Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο λυχνιών


spirosg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό έκανα  :-\ αλλά τον έβαλα στα 45watt που δεν χρησιμοποεί αυτή τη λυχνία. Τον ενχειρίδιο της Mesa λέει πως δεν υπάρχει πρόβλημα να λειτουργήσει για λίγο με μια λυχνία λιγότερο.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως για καλο και για κακο βγαλε τις λυχνιες και....κουνα της  να δεις αν φταινε αυτες (αν κανουν σαν ..αλατιερες εχουν προβλημα και θελουν αλλαγη)

 

Ειχα το ιδιο προβλημα με ενα marshall MA 50c. Συντονιζε στις ψιλομπασες συχνοτητες (περιπου στη ΡΕ ακριβως κατω απο το πενταγραμμο). Μολις επιανα τη λαμπα (μια ηταν) σταματουσε.

Ωφειλεται στο πλεγμα της λαμπας (μου το ειπε ηλεκτρονικος αυτο), και σαν να μου φανηκε οτι περναγε και μεσα στο μεγαφωνο στις υψηλες εντασεις.

Ο ηλεκτρονικος μου ειπε οτι για να μην το κανει ηθελε αλλαγη λαμπες με καλυτερης ποιοτητας ( ο ενισχυτης ηταν made in Vietnam και αυτα ειναι τα ρισκα αγοραζοντας εναν τετοιο ενισχυτη).

Τελικα τον πουλησα τον ενισχυτη (οχι λογω του προβληματος αυτου), πηρα τον ιδιο στα 100 βατ με 4 EL 34, και οι λαμπες αυτου του καινουριου ηταν ολες καλες (δεν κανανε σαν αλατιερα που λεει και ο SF.

Παντως αυτος ο θορυβος σου σπαει τα  @@

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στους Mesa η 2 & 3 βγαίνουν εκτός στην Low Power θέση. Αν κατάλαβα καλά έβγαλες την 4! Κάτι το οποίο δεν λέει, ειδικά αν ήταν στη θέση low (45W).

Δεν είμαι σίγουρος, όμως, στον Electra-Dyne ποιές βγάζει εκτός και ποιές όχι. Αν συμβουλεύτηκες το manual και είσαι σωστός τότε εντάξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το manual " 45 watts turns off the outer pair of 6L6s so only the middle two are running" "To confirm a noisy power tube, merely put the amplifier on Standby, remove it from its socket and turn it back on.

It will cause no damage to run the amplifier briefly with one power tube missing." Επειδή ωστόσο οι γνώσεις μου περι ενισχυτών είναι μηδενικές ελπίζω να μην έκανα καμοιά μ@....

Οι λάμπες πάντως δεν κάνουν σαν "αλατιέρες" οπότε θα δοκιμάσω να βάλω τα δαχτυλίδια με ελπίδα να μειωθεί ότι και να είναι αυτό.

 

Υ.Γ Αν και η λογική λέει να τον πάω στο service (μιας και ο ενισχυτής είναι ούτε μηνός ακόμα) ... δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες απο αυτά γενικά και φοβάμαι οτι θα τους πάρει κανα μήνα για να μου δώσουν τελικά κάποια πολύ προφανή απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι λαμπες αν τις κουνησεις κανουν σαν αλατιερες, μερικες πολυ, αλλες λιγο.

Γνωμη μου να κοιταξεις να λυσεις το προβλημα σου και να μην το περασεις κατω απο το χαλι. Δεν ειναι λυση να δουλευεις με λιγοτερες λαμπες η να αφαιρεσεις κατι που εχει βαλει πανω ο κατασκευαστης.

Λυση ειναι να πας στο σερβις (οσον καιρο και να χασεις), γιατι αυριο θα το βρεις μπροστα σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το έχω πάθει κι εγώ με έναν pro junior.

 

Τον αποσυναρμολόγησα/συναρμολόγησα  3 φορές σφίγγοντας μια μια καλά όλες τις βίδες, άλλαξα λάμπες, έβγαλα το tolex απο σημεία που θεώρησα ότι εμποδίζει το σωστό σφίξιμο, στερέωσα λάστιχα, εβαλα DIΥ μεταλλικά δαχτυλίδια, ελατήρια, κέρματα πάνω στις λάμπες .... και το τρίξιμο συνέχιζε. (Μόνο κατάφερνα να αλλάξω λίγο τη συχνότητα συντονισμού).  

 

Τελικώς σταμάτησε βάζοντας 2 "γρύλους" να σπρώχνουν τις λάμπες καλά στη θέση τους.  Αλλά προσοχή!!! Δεν αρκούσαν ελατήρια από το σασί στις λάμπες.....Χρειάστηκε κάτι να σταθεροποιήσω τις λάμπες "πατώντας" σε ένα σταθερό σημείο της καμπίνας. Το τρίξιμο ήταν από συντονισμό ολόκληρου του σασί.

 

grylos-tubes.JPG

 

 

Αν αποφασίσω ποτέ να κάνω κάτι πιο "μόνιμο".... θα στερεώσω το σασί με περισσότερες βίδες.....

Αν ήταν καινούριος και είχε εγγύηση θα ζητούσα αντικατάσταση.

(Εγώ γνώριζα ότι έτριζε όταν τον πήρα αλλά πίστευα ότι one way or another θα τον κάνω να σταματήσει.  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάστηκε κάτι να σταθεροποιήσω τις λάμπες "πατώντας" σε ένα σταθερό σημείο της καμπίνας.

 

Αυτο ειναι τελικα το μυστικο της επιτυχιας....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά σου "τρίζει" η λάμπα, δηλαδή άν ο θόρυβος που ακούς είναι καθαρά μηχανικός, και όχι ηλεκτρονικός με την έννοια οτι επηρεάζει τον ήχο σου, τότε είναι μικρό το ζήτημα.

Σφίγγεις όσες βίδες σασί μπορείς, και μαθαίνεις να μήν τον ακούς  ;)

Άν όμως το τρίξιμο περνάει στον ήχο του ενισχυτή, τότε το ζήτημά σου είναι αλλαγή λυχνίας. Έχεις αυτό που περιγράφεται σαν microphonic tube, δηλαδή μια λυχνία η οποία "μικροφωνίζει", δημιουργεί δηλαδή έναν τριγμό που καταλήγει σε feedback.

Άρα πάλι μικρό το ζήτημά σου, αλλάζεις την λυχνία σου κ όλα καλά.

Όλες οι λύσεις που σου προτάθηκαν για απόσβεση κραδασμών, χωράνε πρίν την αλλαγή της λάμπας, άν πρόκειται για την δεύτερη περίπτωση, ή απλά για την εξουδετέρωση του μηχανικού θορύβου που λέγαμε στην αρχή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το manual " 45 watts turns off the outer pair of 6L6s so only the middle two are running" "To confirm a noisy power tube, merely put the amplifier on Standby, remove it from its socket and turn it back on.

It will cause no damage to run the amplifier briefly with one power tube missing." Επειδή ωστόσο οι γνώσεις μου περι ενισχυτών είναι μηδενικές ελπίζω να μην έκανα καμοιά μ@....

Οι λάμπες πάντως δεν κάνουν σαν "αλατιέρες" οπότε θα δοκιμάσω να βάλω τα δαχτυλίδια με ελπίδα να μειωθεί ότι και να είναι αυτό.

 

Υ.Γ Αν και η λογική λέει να τον πάω στο service (μιας και ο ενισχυτής είναι ούτε μηνός ακόμα) ... δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες απο αυτά γενικά και φοβάμαι οτι θα τους πάρει κανα μήνα για να μου δώσουν τελικά κάποια πολύ προφανή απάντηση

 

Σύμφωνα με το manual μια χαρά τα πήγες. Αφού λέει ότι βγάζει εκτός τις εξωτερικές, δεν τρέχει τίποτα να βγάλεις την μία και να ανοίξεις τον ενισχυτή.

Γενικά όπως λέει και η Mesa το να βγάλεις την μία λυχνία από τις τελικές, για λίγο δεν πειράζει, ειδικά αν είναι 4 στο σύνολο.

 

Καλά κάνεις και ασχολείσαι και δεν τον πας στο service. Είναι καλό να μαθαίνεις κάποια πράγματα για τον ενισχυτή σου. Το να ξέρεις να αλλάζεις λυχνίες και τι κάνει η κάθε μία είναι πολύ σημαντικό. Άσε για το service τα δύσκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο στον Rectoverb μου. Άκουγα τρίξιμο όταν έπαιζα συγκεκριμένες νότες το οποίο περνούσε ελαφρά και στο μεγάφωνο. Αφαίρεσα το πίσω κάλυμα και ακούμπούσα 1 προς 1 τις λάμπες για να δω ποιές έχουν το πρόβλημα. Τελικά διαπίστωσα ότι η 1 τελική λυχνία έφταιγε, τις αντικατέστησα και τις 2 και ησύχασα. Αν δεν απατώμαι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί όταν μετακινηθεί ο ενισχυτής πρωτού κρυώσουν οι λάμπες ή αν φάει καμμιά ξόφαλτση κατά την μετακίνηση. Τέσπα ό,τι και να είναι μικροζημιά είναι που μπορεί να την επιδιορθώσει καθένας, δεν υπάρχει ανάγκη να πας σε τεχνικό...

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου