Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση στο Cubase - πρόβλημα


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το cubase είναι η ίδια έκδοση με αυτήν πριν το φορματ (ίσως κάποιο update πριν ή μετά; );τα service pack τα έχεις βάλει; Γενικώς το pc είναι όπως ήταν πριν το φορματ; του πέταξες κανά καινούριο πράμα μετά; λογικά αφού λες ότι πριν δούλευε μια χαρά, κάπου εκεί θα είναι το πρόβλημα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που έκανα ήταν να μην του ξαναβάλω παιχνίδια/αντιβιωτικά/τείχη και άλλα τέτοια. Μόνο λίγα μουσικά προγράμματα και λίγα VST. Επίσης ένα νέο midi keyboard controller σε USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω τις ηχογραφήσεις μου και παρατηρώ το εξής: Όσο το κομμάτι εξελίσσεται' date=' τόσο μεγαλύτερη απόκληση έχει αυτό από ακούω από αυτό που βλέπω... Στο μέτρο 1 όλα καλα, στο μέτρο 2 οκ, όταν η scroll bar δείχνει μέτρο 3, εγώ δεν το έχω ακούσει ακόμα, μετά από λίγα μέτρα η διαφορά έχει φτάσει στα 1μιση-2 μέτρα! Στις ιδιότητες της κάρτας έχω ορίσει 10ms latency και φυσικά είναι προεπιλεγμένος ο EMU ASIO driver.... Καμοιά ιδέα;;;[/quote']

 

φιλε αυτο πρεπει να συμβαίνει γιατί το audio αρχειο εχει αλλη δειγματοληψία από αυτή που τρεχει το cubase την δεδομενη στιγμη.

αν το cubase τρεχει σε 16/44,1 και το αυδιο αρχειο ειναι 24/96 τοτε θα το ακους πιο αργα. μηπως αλλαξες την δειγματοληψία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν την άλλαξα. ¶κου όμως κάτι σχετικό που έκανα. Αφού τέλειωσα με το κομμάτι, το έκανα audiomixdown export wav file 48/24. Και στο cubase και στην κονσόλα η ρύθμιση φυσικά παρέμεινε 44.1/16, ενώ το μόνο που έκανα εγώ ήταν να ακούσω το wav-48/24 στο winamp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Asio Multimedia setup το Cubase τσεκάρει σωστά την κάρτα ήχου ή βγάζει drop frames?.

 

Ένα πρόβλημα συγχρονισμού που είχα παλιά οφειλόταν στην κάρτα γραφικών η οποία έκανε conflict με την κάρτα ήχου.Μοιραζότανε το ίδιο IRQ και η λύση ήταν να αλλάξω pci slot την κάρτα ήχου. Μετά όλα δουλεύανε ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν την άλλαξα. ¶κου όμως κάτι σχετικό που έκανα. Αφού τέλειωσα με το κομμάτι' date=' το έκανα audiomixdown export wav file 48/24. Και στο cubase και στην κονσόλα η ρύθμιση φυσικά παρέμεινε 44.1/16, ενώ το μόνο που έκανα εγώ ήταν να ακούσω το wav-48/24 στο winamp...[/quote']

 

αν τιν στιγμη του εξπορτ στο παραθυρο διαλογου εχεισ δωσει εντολη για 48/24 θα γινει μετατροπη απο 44/16 σε 48/24. αυτο δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα.

 

αλλά δεν καταλαβαινω τι κανεισ. δηλαδή το αρχειο που παρουσιαζει τον αχρονισμο εναι ενα αρχειο που το ηχογραφεις εκεινη την στιγμη και οταν το ακους εχει το προβλημα, η το κανεις ιμπορτ απο αλλη υπαρχουσα ηχογραφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα αρχείο που έγινε πριν το format. Το ανοίγω τώρα, περνάω τα ίδια VST, τα ίδια audio clips (όπως δηάδή τα έχει σώσει, δεν κάνω ξεχωριστό import) και καθώς παίζει playback, παρατηρώ αυτό το φαινόμενο. Είναι αδύνατο να περάσω επιπλεον νέα tracks , είτε midi είτε να ηχογραφήσω νέα audio. Η διαφορά φτάνει ακόμα και τα 2 μέτρα προς το τέλος του κοματιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου