Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα που να βρίσκει το tempo


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

κυβικες Ριζες

Νεπεριους Λογαριθμους

ακολουθιες φιμπονατσι

πρωτους του Μερσεν

 

 

ποιος πεθανε?????? ;D ;D :D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ποιος πεθανε?????? ;D ;D :D

 

Μη γελάτε είχα βρει ένα μετρονόμο ( δυστυχώς trial version) ο οποίος υπολόγιζε μέχρι και πολυρυθμίες σε κλάσματα του π !!!Σίγουρα θα κάλυπτε τον φίλο που πόσταρε το θέμα αλλά δε μπορώ να θυμηθώ το όνομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, δε μετράνε όοολα τα κομμάτια σε ακριβή tempos. Κάποια π.χ παίζουν στα 123,48bpm. Επειδή λοιπόν θέλω να μετράω τον ακριβή χρόνο των τραγουδιών όταν παίζω με φίλους ή μόνος, θέλω και τον ανάλογο μετρονόμο... Που είναι το περίεργο, ή το λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, δε μετράνε όοολα τα κομμάτια σε ακριβή tempos. Κάποια π.χ παίζουν στα 123,48bpm. Επειδή λοιπόν θέλω να μετράω τον ακριβή χρόνο των τραγουδιών όταν παίζω με φίλους ή μόνος, θέλω και τον ανάλογο μετρονόμο... Που είναι το περίεργο, ή το λάθος?

 

Που το ξέρεις ότι παίζουν σε δεκαδικά tempo?Για τι είδους κομμάτια μιλάμε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ξέρεις ότι παίζουν σε δεκαδικά tempo?Για τι είδους κομμάτια μιλάμε?

 

 

 

Βάσει του MixMeister BPM Analyzer, το Back In Black των AC/DC μετραει στα 94,05 bpm, το Thunderstruck στα 133,34 κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει του MixMeister BPM Analyzer, το Back In Black των AC/DC μετραει στα 94,05 bpm, το Thunderstruck στα 133,34 κοκ...

 

Ναι γιατι ειναι γραμμενα ΧΩΡΙΣ μετρονομο...και γιατι παιζουν...ΑΝΘΡΩΠΟΙ..... ;D

 

Τωρα αν τα παιξεις στα 130 και οχι στα 130,00345 δεν θα σου τραβηξουν και το αυτι..... ;D

 

 

Επειδή λοιπόν θέλω να μετράω τον ακριβή χρόνο των τραγουδιών όταν παίζω με φίλους ή μόνος

 

ουτε ο Steve Gadd δεν μπορει να παιξει ενα ολοκληρο κομματι ΑΚΡΙΒΩΣ στα 130 bpm.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως το θέλω γιατί όταν βάζω να παίζει ένα κομμάτι στο pc, ακούγοντάς το, παίζω. Ο μετρονόμος, θα με βοηθούσε ακόμα πιο πολύ, πιστεύω... Δε ξέρω αν είναι λάθος τρόπος εξάσκησης αυτός, αλλα αυτό κάνω... Προτείνετε κάτι άλλο εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει του MixMeister BPM Analyzer, το Back In Black των AC/DC μετραει στα 94,05 bpm, το Thunderstruck στα 133,34 κοκ...

 

 

Τους έχεις τους ACDC να γράφουν σε δεκαδικά tempo?Δηλαδή θες να μας στείλεις στο ψυχιατρείο όλους?

 

Οποιοσδήποτε μουσικός είτε κιθαρίστας είτε drummer είτε οτιδήποτε την διαφορά 0.05 ΑΠΛΑ την χάνει!Το ανθρώπινο παίξιμο σκαμπανεβάζει σε tempo κατά πάρα πολύ λίγο κατά τη διάρκεια του κομματιού,και αυτό είναι που γεμίζει τον ήχο.Επομένως και ονομαστικό tempo δεκαδικό αν βάλεις,ανακρίβεια θα υπάρχει,οπότε ποιός ο λόγος?To back in black παίχτο στα 94 και το Thunderstruck στα 133.

 

Αυτά προέρχονται από άτομο που ακούει μπάντες όπως Meshuggah (δλδ πολύ αυστηρές ρυθμικά),οπότε πίστεψέ με αν υπήρχε σοβαρός λόγος θα στο λεγα.

 

Το μόνο που μπορώ να δικαιολογήσω,είναι αν πχ ένα tempo είναι σε μονο αριθμό πχ 133, και εσύ θες να κάνεις practice ή σε βολεύει να το ακούς στο μισό,να χρειάζεσαι μετρονόμο στα 66,5,αλλά αυτό είναι καθαρά προαιρετικό.

 

 

EDIT:Για να σου απαντήσω και στην ερώτησή σου,απλά στρογγυλοποίησε πχ το back in black στο 94 και παίξε ταυτόχρονα με το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dnightshade δε διαφωνώ με αυτό που λες, απλά αυτό που εγώ λέω, είναι ότι θα με βόλευε να ακούω ένα τραγούδι και παράλληλα το μετρονόμο. Απο ότι κατάλαβα λοιπόν δεν υπάρχει λόγος να τα κάνω και τα 2 μαζί... Με καλύψατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά αυτό που εγώ λέω, είναι ότι θα με βόλευε να ακούω ένα τραγούδι και παράλληλα το μετρονόμο.

 

 

Βασικα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ εφοσον το κομματι που σε ενδιαφερει εχει γραφτει ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου