Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση στο Cubase - πρόβλημα


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες παρατήρησα σήμερα το εξής... Φορτώνω στο cubase ένα audio file ως track 1 για παράδειγμα, πάω δημιουργώ ένα άλλο track για να γράψω κιθάρα... ωραία όλα καλά, τη γράφω... Μετά παίζοντας το κομμάτι και αφού βάλω το track με την κιθάρα σε "solo mode", παρατηρώ πως ακούω και το track 1, σε ένταση απειροελάχιστη... Προσπάθησα να γράψω ένα track μόνο με κιθάρα, αλλά στο ηχογραφημένο ακούω και το μετρονόμο!!! Ίσα ισα που ακούγεται, αλλά δίνει το παρόν :( Τι στο καλό συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτο μου ειχε συμβει πιο παλια πριν παρω την emu που "ηχογραφουσα" με την on board. Αυτο που ειχε γινει ηταν το εξης: για καποιο λογο οταν εκανα εγκατασταση των drivers της καρτας ηχου, επρεπε να παω στο control panel εκει που ρυθμιζεις τους ηχους-την ενταση του line in και των ηχειων, που εχει να κανεις και τεστ για να το ρυθμισεις μονος σου. Οταν το κανα αυτο, το προβλημα λυνοταν.

Δοκιμασε λοιπον αυτο και αν δεν δουλεψει, ξαναεγκατεστησε τους drivers της καρτας ηχους και κανε αυτο που περιγραφω παραπανω. Μπορει να ακουγεται γελοιο, αλλα αυτο μου ειχε λυσει το προβλημα που περιγραφεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1on δεν χανεις κατι να κανεις αυτο που ειπα(control panel-->sounds and audio devices--->voice-->test hardware)

2on τον οτι ειναι emu η καρτα σου, δεν λεει κατι αυτο. Δεν βλεπω τον λογο να παιζει ρολο που ηταν οn board η καρτα οτι το ειχα παθει ακριβως το ιδιο.

3ον μπορεις να κανεις απλα ενα reinstall τους drivers αν για καποιον λογο εχουν πειραχτει.

4ον αυτο εχω να προτεινω μονο, αλλιως μπορεις να περιμενεις αλλον να απαντησει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά λύνω ένα πρόβλημα, παρουσιάζονται άλλα...

Έκανα format, όλα από την αρχή, και αφιέρωσα το ένα από τα δύο PC στην μουσική παραγωγή. Για την κάρτα ήχου πέρασα τους drivers που έιχε το cd εγκατάστασης, όχι τους τελευταίους πού είχα περάσει πριν το format. Κάνω δοκιμαστικές ηχπγραφήσεις και όντως το παραπάνω πρόβλημα με το μετρονόμο έχει λυθεί. Συνεχίζω τις ηχογραφήσεις μου και παρατηρώ το εξής: Όσο το κομμάτι εξελίσσεται, τόσο μεγαλύτερη απόκληση έχει αυτό από ακούω από αυτό που βλέπω... Στο μέτρο 1 όλα καλα, στο μέτρο 2 οκ, όταν η scroll bar δείχνει μέτρο 3, εγώ δεν το έχω ακούσει ακόμα, μετά από λίγα μέτρα η διαφορά έχει φτάσει στα 1μιση-2 μέτρα! Στις ιδιότητες της κάρτας έχω ορίσει 10ms latency και φυσικά είναι προεπιλεγμένος ο EMU ASIO driver.... Καμοιά ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου