Προς το περιεχόμενο

Επιλογή δασκάλου για drums


Indigo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Κατ αρχήν αν και το θέμα θα μπορούσε να είναι για όλα τα όργανα, θα προτειμούσα να μείνει σε αυτή την ενότητα καθώς θα ήθελα οι απαντήσεις να είναι από άτομα του χώρου του συγκεκριμένου οργάνου (drums). Ελπίζω να μη δημιουργώ πρόβλημα με αυτό.

 

Είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά. Αλλά το μόνο κριτήριο που είναι πάντα σαφές είναι το "δες να συνενοείσαι μαζί του, να έχει μεταδοτικότητα. κλπ..

 

Ωραία. Άρα, μιλάμε πως πρέπει κανείς να κάνει μαθήματα για τουλάχιστον ένα μήνα με κάποιον δάσκαλο ώστε να μπορέσει να καταλάβει αν "του κάνει".

Οπότε θα μπορούσε να πάρει και 6 μήνες σε κάποιον να βρεί δάσκαλο;

 

Με έχει φάει αυτό, γιατί σιγά σιγά θα (ξανα)ξεκινήσω μαθήματα και προβληματίζομαι καθώς με τον προηγούμενο δάσκαλο δεν έμεινα ευχαριστημένος και δε θέλω να αναλωθώ σε ψάξιμο. Ακόμη, υπάρχει περίπτωση μετά το καλοκαίρι να φύγω για εξωτερικό ή να πάω στρατό, οπότε δε θέλω να χάσω χρόνο έτσι.

 

Πώς μπορεί κανείς να αναγνωρίσει πιο εύκολα το αν μπορεί να συνεργαστεί καλά με κάποιο δάσκαλο; Υπάρχει κάποια... "τακτική" που μπορεί να ακολουθηθεί; Ή άπλα θα πρέπει να δοκιμάσει κανείς με όσους περισσότερους μπορεί και να καταλήξει; και τι γίνεται με όλα τα διαφορετικά πράγματα προς τα οποία μπορεί να σε έχει οδηγήσει ο καθένας;

Και τέλος, αναρωτιέμαι το εξής (αν και φαντάζομαι πως εξαρτάται από το δάσκαλο): αν κάποιος μαθητής έχει κάποια συγκεκριμένα πράγματα που αισθάνεται πως χρειάζεται πιό άμεση... βοήθεια, μπορεί να ζητήσει να κινηθεί προς τα εκεί το μάθημα ή πρέπει να πάει με τους ρυθμούς και τη σειρά της διδασκαλίας επειδή υπάρχει λόγος που γίνεται έτσι;

 

Συγνώμη αν όλα αυτά μπορεί να ακούγονται σε κάποιους λίγο χαζά, αλλά είναι ένα θέμα που με καίει και προσπαθώ να το εκφράσω όσο πιο σωστά γίνεται.

 

Υ.Γ.: Παίζω καιρό τώρα, αν και θα θεωρούσα τις γνώσεις μου αρκετά ελλιπείς.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η άποψη η δική μου είναι να ορίσεις εσύ τι θέλεις πρώτα απ όλα.

Βρίσκεσαι σε μια δύσκολη θέση κατά τη γνώμη μου διότι παίζεις αρκετά χρόνια, αντιλαμβάνεσαι τις ελλείψεις σου, αλλά δεν είσαι διατεθειμένος ίσως να πάρεις από την αρχή κάποια πράγματα, και αφιερώνεις ήδη λίγο χρόνο (σε 6 μήνες φεύγεις)

 

Για μένα όταν ξεκίνησα μπάσο, αν και ήδη ήξερα νότες, αξίες, διάβασμα παρτιτούρας και έπαιζα για αρκετά χρόνια άλλο όργανο, πήγα στο δάσκαλό μου και του είπα αντιμετώπισε με σα να μη ξέρω τίποτα. Και ξαναέκανα αξίες, κλίμακες, τα πάντα.

 

Θεωρώ ότι κέρδισα και με το παραπάνω σ αυτό.

 

Από εκεί και πέρα ο δάσκαλός μου εμένα μου έκανε (ήμουν τυχερή μιας και εντελώς τυχαία τον επέλεξα; ) ή εγώ ήμουν αποφασισμένη να μάθω και να πάρω ότι είχε να μου δώσει;

Μάλλον και τα δύο.

 

Σε άλλο θέμα θεωρώ πολύ σημαντικό σε ένα δάσκαλο να σε ενθαρρύνει, αλλά και να μη σε αφήνει να επαναπαυτείς ή να τον πας εσύ όπως θες. Αν ένας δάσκαλος δεν μπορεί να σε οδηγήσει κ κάνει το κέφι σου, άλλαξε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα όταν ξεκίνησα μπάσο, αν και ήδη ήξερα νότες, αξίες, διάβασμα παρτιτούρας και έπαιζα για αρκετά χρόνια άλλο όργανο, πήγα στο δάσκαλό μου και του είπα αντιμετώπισε με σα να μη ξέρω τίποτα. Και ξαναέκανα αξίες, κλίμακες, τα πάντα.

 

Θεωρώ ότι κέρδισα και με το παραπάνω σ αυτό.

 

Μια απ τα ίδια και απο εδώ..για τύμπανα πάντα.. Όλα απ την αρχή και ενώ αρχικά με ''στεναχώρησε'' γιατί ένιωσα οτι τόσο καιρό πάλευα για το τίποτα τελικά δεν το μετάνιωσα. Αυτό που μου είπε και ο δάσκαλος μου οτι εφ όσον είχα επαφή και έπαιζα, στα περισσότερα ''βασικά'' δεν θα αντιμετώπιζα δυσκολίες και θα φεύγαν αέρα, αλλά πλέον με τη σιγουριά του οτι ''τώρα το ξέρω για τα καλά''.

Όσον αναφορά την επιλογή του δασκάλου πιστεύω οτι πρέπει να γίνει βάση της ύλης και του τρόπου που τη διδάσκει. Εκεί νομίζω θα καταλάβεις αν όλο του το σκεπτικό σου ταιριάζει. Μην ασχοληθείς κάν με το αν είναι παικταράς ή διάσημος ή ξέρω γω τί άλλο δεν έχουν καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.

Το ερωτημα σου ειναι βασιμο..και ολοι μας λιγο πολυ εχουμε ερθει στην θεση σου.

Αυτο που εχω εγω να προσφερω στη συζητηση ειναι...θεωρω οτι ψαχνεις για εναν ανθρωπο που θα σε βοηθησει να πας στο επομενο σκαλοπατι .Αυτος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μονο ενας. Εγω αλλαξα τρεις..Αν θα πεσεις σε εναν ανθρωπο που θα σε παει πολλα σκαλοπατια η ενα - ειναι πραγματικα θεμα τυχης. Κατι που επισης πρεπει εξαρχης να καταλαβεις  ειναι οτι ο δασκαλος δεν θα γινει και δεν πρεπει να γινει κολλητος σου που θα μιλατε για γκομενες αν αυτο ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που ψαχνεις{Οχι οτι ειπες κατι τετοιο}.  

Ψαχνεις λοιπον για εναν ανθρωπο που α}Ξερει τι του γινετε οσον αφορα το οργανο αλλα και την διδασκαλια..Δηλαδη εχει ξοδεψει χρονο..οχι μονο να γινει drummer..αλλα και για να μαθει πως θα σου διδαξει κατι{αυτο ειναι μια αλλη δουλεια απο μονη της}.β}Γουσταρει να διδασκει και δεν το κανει σαν αρπαχτη. γ}Αγαπαει τους ανθρωπους και τους μαθητες του.δ}Ενημερωνετε ακομα για νεες τεχνικες ε}Δεν εχει κολληματα και παρωπιδες  με την τεχνη του ,αλλα θεωρει καθε μαθητη μοναδικο και σε μοναδικο δρομο. και στ} Να εχετε οσο το δυνατον ....κοινα χνωτα . Θεωρω πραγματικα τυχερο τον εαυτο μου..που μου ετυχε ενας τετοιος ανθρωπος {που με πηγε πολλα σκαλοπατια και με προφυλαξε απο πολλες κακοτοπιες} και που μετα 20+ χρονια σχεσης καταφεραμε να γινουμε ...και φιλοι.

p.s {Από εκεί και πέρα ο δάσκαλός μου εμένα μου έκανε (ήμουν τυχερή μιας και εντελώς τυχαία τον επέλεξα; ) ή εγώ ήμουν αποφασισμένη να μάθω και να πάρω ότι είχε να μου δώσει;

Μάλλον και τα δύο.} Αυτο επισηςπου λεει η Evil ειναι σωστο.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

 

Όσον αφορά το λίγο χρόνο Evilnye έχεις δίκιο, αλλά επειδή ούτως ή άλλως δε θα το σταματήσω, εστώ και αυτό το λίγο θέλω να το εκμεταλευτώ αφού θα μου επιτρέπει πια πιό άνετα το πρόγραμμα μου.

 

Βαγγέλη ακριβώς έναν τέτοιο καθηγητή θέλω, απλά η απορία μου παραμένει πάνω στο πως θα αναγνωρίσω αν είναι αυτό! Όπως φαίνεται θα πρέπει να το ψάξω και ίσως λόγω χρόνου να ελπίζω και σε λίγη τύχη.

 

Αν έχει κανείς κάτι άλλο να προσθέσει ας το κάνει :)

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλάμε για δάσκαλο ας πω και γω την άποψή μου...

 

Το αν σου κάνει κάποιος δάσκαλος το καταλαβαίνεις εύκολα...Αν μιλάει η ψυχή του στην ψυχή του, νομίζω είναι ο κατάλληλος για σένα. Η χημεία μεταξύ σας είναι πολύ σημαντική, αλλά όχι τελείως απαραίτητη. Δηλαδή είναι απαραίτητο να συνεννοήστε, αλλά αν εσύ έχεις θέληση να μάθεις και εκείνος έχει τον τρόπο, θεωρώ ότι η χημεία θα χτιστεί αν δεν υπάρχει εξολοκλήρου.

Τώρα, όσον αφορά στην ύλη, το συζητάτε στο πρώτο μάθημα-συνάντηση. Του λες τι έχεις στο μυαλό σου, τι δεν έχεις και βρίσκετε μια κοινή οδό.

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις κάποιο γνωστό σου που ήταν ευχαριστημένος με κάποιον δάσκαλο.

Ή να είσαι τυχερός όπως εγώ...τυχαία είχα πάει σε ένα ωδείο και βρήκα τον καλύτερο δάσκαλο της ζωής μου...

 

Οι ταπεινές μου σκέψεις, φιλικά,

Άρτεμις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου διαφορους ντραμερς

δες ποιος σε ψηνει...δεν ειναι απαραιτητο να σε ψηνει αλλα πιανει

μιλα με φιλους-συναδελφους-στον πραγματικο κοσμο αλλα κι εδω/ακουσε τους να παιζουν

μαθε με ποιον κανουν μαθηματα

διαλεξε

ρισκαρε

δειξε τυφλη εμπιστοσυνη.ΤΥΦΛΗ!και υπακοη...καμμια φορα δεν ξερεις γιατι πρεπει να κανεις κατι καπως,και δεν χρειαζεται κιολας να ξερεις...γουαξ ον γουαξ οφ...

 

μην μπανεις μεσα στην αιθουσα με την διαθεση να κανεις οντισιον στον δασκαλο,ΤΟΝ ΕΧΑΣΕΣ!

 

αν δεις οτι ο δασκαλος δεν δειχνει διαθεση να μαθει απο εσενα...ΦΥΓΕ!αν δεις οτι ο δασκαλος  ερχεται σε δυσκολη θεση οταν κανει λαθος μπροστα σου,αν θελει να νομιζεις οτι ειναι πανσοφος κι αλανθαστος...δρομο....

 

αν νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα απο τον δασκαλο(αυτο τοχω δει πολλες φορες)τι χρειαζεσαι...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟ...

 

καλη τυχη

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου διαφορους ντραμερς

δες ποιος σε ψηνει...δεν ειναι απαραιτητο να σε ψηνει αλλα πιανει

μιλα με φιλους-συναδελφους-στον πραγματικο κοσμο αλλα κι εδω/ακουσε τους να παιζουν

μαθε με ποιον κανουν μαθηματα

διαλεξε

ρισκαρε

δειξε τυφλη εμπιστοσυνη.ΤΥΦΛΗ!και υπακοη...καμμια φορα δεν ξερεις γιατι πρεπει να κανεις κατι καπως,και δεν χρειαζεται κιολας να ξερεις...γουαξ ον γουαξ οφ...

 

μην μπανεις μεσα στην αιθουσα με την διαθεση να κανεις οντισιον στον δασκαλο,ΤΟΝ ΕΧΑΣΕΣ!

 

αν δεις οτι ο δασκαλος δεν δειχνει διαθεση να μαθει απο εσενα...ΦΥΓΕ!αν δεις οτι ο δασκαλος  ερχεται σε δυσκολη θεση οταν κανει λαθος μπροστα σου,αν θελει να νομιζεις οτι ειναι πανσοφος κι αλανθαστος...δρομο....

 

αν νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα απο τον δασκαλο(αυτο τοχω δει πολλες φορες)τι χρειαζεσαι...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟ...

 

καλη τυχη

 

 

 

 

 

 

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρτεμις είναι σωστές οι συμβουλές σου και εσυ και ο kapdrums έχετε δίκιο για τους γύρω μου, απλά με όσους έχω μιλήσει έχουν μείνει ευχαριστημένοι από τους δασκάλους τους, όμως αυτό δε σημαίνει οτι θα γίνει το ίδιο και με μένα. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει τύχει να ενθουσιαστώ τόσο με το παίξιμο κάποιου (όχι φτασμένου) ωστέ να ενδιαφερθώ να τον ρωτήσω για τη διδασκαλία του.

 

αν νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα απο τον δασκαλο(αυτο τοχω δει πολλες φορες)τι χρειαζεσαι...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟ...

 

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω, αυτό ήταν ειρωνία; Δε θεωρώ πως δε χρειάζομαι δάσκαλο, αντιθέτως, νιώθω πιο ασφαλής έχοντας μια καθοδήγηση. Όταν λες το έχεις δει, εννοείς άτομα που ΠΡΑΓΜΑΤΙ δε χρειάζονταν δάσκαλοι γιατί ας πούμε ήταν καλύτεροι δάσκαλοι του εαυτού τους;

 

μην μπανεις μεσα στην αιθουσα με την διαθεση να κανεις οντισιον στον δασκαλο,ΤΟΝ ΕΧΑΣΕΣ!

 

Νομίζω πως απί τις ουσίας για κάτι τέτοιο μιλάω, αλλά ας μην το κατονομάσω οντισιόν... τεστ καταλληλότητας ίσως; :P Δεν ακούγεται καλύτερο.

 

Τί εννοείς τον έχασα, και γιατί;

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου