Προς το περιεχόμενο

Το πολλαπλό σου είδωλο-ενα τραγουδι και η ιστορια του...


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και το συγκεκριμένο δεν είναι το αγαπημένο μου των χειμερινών, μόνο καλά λόγια έχω να πω για τον κύριο Μπακιρτζή και την παρέα του. Ειδικά από τότε που τους είδα live στο Λυκαβηττό (να ήταν το 95-96;).

 

Για όσους δε γνωρίζουν, θα πρότεινα να ψάξουν οπωσδήποτε και τον πρώην μπουζουκτζή του συγκροτήματος, τον Ισίδωρο Παπαδάμου, ο οποίος έχει κυκλοφορήσει και μερικά προσωπικά άλμπουμ τα οποία μάλιστα διέθεσε και εντελώς δωρεάν ο ίδιος, πολύ πριν το downloading γίνει της μόδας. Έχω το πρώτο του και είναι αριστούργημα. Είναι δε εντελώς οικιακό προϊόν μια και έχει γραφτεί στο προσωπικό του στούντιο ενώ τραγουδούν ο γιος του και η κόρη του εκτός από τον ίδιο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω και εγώ δυό κουβέντες για το Αργύρη Μπακιρτζή, μια και τον είχα γνωρίσει σε μια επίσκεψη στο σπίτι του στη Θάσο. Είχαμε πάει απρόσκλητοι μια παρέα 18 ατόμων με αρχηγό τον (αγαπημένο μου φίλο) Διονύση Ρούσο, ο οποίος παίζει τώρα μόνιμα με τους χειμερινούς (αν τον έχετε πετύχει μιμείται τέλεια τη φωνή του Μπακιρτζή).

Ο Μπακιρτζής λοιπόν παρά το ξαφνικό της επίσκεψης - εισβολής στο σπίτι του για να μας ευχαριστήσει σχεδόν μάδησε μια δάφνη που είχε για να μας δώσει τα δαφνόφυλλα, φοβερός τύπος. Και η φωνή του όταν μιλάει είναι ίδια με το τραγούδι του.

Οι χειμερινοί κατά τη γνώμη είναι από τα σχήματα που έχουν επηρεάσει πολύ κόσμο με την εκλεπτυσμένη σουρεαλιστική αθωότητα των στίχων και της μουσικης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χειμερινοί κατά τη γνώμη είναι από τα σχήματα που έχουν επηρεάσει πολύ κόσμο με την εκλεπτυσμένη σουρεαλιστική αθωότητα των στίχων και της μουσικης τους.

 

Αγαπημένοι Χειμερινοί Κολυμβητές με προσωπική αδυναμία το άλμπουμ "Η μαστοράντζα του Εντερμπίλ":

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/05/kolymvites.html

Απίστευτα τραγούδια σαν παραμύθι/δοξασίες και αξιοπρόσεκτο ένθετο,σαν βιβλίο λαογραφικής ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατ' αρχας να πω οτι δεν ειμαι 18 αλλα....2x18, 36 δηλαδη.... Οσο για το "πολυ σημαντικο" κεφαλαιο της μουσικης μας, εχω να πω οτι ηταν οντως σημαντικο μεχρι καμμια 25 - 30 χρονια πριν, τοτε δηλαδη που ελεγε τα κομματια που του πηγαιναν, δηλαδη το γνωστο ελαφρολαικο - εντεχνο του Κουγιουμτζη, του Ακη Πανου, του Λοιζου κλπ. Τα περισσοτερα απο αυτα τα τραγουδια τα ειπε πραγματικα συγκλονιστικα. Εγω ομως ενισταμαι στο οτι πηγε να τραγουδησει ΟΛΑ τα ειδη, και για διαφορες αλλες ενεργειες του στο χωρο που υποδηλωνουν ενα στυγνο τεχνοκρατη - επιχειρηματια - μεγαλομανη, στοιχεια που σαφως και ΔΕΝ ταιριαζουν σ΄ενα πραγματικο μουσικο που θα επρεπε να χαρακτηριζεται απο πιο πολυ συναισθημα και ρομαντισμο.

 

 Οσο για το....αχανες ρεπερτοριο του, εχω να πω οτι τον σιχαθηκα απο τοτε που την ειδε και ΛΑΪΚΟΣ και ΡΟΚΑΣ και ΡΕΜΠΕΤΗΣ και ΤΕΝΟΡΟΣ και ΦΛΑΜΕΝΓΚΙΣΤΑΣ και ΛΥΡΙΚΟΣ και ΠΟΠ και (για ενα διαστημα με το Ρεμο)ΣΚΥΛΑΣ και ΚΛΑΣΙΚΟΣ ( με τη Φιλαρμονικη του Ισραηλ) ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ....  

 

  Ειναι προφανες νομιζω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να ειναι καλος σ΄ολα τα ειδη. Αν το προσπαθει, μαλλον κατι αλλο τον χαρακτηριζει αλλα σιγουρα οχι αγαπη για τη μουσικη.

 

Φιλε Βα σορρυ για το offtopic

Δεν διαφωνω μαζι σου - και εμενα καποιες φορες με εχει ξενισει με τις επιλογες του.

{Σχετικα με το στυγνος τεχνοκρατης}...αν οντος ειναι..πραγματικα χαιρομαι που ειναι. Γιατι σε μια χωρα σαν την Ελλαδα..{που εχουν αποψη μεχρι και οι πετρες}..οποτε εδωσα τα χρηματα μου για να τον δω..ειδα μια πολυ σοβαρη παρασταση με σοβαρες ενορχηστρωσεις -ηχο και φως..και οχι αρπαχτη. Απο την Αθηνα μεχρι την Λημνο .. Και αυτος να εχει τον τελευταιο λογο για ολα.

Τα ιδια ωστοσο λεγονται για ολους τους μεγαλους..Δειτε το dvd του Sting.. Bring on the Night..να δειτε ποσο αμειλικτος ειναι..

 

Αυτο που νοιωθω πραγματικα παντος ειναι οτι ειμαι πολυ λιγος για να μπορεσω να κρινω {-ουμε  τον συγκεκριμενο  ανθρωπο.

 

Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι..γιατι αποκαλουμε  τον Sting, τον Peter Gabriel,τον Αl di meola,τον Paco de Lucia {θυμασαι την συνεργασια με τον Bryan Adams??} τον Steve Gadd τον Vinnie Colauita {Megadeath -Barbara Streizant -Backstreet Boys-Chick Corea} και ολους αυτους -  χαμαιλεοντες και πολυπλευρους καλλιτεχνες που εχουν την δυνατοτητα να παιζουν με τοσο διαφορετικους μουσικους ..και αποκαλουμε τον Νταλαρα μεγαλομανη? Ποιος οριζει τα ορια αναμεσα στην τεχνη και την μεγαλομανια?

Καλο βραδυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εν λογω αοιδος ουδεμια σχεση εχει με τους καλιτεχνες που ανεφερες, συγνωμη δηλαδη...

Και επειδη τυγχανει να ξερω και καποια γεγονοτα παραπανω...  στο λεξικο Μπαμπινιωτη διπλα στις λεξεις "μεγαλομανης", "καλαμοκαβαλημενος", θα επρεπε να γραφει το ονομα του...

Ειναι η ταπεινη μου αποψη για τον χαρακτηρα του ανθρωπου και οχι για το οποιο, μικρο η μεγαλο ταλεντο του, η την προσφορα του στο Ελληνικο τραγουδι κλπ.....

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εν λογω αοιδος ουδεμια σχεση εχει με τους καλιτεχνες που ανεφερες, συγνωμη δηλαδη...

Και επειδη τυγχανει να ξερω και καποια γεγονοτα παραπανω...  στο λεξικο Μπαμπινιωτη διπλα στις λεξεις "μεγαλομανης", "καλαμοκαβαλημενος", θα επρεπε να γραφει το ονομα του...

Ειναι η ταπεινη μου αποψη για τον χαρακτηρα του ανθρωπου και οχι για το οποιο, μικρο η μεγαλο ταλεντο του, η την προσφορα του στο Ελληνικο τραγουδι κλπ.....

και για ποιο λογο τον κρινεις βαση του χαρακτηρα του..?

Βγηκατε για μπυρες και δεν σε κερασε? Δουλεψατε μαζι και δεν σε πληρωσε?.. η βασιζεσαι σε αποψεις απο τριτους - τριτων ξαδερφια του περιπτερα η θεια που τον ξερουν..? Oλη η Ελλαδα ξερει τον Γιωργο Νταλαρα και εχει κατι να πει για την γουνα του τελικα..

Και δηλαδυ μας λες..φιλε Γιωργο οτι αν ανεβασεις ενα κομματι στο Νοιζ να το ακουσουμε..

και  πχ ξερουμε οτι εισαι ενα ****παιδο και μισο....θα ηθελες να σε κρινουμε βαση αυτου...η της μουσικης σου?? γιατι αυτο κανεις...

Κρινεις ενα καλλιτεχνη βαση της ΦΗΜΗΣ του σαν ανθρωπο ..εκτος κι αν σου εχει κανει κατι προσωπικα που θες να μοιραστεις μαζι μας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι κατ' εμε ο καλλιτεχνης κρινεται ΚΑΙ απο τον χαρακτηρα του.

Δεν μπορω να διανοηθω γιατι θα επρεπε να θαυμαζω καποιον που ενω ειναι καλλιτεχναρα

ειναι και παιδεραστης, πχ.....

Και επιτελους δεν μου αρεσει οταν καποιος προσπαθει τοσο κραυγαλεα να μου πει " ΕΓΩ τα τραγουδαω ολα, απο ρεμπετικο μεχρι λυρικη σκηνη να 'ουμ..."

Για να μην πιασουμε και τα κοινωνικοπολιτικα - που σιγουρα θα απαγορευεται - και το πως η "προοδευτικη" σταση καποιου εξαργυρωνεται, και κατι αλλα που εχουν να κανουν με..... χμμμ.... καποιες υποχρεωσεις ΟΛΩΝ ΜΑΣ με την ΕΦΟΡΙΑ.

Ο καλλιτεχνης εκτιθεται και κρινεται για ολα και απο ολους, και ο καθενας εχει το δικαιωμα να κρινει με διαφορετικα κριτηρια τον οποιονδηποτε.

Τωρα σοβαρα, θελεις να σου απαντησω στην τελευταια σου ερωτηση;

Ισως να ειμαι φιλαρακι του Πανουση... ;D

 

Τελος παντων, για μενα σταματαει εδω αυτη η συζητηση.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που ολη η Ελλαδα δεν κρινει με τα κατ εσε σου δεδομενα φιλε George...γιατι την ειχαμε γαμησει..

Επρεπε να ειχαμε γινει ολοι σαολιν μοναχοι - καλλιτεχνες για να μην κριθουμε αυστηρα απο τα αμεμπτου ηθικης αυστηρα σου κριτηρια..

Τελικα και εγω για σενα αυτο καταλαβα..

Οτι εχεις περασει πολυ καιρο στις παραστασεις .....του Πανουση... ;D ;D ;D

 

Καποιος εδω μεσα ειχε πει κατι πολυ σοφο.. οτι οι αποψεις {ειδικα απο ανωνυμους}εδω μεσα ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες...

Ολοι εχουν και απο μια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου