Προς το περιεχόμενο

είναι αξιοπρεπής κιθάρα αυτή;


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκοπεύω σύντομα να πάρω μια Cort X-6 ως δεύτερη (και καλύτερη) κιθάρα

 

ωστόσο προχθες είδα αυτήν εδώ http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb-l400cs_gitarre.htm και μου φάνηκε πανέμορφη (έχω εδώ και 25 χρόνια έρωτα με την LP λόγω Zeppelin βλέπετε)

 

αναρωτιέμαι

 

- αν παίζει αξιοπρεπώς

- αν θα βελτιώθει σημαντικά με μια αλλαγή μαγνητών ή αν είναι τόσο φτηνιάρικη που δεν σώζεται

 

έχει κανείς δοκιμάσει το συγκεκριμένο μοντέλο;

 

υποψιάζομαι πως δεν πουλάει μούρη όπως Gibson αλλά ΚΑΙ Epiphone, και έτσι ίσως είναι μια τίμια λύση

 

μερσί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την Cort.Αυτήν πάρτην μόνο για το σχέδιο.Η cort είναι πολύ πιο παραμετροποιήσημη όσο αφορά το "πείραγμα" :wink:

 

Αν παρόλα αυτά η αγάπη σου για αυτό το σχήμα είναι τόσο μεγάλη πάρτην αλλά μην περιμένεις πολλά :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Cort θα την πάρω σίγουρα, την μαϊμού την λογαριάζω ως τρίτη κιθάρα

 

βέβαια δεν θέλω να την πάρω και να μην προσφέρει τίποτε πέρα από την όμορφη εμφάνιση

 

Alder σώμα και Maple μπράτσο έχει, φυσιολογικος συνδυασμός δεν είναι; Bolt-on βέβαια το μπράτσο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας για 130Ε... ίσως με 1-2 Duncan να μεταμορφωθεί κάποια στιγμή...

 

αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμη ΜΟΝΟ μια κριτική στο δίκτυο, που λέει ότι έχει περιορισμένα πρίμα και γενικά κάπως βαρύ ήχο, πράγμα που ΔΕΝ θέλω σε καμία περίπτωση, θέλω την κιθάρα κοφτερή

 

ίσως θέλει κάποιο σετάρισμα στα ηλεκτρονικά της, ξέρω 'γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι δεν αξίζει να παιδευτείς να βγάλεις απο μια τέτοια κιθάρα τον ήχο που θέλεις.Κάντο στην cort.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμη ΜΟΝΟ μια κριτική στο δίκτυο' date=' που λέει ότι έχει περιορισμένα πρίμα και γενικά κάπως βαρύ ήχο, πράγμα που ΔΕΝ θέλω σε καμία περίπτωση, θέλω την κιθάρα κοφτερή[/quote']

 

Kιθάρα Les Paul ή τύπου Les Paul και "κοφτερός ήχος" είναι οξύμωρο σχήμα...

 

Δεν παίρνεις καλύτερα μια tele??? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας αφου σου αρεσουν, τουλαχιστον οπτικα οι les paul κιθαρες, γιατι να παρεις μια cort και ενα φτηνο αντιγραφο lp, και δεν προσανατολιζεσαι για μια και καλη κιθαρα.

απ οτι φανταζομαι δεν εχεις να διαθεσεις λεφτα για lp, οποτε μπορεις να ριξεις μια ματια στο παρακατω link:

 

http://www.hagstromguitars.com/superswede.html

 

βεβαια η ενσταση του elavd, νομιζω οτι ειναι πολυ σωστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμώ να επενδύσω στην cort γιατί έχει την έξτρα ευελιξία στον ήχο που παρέχει ο μεσαίος μαγνήτης, ενώ επίσης έχει και coil-tap για μετατροπή διπλού σε απλό

 

σωστός ο ελαβδ, αν και ο ήχος του Page... όσο να 'ναι... δεν ήταν μουντός... συνεπώς ευελπιστώ πως με τη βοήθεια του v-amp2 που επίσης θα πάρω σύντομα θα μπορέσω να μασαζάρω τον ήχο προς την κατεύθυνση που θέλω, αρκεί ο πρωτογενής ήχος από την κιθάρα να αποτελεί μια κάποια βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι νομιζω εχει και η hagstrom coil tap. επισης σχετικα με τον jimi page, σε πολλες ηχογραφησεις εχει παιξει με tele και danelectro, οποτε δεν εχεις ξεκαθαρη εικονα για τις les paul απο τον ηχο του Page.. :roll:

 

ξεχασα να αναφερω οτι η hagstrom super swede θα σου κοστισει γυρω στα 550 με μεταφορικα απο γνωστο γερμανικο μαγαζι.επισης ξεχασα να σου πω οτι οτι σου λεω στο λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν εχω παιξει ποτε με την εν λογω κιθαρα.παντως ειναι ιστορικη μαρκα και μελος του noiz εχει γραψει τα καλυτερα γι αυτην την κιθαρα..(δεν βρισκω το αρθρο ρε γμτ..)

 

παραθετω ενα μικρο αποσπασμα απο ενα ξενο site:

 

The enduring image of Jimmy Page is of him with a low slung Gibson Les Paul or EDS-1275 Double Neck (see pics top / bottom right) and Marshall amps. But the first Zeppelin album, along with the solo from "Stairway To Heaven", was recorded with a 1958 Fender Telecaster that was a gift from his Yardbirds band mate Jeff Beck and a Supro amp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κι εγώ δεν καταλαβαίνω το δίλημμα "η Cort είναι καλή κιθάρα αλλά θέλω και μια με το σχήμα της LP".

Υπάρχουν διάφορες καλές, πολύ καλύτερες της συγκεκριμένης Cort, κιθάρες με LP-style σχήμα, και για όλα τα budget! Aρκεί κανείς να ψάξει να βρει αυτό που του ταιριάζει!

 

Epiphone LP STD στα 450 ευρώ περίπου, Hagstrom Super Swede στα 550 ευρώ και Tokai LS 65 μια κλάση πιο ακριβή στα 800 ευρώ, είναι οι τρεις λύσεις που μου έρχονται κατευθείαν στο μυαλό!

 

Αν αποκλέισουμε την Tokai ως πολύ ακριβή γιατί σκέφτεσαι να δώσεις όπως τα υπολογίζω 400-500 ευρώ...τι παραπάνω μπορεί να πετύχεις με μια Cort Χ-6 και μια αμφιβόλου ποιότητας κιθάρα των 130 ευρώ, απ'ότι με μια δεδομένα άψογη για τα λεφτά της Hagstrom π.χ. ;;; Μεταξύ μας ακόμη και η Epi LP STD καλύτερη λύση μου φαίνεται από το συνδυασμό που σκέφτεσαι...

 

Ακόμη περισσότερο στην κατηγορία μέχρι 500 ευρώ υπάρχουν πολλές καλές λύσεις που βέβαια ξεφεύγουν από το LP-style, αλλά σβήνουν για πλάκα την X-6! Κοίτα π.χ. για μια Rockinger strat ή tele, κοίτα τις Fender Mexico ή Japan...Δηλαδή με ποια λογική μια Cort και μια Harley Benton και όχι αυτήν εδώ: http://www.thomann.de/thoiw7_artikel-180110.html ???

Γνώμη μου είναι δώσε όσα χρήματα διαθέτεις για το καλύτερο δυνατό όργανο...και όχι για τέτοιους συνδυασμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου