Προς το περιεχόμενο

πιάνο + έγχορδα


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Nikolas εντυπωσιάστηκα από τον πολύ ρεαλιστικό ήχο των εγχόρδων και γενικά από την όλη παραγωγή.

Μπράβο!!!

 

Άντε να δω πότε θα περάσω από το στούντιο μια μέρα.

Είμαστε και γείτονες.

Ντροπή.

Έλα βρε Παναγιώτη.

 

Πλέον υπάρχουν 2-3 διαφορετικά πακέτα για έγχορδα που όλα είναι εκπληκτικά. Τα HW (Hollywood Strings από EastWest), Cinematic Strings (Από cinematic orchestra νομίζω λέγετε η εταιρία) και τα LASS (από Audiobro). Προσωπικά λατρεύω αυτόν τον ήχο των εγχόρδων! Το θεωρώ τέλειο, αφού έχει και divisi (τη μισή ορχήστρα, το 1/4 και σόλο, και οπότε μπορείς να έχεις μεγάλο έλεγχο στον όγκο του ήχου).

 

Το πιάνο είναι του Garritan που επίσης εκτιμώ πολύ (και σαν άνθρωπο, και το συγκεκριμένο όργανο, αν και τα πιο μαζικά πακέτα του δεν είναι για καλές παραγωγές... τέλος πάντων).

Και τέλος πάντων, το τηλέφωνο μου το έχεις, νομίζω. Πάρε ένα τηλέφωνο, κάθε πρωί μέχρι αυτήν την ώρα εκεί είμαι. Και μετά το βράδυ αργά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για παιχνίδι δεν ξέρω αν κάνει, αλλά για μια αισθηματική κομεντί γυρισμένη τέλη φθινοπώρου με αρχές χειμώνα, με φυλλα να πέφτουν, βροχή και αργή κίνηση της κάμερας, κάνει σίγουρα. ;)

Με τέτοια περιγραφή δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Νέστορα, μήπως παραέχεις αφοσιωθεί στην κιθάρα και αφήνεις ανεκμετάλλευτα τα άλλα σου ταλέντα;

 

 

Harris έχουμε έναν ντράμερ εδώ μέσα...!  ;D

Νικόλα, σε ευχαριστώ που έγραψες κομμάτι για το γραφείο μου. Του το έβαλα να το ακούσει και κατασυγκινήθηκε! 8) (εντάξει, δεν είμαι ψυχίατρος, αλλά πιθανότατα μου χρειάζεται ένας...)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με τέτοια περιγραφή δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Νέστορα, μήπως παραέχεις αφοσιωθεί στην κιθάρα και αφήνεις ανεκμετάλλευτα τα άλλα σου ταλέντα;

 

 

 

Κάτσε ρε Χάρη και Εσύ!!!!! Ο Nestor μου έφαγε τις Σουηδέζες…..να μου φάει και την μπίζνα με τον Papadopoulos???? Λοιπόν τα παρατάω όλα, δεν ξαναγράφω στο noiz.

Μόνο τα παιχνίδια στα οποία θα γράφει music scοr o Νικόλας θα παίζω….θα δείτε τι θα πάθετε ΡΕ!! (το ρε έιναι drop D και όχι open D….και κάνει και για blues).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της δεδομένης επιδοκιμασίας μου...να παίξω λίγο και το ρόλο του "κακού"...

Πόσο σε επηρεάζει-δεσμεύει το ότι είσαι πιανίστας? Όλα σου τα έργα πατάνε σε πρώτο πλάνο στο πιάνο...πόσο σε δεσμεύει αυτό σε ένα έργο (έστω και για videogame)?

θα ήθελα πολύ το midi file για δοκιμές σαχλοφώνου-κιθάρας...τέτοια θέματα μου φαίνονται ενδιαφέροντα για δοκιμές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε Χάρη και Εσύ!!!!! Ο Nestor μου έφαγε τις Σουηδέζες…..να μου φάει και την μπίζνα με τον Papadopoulos???? Λοιπόν τα παρατάω όλα, δεν ξαναγράφω στο noiz.

Μόνο τα παιχνίδια στα οποία θα γράφει music scοr o Νικόλας θα παίζω….θα δείτε τι θα πάθετε ΡΕ!! (το ρε έιναι drop D και όχι open D….και κάνει και για blues).

Λάκη σόρυ, αλλά μπίζνες ιζ μπίζνες. Και επειδή ξέρω προσωπικά τη Μόνικα τη Μπελούτσι  (ακόμα μου στέλνει γράμματα από τότε που - γκουχ-γκουχ! - …γνωριστήκαμε στις Κάνες), νομίζω ότι έχω ένα σοβαρό πλεονέκτημα απέναντι σε όλους! ;D

 

Πάει, του το σκίσαμε το θέμα του Νικόλα... ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει, του το σκίσαμε το θέμα του Νικόλα... ;)

O Nikolas είναι δύναμη στο Νοιz, και δεν χρειάζεται να τον επιδοκιμάζουμε κάθε φορά γι' αυτά που κάνει. (Δηλ. τι, να κρίνουμε τις δουλειές αυτού και του Τρίτωνα - αφού οι άνθρωποι είναι αλλού σ' αυτά που έχουν επιλέξει να κάνουν)

Εκείνο που κάνουμε είναι να του προτείνουμε ν' ασχοληθεί και με κάτι άλλο (soundtrack) το οποίο μπορεί κάλλιστα να υπηρετήσει με μεγάλη άνεση και να καταφέρει ν' αναγνωριστεί και να κονομήσει.

Δεν του ζητάμε να κάνει τον Gregg Allman.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πέραν της δεδομένης επιδοκιμασίας μου...να παίξω λίγο και το ρόλο του "κακού"...

Πόσο σε επηρεάζει-δεσμεύει το ότι είσαι πιανίστας? Όλα σου τα έργα πατάνε σε πρώτο πλάνο στο πιάνο...πόσο σε δεσμεύει αυτό σε ένα έργο (έστω και για videogame)?

θα ήθελα πολύ το midi file για δοκιμές σαχλοφώνου-κιθάρας...τέτοια θέματα μου φαίνονται ενδιαφέροντα για δοκιμές

to Midi file, συντόμως δικό σου, κανένα πρόβλημα! ;)

 

Για το άλλο που λες, δεν είμαι σίγουρος ότι επηρεάζομαι και τόσο. Στο συγκεκριμένο ουρλιάζει ότι είμαι πιανίστας, αλλά γενικά δε νομίζω ότι το σύνολο των έργων μου το βγάζει τόσο πολύ, ή ότι τα πιο πολλά έχουν πιάνο... Δε νομίζω ότι με δεσμεύει αυτό που λες. Ίσως πιο πολύ με δεσμεύει η εκπαίδευσή μου ως κλασσικός, που δύσκολα ξεφεύγω...

 

Θα ποστάρω άλλο κομμάτι χωρίς πιάνο, για άλλο παιχνίδι για να σου δείξω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to Midi file, συντόμως δικό σου, κανένα πρόβλημα! ;)

Λάθος σου... ;D

 

Ίσως πιο πολύ με δεσμεύει η εκπαίδευσή μου ως κλασσικός, που δύσκολα ξεφεύγω...

Αυτό εννοώ...αλλά...

Θα ποστάρω άλλο κομμάτι χωρίς πιάνο, για άλλο παιχνίδι για να σου δείξω!

έχω την εντύπωση ότι πάλι πιανίστα θα μυρίζει...η ερώτησή μου είναι υποθετική...ένας κλασσικός κιθαρίστας πως θα έγραφε το ίδιο κομμάτι? :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου