Προς το περιεχόμενο

Sonar Producer & MIDI


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

 

Να κάνω μία ερώτηση; Με το Sonar Producer Edition μπορείς να δουλέψεις MIDI? Γιατί απο το λίγο που το τσέκαρα στο site του δεν είδα πουθενά να λέει για MIDI. Εκτός κι αν θεωρούσε το Track Folder (ως MIDI).

 

John

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ίσως δεν το διάβασα καλά. Φυσικά βέβαια δεν θα βλέπει EXS24 (sampler) για τα audio instruments και ελπίζω να μην μου προτίνετε το halion γιατί πραγματικά παιδιά είναι χάλια. Στην περίπτωση αυτή ποιο άλλο sampler χρησιμοποίούμε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα? Επίσης σχετικά με το MIDI EDITING θυμίζει περισσότερο LOGIC ή CUBASE γαιτί αν φέρνει στο δεύτερο να το ξέρω να πουλήσω όλο μου το hardware. Σιγά μην κάτσω να κάνω MIDI EDITING σε πρόγραμμα που μοιάζει στο CUBASE.

Επίσης θάλω να θέσω και ένα θέμα για τους LOGICάδες (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Δεν είναι τυχαίο το FREEZE TRACK που εμφανίστηκε απο το 6 edition μονο gia mac. Η emagic είναι πολύ μπροστά σαν εταιρεία και αυτό φαίνεται απο το πόσο άφησε πίσω σε πωλήσεις την Streinberg (CUBASE). Απλά οι άνθρωποι (το MARKETING δηλαδή) αποφάσισαν να το εμφανίσουν στην έκδοση που βγαίνει μόνο για MAC (έτσι για να προωθήσουν τις πωλήσεις των MAC). Να δείτε σε λίγο καιρό πόσοι να θα μεταπηδήσουν απο PC σε MAC. Έβγαλε τώρα η apple και το MAC MINI με 800 Euroπουλάκια θα μπορεί κανείς να χαίρει τις δυνατότητες του LOGIC 6 και 7. Βέβαια στο ποσό αυτό για να κάνεις πιο επαγγελματικά την δουλειά σου θα χρειαστείς και μια Firewall κάρτα ήχου 24/96 (άλλα 250 EURO). Πάντως παιδιά έτυχε να παίξω με ένα powerbook Mac 1,5 και απογοητεύτηκα. Όχι δεν ήταν γρήγορο, αλλά πολύ αργό το μηχανάκι. Βέβαια ο κάτοχος του μου είπε ότι οφείλεται στα 256 μνήμης. Στο 1 Ghz θα πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα. Εγώ πάντως δεν το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny τι είναι αυτά που λές; Είναι απίστευτο το ότι κάθε μία φράση του post σου είναι μία ανακρίβεια. Τίποτε από ότι λες δεν ισχύει. Από που να αρχίσω;

 

ελπίζω να μην μου προτίνετε το halion γιατί πραγματικά παιδιά είναι χάλια
Δεν είναι χάλια' date=' μια χαρά θεού είναι. Αν δεν σου αρέσει όμως, υπάρχει το Kontakt, το Gigastudio κλπ κλπ

 

θυμίζει περισσότερο LOGIC ή CUBASE γαιτί αν φέρνει στο δεύτερο να το ξέρω να πουλήσω όλο μου το hardware
Γιατί να πουλήσεις Hardware αν μοιάζει στο Cubase; To Cubase τρέχει και στις δύο πλατφόρμες. Η μόνη περίπτωση να χρειαστεί να πουλήσεις κάτι είναι αν φέρνει στο Logic. ¶λλωστε από πότε το να μοιάζει ένα πρόγραμμα στο Cubase είναι ελλάτωμα;

 

Σιγά μην κάτσω να κάνω MIDI EDITING σε πρόγραμμα που μοιάζει στο CUBASE
Από πότε το Cubase θεωρείται ακατάλληλο πρόγραμμα για midi editing;

 

Η emagic είναι πολύ μπροστά σαν εταιρεία και αυτό φαίνεται απο το πόσο άφησε πίσω σε πωλήσεις την Streinberg
Ναι' date=' τόσο πίσω που τώρα πια φτιάχνει software μόνο για τα Mac (είναι γνωστό ότι τα λεφτά των PCάδων δεν τα θέλουν οι εταιρείες. Δηλαδή, δεν φτιάχνει software για το 90% της αγοράς, αλλά για το 10%. Αυτό θα πει επιθετικό marketing.

 

Να δείτε σε λίγο καιρό πόσοι να θα μεταπηδήσουν απο PC σε MAC
Εγώ θα είχα ήδη μεταπηδήσει, αλλά πρέπει να χάσω μερικά κιλά, είμαι λίγο αγύμναστος. Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει καμία έρευνα που να δείχνει καμία μεταπήδηση, ούτε καν στην πατρίδα τους.

 

Έβγαλε τώρα η apple και το MAC MINI με 800 Euroπουλάκια θα μπορεί κανείς να χαίρει τις δυνατότητες του LOGIC 6 και 7
Το mini δεν κάνει 800 ευρωπουλάκια ούτε 800 κοτοπουλάκια. Κάνει (σύμφωνα με την πρώτη σελίδα στο site της Apple) 499 δολλάρια' date=' εκτός αν συμπεριέλαβες αυτόματα το κέρδος της τοπικής (αχαρακτήριστης) αντιπροσωπείας. Τα δε χαρακτηριστικά που προσφέρονται σε αυτή την τιμή κάνουν μόνο για να παίξεις pacman (αν έχει εφευρεθεί το pacman στα mac). Περισσότερες εκθαμβωτικές προδιαγραφές εδώ : http://www.apple.com/macmini/specs.html

 

Βέβαια ο κάτοχος του μου είπε ότι οφείλεται στα 256 μνήμης. Στο 1 Ghz θα πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα. Εγώ πάντως δεν το πιστεύω.
Ε, ναι... τι να σου πει ο άνθρωπος, αυτά του είπανε, αυτά σου λέει..

 

... Johnny, άκου σε παρακαλώ τη συμβουλή μου: αν διαβάζεις περιοδικά για την πληροφορική, σταμάτα να τα διαβάζεις άμεσα. Αν δεν διαβάζεις, άρχισε να διαβάζεις άμεσα. Και στις δύο περιπτώσεις συνέχισε να διαβάζεις noiz. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Wow!,

 

Ξέρω ότι είμαι πολύ επιθετικός σ' ότι λέω, αλλά έλα στην θέση μου. Όταν έχεις σπαταλήσει τόσα χρόνια σ' ένα πρόγραμμα, το ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά και αυτό κάποια στιγμη σε πουλάει τί κάνεις? Επίσης περιοδικά δεν έχω ανήξει ποτέ στην ζωή μου. Το μόνο που κάνω είναι ενημέρωση απο INTERNET (sites & forums) και πάνω απ' όλα απο προσωπική εμπειρία (10 χρόνια ασχολούμαι - βέβαια ποτέ δεν είναι αρκετά γιατί συνεχώς μαθαίνεις και ανακαλύπτεις πράγματα).

 

Με εκτίμηση,

 

JOHNNIE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια στο ποσό αυτό για να κάνεις πιο επαγγελματικά την δουλειά σου θα χρειαστείς και μια Firewall κάρτα ήχου 24/96 (άλλα 250 EURO).

Firewire εννοείς μάλλον,το firewall είναι άλλο πράγμα!

Πάντως κι εγώ δεν έβγαλα άκρη από αυτά που λές...

Το sonar2/3/4 έχει μέσα το Vsampler για όλα τα φορμάτ(soundfonts κλπ.) αλλά δέχεται οποιοδήποτε vst/dxi plugin οπότε δεν καταλαβαίνω που το πρόβλημα.Από midi editor έχει και πεντάγραμμο και piano roll.Τώρα αν εσύ συνήθησες στο Logic πρέπει να κάνεις κάποια θυσία και να μάθεις ένα άλλο πρόγραμμα άν δεν σε καλύπτει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Wow!
Ζητώ συγνώμην, και εγώ έβγαλα λίγη επιθετικότητα... όχι προς εσένα όμως, αλλά προς την γενικότερη παραφιλολογία. Θα διαπιστώσεις οτι το καλό στο να παρακολουθείς το noiz είναι ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ενεργή και καθημερινή σχέση με αυτά τα πράγματα που σε απασχολούν - κάτι που είναι κάπως σπάνιο στις μέρες μας. Οι δημοσιογράφοι (επαγγελματίες και ερασιτέχνες) διαμορφώνουν μία δική τους πραγματικότητα που συχνά μας μπερδεύει. Αντιθετα οι "άνθρωποι της δουλειάς" θα σε βοηθήσουν να κάνεις τις σωστές επιλογές χωρίς αμφιβολίες και χαζόδιλλήματα. Εγώ είμαι χομπίστας με κάπως αυξημένες γνώσεις πληροφορικής, αλλά πολλοί άλλοι εδώ είναι επαγγελματίες του χώρου. Σύντομα θα τους συναντήσεις. Καλή διαμονή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σ' όλους,

 

Eyeprotocol έχεις απόλυτο δίκαιο. Σχετικά με το firewall που έγραψα φαντάζομαι ότι όλοι κατάλαβαν ότι ήθελα να πω Firewire και συγκεκριμένα μια πολύ καλή είναι της m-audio audiofile 24/96. Εγώ χρησιμοποιώ την αντίστοιχη εσωτερική με μερικά προβληματάκια βέβαια. Επίσης σχετικά με την τιμή του MAC MINI, ένας που θα θέλει να κάνει τουλάζιστον λίγο επαγγελματικά την δουλειά του δεν θα το έπαιρνε με1.25 Ghz, 256RAM, 40 GIGA και DVD ROM. Θα έπαιρνε 1,4- 1 RAM, 80 GIGA και DVD-R. βάλε το Φ(α)ΠΑ>> min 800Euro.Πάντως ίσως και να μπορείς να κάνεις δουλειά απ' ότι μίλησα με logicαδες στο εξωτερικό. Το θέμα είναι πόσο γρήγορα, καλά και χωρίς πολλά πολλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια μικρή παρατήρηση..Όλα τα DAW's κάνουν -ή τουλάχιστον προσπαθούν να κάνουν- την ίδια δουλειά.Το θέμα είναι ποιό σου "πάει"...Αλλο είναι καλύτερο 'εδώ" κι άλλο "εκεί"..Διαλέγεις και παίρνεις..Το Sonar -ειδικά στην τελευταία του έκδοση- κάνει τα πάντα και καλά..Είναι μακράν το καλύτερο σε θέματα εργονομίας (ευκολίας χειρισμού) ,και το πιο σταθερό καθότι ο κώδικάς του γράφτηκε και αναπτύχθηκε από την γέννεσή του για pc..(Θυμηθείτε οι παλιοί το cubase στις πρώτες προσπάθειες της steinberg για μετατροπή του για pc..ο εφιάλτης στο δρόμο με ..τα crash και τις blue screen...μπρρρρρρ) :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πιο σταθερό καθότι ο κώδικάς του γράφτηκε και αναπτύχθηκε από την γέννεσή του για pc..(Θυμηθείτε οι παλιοί το cubase στις πρώτες προσπάθειες της steinberg για μετατροπή του για pc..ο εφιάλτης στο δρόμο με ..τα crash και τις blue screen...μπρρρρρρ) :wink:

 

Λίγο άστοχο αυτό: από το '92 περίπου που θυμάμαι ότι είχα κάποιες εκδόσεις του Cakewalk (=sonar) και του Cubase μέχρι το 2005, έχουν περάσει 13 χρόνια. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα "παλαιότητας" για τα προγράμματα αυτά, και ειδικά όταν αναφερόμαστε σε software. Και σίγουρα ο κώδικας τους σήμερα δεν έχει ουδεμία σχέση με του παρελθόντος. ¶ρα, καλό είναι να κοιτάμε τι γίνεται σήμερα με τις τρέχουσες εκδόσεις.

 

Το SONAR κατά την προσωπική μου εμπειρία είναι πιο εύχρηστο από άλλα προγράμματα. Ωστόσο, όσο εντυπωσιακό ή εύχρηστο και αν είναι ένα πρόγραμμα, ένα βασικό κριτήριο για κάποιους είναι ο ήχος του. Σίγουρα όχι για όλους, και για αυτό πρέπει να γνωρίζεις τις ανάγκες σου πριν καταλήξεις. Πολλοί πάλι δεν βρίσκουν καμία διαφορά σε όλα αυτά τα παρεμφερή sequencers, την δουλειά τους την κάνουν μία χαρά, θέλουν απλώς να μάθουν κάποιο και αρχίζουν να γράφουν μουσική. Αυτή είναι και η ουσία.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου