βασικό θέμα που σου δίνουν είναι 30-40". Εδώ η άσκηση είναι πως γίνεται, (εάν γίνεται), να φτιάξεις ένα "ολοκληρωμένο" τρίλεπτο κομμάτι.

Έφτιαξα λοιπόν το βασικό μου θέμα και μετά 2 transpose στο melodyne...Από εκεί και πέρα πρόσθεσα τα υπόλοιπα...

Το μπασο ασυγχρονιστο αλλα οσο περνουσε η ωρα το ξεχασα και δε μ ενοχλουσε...

ισα ισα μου βγαζε ''ανθρωπια'',αλλα θελει ξανα παιξιμο.

Το μπάσο λοιπόν είναι λούπα (σιγά μην έπαιζα τέτοιο μπάσο...). Απλά σε μερικά σημεία, σκοπίμως το έβγαλα για να θυμίζει "ανθρώπινο λάθος"...για να ενοχλήσει όμως τους περισσότερους, φαίνεται ότι το παραέκανα. ::)

 

Ο ηχος των κιθαρων μου αρεσε πολυ ομως!

Tonerider Vintage, μέσα από το Tech21 California. Noμίζω ότι είναι 2 συστατικά που απογειώνουν κάθε Strat που ψάχνει τη δική της προσωπικότητα.

 

Αυτο που με τρελανε ητανε το τρεμολο στο 2:20

Αν σου πώ ότι όλο το κομμάτι το έφτιαξα για να δοκιμάσω το τρέμολο...θα με πιστέψεις? ;D Άλλωστε υποβόσκει παντού. Το συγκεκριμένο είναι το

http://tremking.com/prod2.html

dscn2293.jpeg

ένα καταπληκτικό εργαλείο 2 δρόμων, που δεν ξεκουρδίζεται με ΤΙΠΟΤΑ. Το συνιστώ σε οποιονδήποτε έχει ανάγκη ένα "στιβαρό" ήχο και ένα μοναδικό τρέμολο

 

Στις φωνες θα προτιμουσα αλλο φρασεολογιο

Εάν κατορθώσει να το φέρει στα ίσα ο Yam...(που τώρα που ξέρει πώς έγινε, θα έρθει να φάει απλά τα λουκάνικα) ;D, θα το δοκιμάσω ;)

To VocalForge νάναι καλά!

http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?articleid=930

 

Γενικα με ενα ρετουσαρισμα θα γινει πολυ καλο,ιδιως αν καθοριστει ενας ''στοχος''

διαφορετικος απ το να παραμεινει ενα τρακ για κιθαριστικο ''μαραθωνιο'' φανκοτζαμ.

Tώρα που καθόρισα το στόχο, τι λές? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το 'χουμε καταλάβει πως είναι λούπες ξεκούρδιστες μεταξύ τους κυρ Μάραθον. Τι νομίζεις πως θα καναμε... θα σου' παιζα τα μέρη; Τις μπύρες σου θέλω να πιώ.

Χρονισμό θέλουν οι λούπες στο ρημαδοπρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Να ξεκινούν ταυτόχρονα και να είναι στο ίδιο τέμπο. Δατς ολ. Δεν είναι πυρηνικη επιστήμη. Λίγο manual reading θες.

 

Υ.Γ. Αν έβλεπες το Sony Acid σε λειτουργία θα το ερωτευόσουν. Θα σου έλυνε όλα αυτά τα προβλήματα εξ αρχής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χουμε καταλάβει πως είναι λούπες ξεκούρδιστες μεταξύ τους κυρ Μάραθον. Τι νομίζεις πως θα καναμε... θα σου' παιζα τα μέρη; Τις μπύρες σου θέλω να πιώ.

 

μην του λες, άστον να νομίζει και μετά να πληρώνει. Εγώ ετσι τον έχω και μια χαρά είμαι παντα με +1 μπύρα στις εξόδους μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί σαν κιθαρίστας να μην είναι ο Jeff Beck, αλλά από φιλοξενία είναι ο Ξένιος Δίας και οι μπύρες του είναι παγωμένες. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χουμε καταλάβει πως είναι λούπες ξεκούρδιστες μεταξύ τους κυρ Μάραθον. Τι νομίζεις πως θα καναμε... θα σου' παιζα τα μέρη;

Καλός τεμπέλης είσαι και εσύ...παραδέξου ότι είμαι ειλικρινής όμως 8)

 

Τις μπύρες σου θέλω να πιώ

Χαλάλι σου γιατί είσαι ομορφόπαιδο ;)...λέμε τώρα!

 

 

Υ.Γ. Αν έβλεπες το Sony Acid σε λειτουργία θα το ερωτευόσουν. Θα σου έλυνε όλα αυτά τα προβλήματα.

Έχω το Logic φίλος... ;)...αλλά δεν το χρησιμοποιώ

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου