Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορά κάρτας ηχου για ηχογράφηση


fendercustomshop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γεια σας...

Τα φώτα σας παρακαλώ

θέλω μια κάρτα ήχου με ταβάνι 700 ευρώ με τα τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

 

1)5-6 mono inputs, για μόνιμο patch voice live touch (effex for vocals), synth (audio oxi midi) kai line 6 pod x3 pro

Αν είναι δυνατόν η κάρτα να λειτουργεί και σαν analog mixer θα ήταν ιδανικά μια και θα ακούω και τις συσκευές μου χωρίς σώνει και καλά άνοιγμα του μουσικού προγράμματος daw

2) θα δουλέψω σε PC , WIN 7-64, ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ CUBASE

3)έχω σταμπάρει τις εξής κάρτες και θα ήθελα τη γνώμη σας (κυρίως από χρήστες)

 

α)motu ultralite mk3 hybrid

b)liquid saffire 56

c)lexicon ionix u82 (μοιάζει να ναι πιο χαμηλής ποιότητας ήχου αφού δεν φτάνει τα 192 khz σας τις 2 πιο πάνω αλλά φαίνεται απλή και κατανοητή

d)alesis usb or firewire multimix 16 (δεν την γνωρίζω πως τα πάει από ποιότητα)

 

 

Για να καταλάβετε ακριβώς τι παίζει, αγόρασα από thomann yamaha n8 που είναι της συλλογιστικής της alesis αλλά πιο ποιοτική σε όλα και το pc μου (παρά τις όποιες ενέργειες φίλων και ειδικών σε επίπεδο software) δεν την είδε ΠΟΤΕ...κι επειδή μάλλον όπως παραδέχτηκαν και από τον ΤΗΟΜΑΝΝ πιθανώς να πρόκειται για βλάβη την έστειλα σήμερα πίσω και καλούμαι να αγοράσω (εγώ το επιθυμώ αυτό) κάποια άλλη Kάρτα στα ίδια περίπου χρήματα.

 

PLEASE HELP WITH YOUR OPINIONS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΑ COMPUTERS ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :-\

 

 

Φίλοι μου γεια σας...

 

 

Τα φώτα σας παρακαλώ

θέλω μια κάρτα ήχου με ταβάνι 700 ευρώ με τα τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

 

1)5-6 mono inputs, για μόνιμο patch voice live touch (effex for vocals), synth (audio oxi midi) kai line 6 pod x3 pro

Αν είναι δυνατόν η κάρτα να λειτουργεί και σαν analog mixer θα ήταν ιδανικά μια και θα ακούω και τις συσκευές μου χωρίς σώνει και καλά άνοιγμα του μουσικού προγράμματος daw

2) θα δουλέψω σε PC , WIN 7-64, ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ CUBASE

3)έχω σταμπάρει τις εξής κάρτες και θα ήθελα τη γνώμη σας (κυρίως από χρήστες)

 

α)motu ultralite mk3 hybrid

b)liquid saffire 56

c)lexicon ionix u82 (μοιάζει να ναι πιο χαμηλής ποιότητας ήχου αφού δεν φτάνει τα 192 khz σας τις 2 πιο πάνω αλλά φαίνεται απλή και κατανοητή

d)alesis usb or firewire multimix 16 (δεν την γνωρίζω πως τα πάει από ποιότητα)

 

 

Για να καταλάβετε ακριβώς τι παίζει, αγόρασα από thomann yamaha n8 που είναι της συλλογιστικής της alesis αλλά πιο ποιοτική σε όλα και το pc μου (παρά τις όποιες ενέργειες φίλων και ειδικών σε επίπεδο software) δεν την είδε ΠΟΤΕ...κι επειδή μάλλον όπως παραδέχτηκαν και από τον ΤΗΟΜΑΝΝ πιθανώς να πρόκειται για βλάβη την έστειλα σήμερα πίσω και καλούμαι να αγοράσω (εγώ το επιθυμώ αυτό) κάποια άλλη Kάρτα στα ίδια περίπου χρήματα.

 

PLEASE HELP WITH YOUR OPINIONS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση για να δουλεύεις και χωρις τη χρηση υπολογιστή είναι φυσικά οι κονσόλες - κάρτες ήχου που αυτη τη στιγμη στην αγορά με μικρό budget είναι λίγες.

Υπάρχει η Phonic Helix , η Alesis Multimix firewire ή USB2.0 , η Μ-audio NRV10.

H Tascam M-164UF USB ,οι παλιές FW1884 και 1082 δεν νομίζω να βγαίνουν πια.

Ακριβή επιλογή είναι μια Mackie Onyx με την firewire card και οι Yamaha N8 και N12.

Απο τις επιλογές αυτές η Yamaha N8 φαίνεται αρκετά καλή και θα τις έδινα μια ευκαιρία.

Επειδή δε σου δουλεψε (προβληματικό κομμάτι) δεν παει να πει πως η κάρτα ειναι χάλι.

Λογικά θα μπορουσες να περιμένεις να σου στείλουν την καινούρια και να δοκιμάσεις και αυτή και αν δε σου κάνει δουλειά να σκεφτεις να την επιστρέψεις και να πάρεις κάτι άλλο.

Αυτη είναι η δικιά μου γνώμη χωρίς να έχω επαφη με καμία από τις κάρτες που ανεφερα-ες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φίλε κι εγώ έτσι σκέφτηκα αρχικά γι αυτό και την πήρα, δυστυχώς όμως ήταν τελευταίο κομμάτι και η yamaha δεν του δίνει άλλο πιθανόν σταματάει την παραγωγή και κρατάει μόνο το Ν12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)motu ultralite mk3 hybrid

b)liquid saffire 56

c)lexicon ionix u82 (μοιάζει να ναι πιο χαμηλής ποιότητας ήχου αφού δεν φτάνει τα 192 khz σας τις 2 πιο πάνω αλλά φαίνεται απλή και κατανοητή

d)alesis usb or firewire multimix 16 (δεν την γνωρίζω πως τα πάει από ποιότητα)

 

Θα επέλεγα την πρώτη, ειδικώς επειδή θέλεις να τη χρησιμοποιείς και ως μείκτη χωρίς DAW. Οπωσδήποτε θα απέφευγα τη Lexicon, στους οποίους έστειλα ένα σχετικό ερώτημα πριν δύο μήνες και ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στην θέση σου θα κοίταζα και τις RME - MULTIFACE II και FIREFACE 400. Μπορεί να ξεφύγουν λίγο από τα 700€ αλλά για εμένα είναι οι πιο ποιοτικές κάρτες ειδικά αφού δουλεύεις σε PC. Τώρα από αυτές που προτείνεις η motu δουλεύουν καλύτερα με mac και η Focusrite και η Lexicon έχουν πολλές προενισχύσεις μικροφώνου που αν κατάλαβα καλά μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσεις. Επίσης και οι Focusrite και η Alesis τα έχουνε τα θεματάκια τους με τους drivers για windows 7-64bit και η multimix 16 fw έχει σταματήσει να κατασκευάζετε.

Οι RME που σου προτείνω δεν έχουν πολλές προενισχύσεις (η multiface μάλιστα καμία) και όλα σου τα λεφτά πάνε στους convertors και στους απίστευτα σταθερούς drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικα κατέληξα στην motu ultralite mk3 εβαλα τους drivers και βουαλά με το που σύνδεσα τη firewire εγλενετο ΗΧΟΣ....

και μια ίσως απλοική ερωτησούλα....ενώ έχω ήχο στα μόνιτορς δεν συμβαίνει το ίδιο με τα ακουστικά όπου δεν ακούω τίποτα παρά το ότι το level είναι το ίδιο με αυτό του main out.

Mήπως πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση από το πρόγραμμα cue mix? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν με γεια τη κάρτα , καλόπαιχτη , πολύ καλή επιλογή κτλ κτλ.

Τόσα λεφτά έδωσες ρε άνθρωπε και βαριέσαι να διαβάσεις το ρημάδι το manual.?

Πάρτο μαζί σου στο μπάνιο, άστο πάνω στο πλυντήριο και σε μια δυο μέρες θα το έχεις μάθει απόξω και ανακατωτά και θα σου λυθούν και όλες οι απορίες και ολες τις δυνατότητες της κάρτας σου θα μάθεις να χρησιμοποιείς στο φουλ.

 

Μεγείες σου είπα εε.

;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου