Προς το περιεχόμενο

αγορά midi keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι νέος στο φόρουμ,, και αυτό που με βασανίζει τις τελευταίες μέρες είναι η αγορά ενός midi keyboard, το budjet δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 200 ευρώ και επίσης θέλω να είναι 61 πλήκτρων, έχω ψάξει και είμαι ανάμεσα στο behringer umx 610 και το emu longboard(το οποίο λειτουργεί και ως standalone) , όποιος έχει κάποιο απο αυτά ας μου πει την γνώμη του καθώς επίσης κ οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα μου ήταν αρκετά χρήσιμη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν παίζεις πλήκτρα και πρόκειται να δουλέψεις stand alone θα σου πρότεινα EMU.

Κοίταξε τις υποδοχές καί θα καταλάβεις γιατί το λέω.

Εάν δεν παίζεις πλήκτρα και δεν σε ενδιαφέρουν οι υποδοχές γιά live, τότε το πιό φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει της emu και το x-board,πολυ καλο midi (μονο midi oxi stand alone),και με τα controllers (16) και με το aftertouch του.Ειχε κακοποιηθει βαναυσα απο τον προκατοχο και λειτουργουσε ακομα μια χαρα.Τωρα βρισκεται και παλι στα χερια του για περεταιρω κακοποιηση...δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται  :P  .Τσεκαρε το,στο budget σου ειναι.

 

Τσεκαρεις και αυτο http://www.thomann.de/gr/cme_uf60_classic.htm το οποιο σε βγαζει 50 ευρω εξω,αλλα η εταιρια ειναι εγγυηση και απο χαρακτηριστικα σκιζει.Αξιζει.Αν δεν ειχα midi,αυτο θα ηταν πρωτο στην προτεραιοτητα.Θα το κρατησεις σιγουρα για χρονια.Και αν αργοτερα βλεπεις οτι το θες και σαν stand alone,το μετατρεπεις! http://www.thomann.de/gr/cme_firewire_audio_interfaces.html  (σωστο interface πιστευω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το umx αν εχει υποδοχη για sustain γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις...και θα το χρειαστεις αν θελησεις να παιξεις με ηχους πιανου η διαφορα pad που δημιουργουν ατμοσφαιρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

 

θα ήθελα κι εγώ να φώτα σας για midi keyboard!

Ψάχνω ένα στα 61-76 πλήκτρα, σχετικά φθηνό και το σημαντικότερο να μην έχει πλήκτρο πούπουλο και εντελώς ψεύτικο... δεν έχω καταλάβει όμως την διαφορά βαρυκεντρισμένου και ημιβαρυκεντρισμένου. πλιζ δώστε φώτα.

 

τι προτείνετε? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CME που παρεθεσα πιο πανω πρεπει να ειναι καλο (τουλαχιστον η εταιρια εγγυηση) http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a_800pro.htm και αυτο επισης,ο προκάτοχός του ειχε την ονομασια της roland τωρα δεν ξερω τι παιχνιδια παιζονται.Ψαξε στο thomann που εχει μεγαλη γκαμα απο προιοντα και βρες κατι στην τιμη που ψαχνεις και αν θες ρωτας εδω για καποια επιπλεον αποψη.Το emu xboard που ανεφερα πριν ειχε αυτο που λες,"μη πουπουλενιο πληκτρο" (βγαινει μεχρι 61 πληκτρα)  ενω παραδειγμα αυτο http://www.thomann.de/gr/novation_remote_61_sl_mkii.htm εχει λιγο πιο ελαφρια(οχι πολυ αισθητη διαφορα).Πρεπει βεβαια να μας πεις αν σε ενδιαφερουν τα controllers γιατι παιζουν σημαντικο ρολο στην τιμη. Επικρατει η αποψη οτι οτιδηποτε εχει fatar πληκτρα ειναι καλο.Αν το novation remote sl MkII εχει τετοια,θα το διαψευσω,εκτος εαν φταιει η ποιοτητα καταστευης της novation. Και ισως να γινω κουραστικος,αλλα το κανω προς αποφυγη λαθων...οχι m-audio midi keyboards...

Δεν ξερω αν ο τυπος το εχει διογκωσει τοσο το προβλημα ετσι ωστε να φαινεται ψευτικο,αλλα ειναι ενα γεγονος που καθημερινα βιωνω με ενα keystation pro 88 σε πολυ μικροτερο βαθμο απο οτι φαινεται στο βιντεο,αλλα αρκετα υψηλο ετσι ωστε να σου σπαει τα νευρα,ειδικα μολις θες να παιξεις με χαμηλες δυναμικες.

Α,και τα βαρυκεντρισμενα πληκτρα ειναι αυτα που προσπαθουν να προσομοιωσουν συνθηκες για πιανο,ενω τα ημιβαρυκεντρισμενα αποσκοπουν στην χρηση για lead voices,organ voices και γενικοτερα γρηγορο παιξιμο.Δεν ειναι απαραιτητο καποιο synth να εχει ημιβαρυκεντρισμενα πληκτρα (ή synth keys) βλεπε yamaha cs80,το μονο που εχω δει βεβαια(μακαρι απο κοντα) με βαρυκεντρισμενα πληκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, τα fatar  kαι  τα  Novation ειναι καλουτσικα... τα Fatar  πληκτρα χρησιμοποιονται  σε synthesizers (βλεπε Waldorf*), τα Novation  "λενε" πολλα! Για κατι  παρα πολυ περισοτερο proffesionall,με περισοτερα keys, δες  το  Doepfer LMK2/LMK4.  8)

we speak alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις!

μια ερώτηση. τα βαρυκεντρισμένα και ημιβαρυκεντρισμένα δεν είναι τα πλήκτρα που δεν έχουν κενό από κάτω τους? εννοώ εκτός απ το βάρος και την αίσθηση. με το μάτι έτσι δεν το καταλαβαίνω?

 

αν ισχύει αυτό τότε γιατί αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/cme_uf60_classic.htm λέει ότι είναι semiweighted αλλά έχει λεπτά πλήκτρα με κενώ από κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα μπερδεμα με τον ορο "ημιβαρυκεντρισμενο/semiweighted".

Οι περισσοτεροι κατασκευαστες synth οταν λενε "semiweighted" εννοουν κανονικα πληκτρα (nonweighted/lightweighted).

Σπανια να διαβασεις "semiweighted" και να ειναι οντως "semiweighted".

 

Απο εταιρεια σε εταιρεια τα πληκτρολογια διαφερουν σε αισθηση, βαρος κλπ.

Πχ, τα "lightweighted" πληκτρολογια σε αλλη εταιρεια μπορει να ειναι πιο μαλακα ή σκληρα απο αναλογα "lightweighted" πληκτρολογια αλλης εταιρειας, ή ακομα και απο διαφορετικα μοντελα της ιδιας εταιρειας.

Αυτο ισχυει και στις 3 κατηγοριες πληκτρολογιων (lightweighted/semiweighted/weighted).

 

Τα Fatar θεωρουνται απο τα κορυφαια πληκτρολογια, η Kurzweil πχ τα χρησιμοποιει σε ολα τα synths της.

Για παραδειγμα, 

PC361: 61 lightweighted keys (Fatar TP9)

PC3: 76 semiweighted keys (Fatar TP8)

PC3X: 88 weighted keys (Fatar TP40L)

(Ισως μια καλη ιδεα θα ηταν να παιξεις σε ενα PC361 και ενα PC3 για να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ ενος lightweighted και ενος semiweighted πληκτρολογιου.)

 

Τα "semiweighted" δεν ειναι παντα "γεματα"/χωρις κενο απο κατω, σε αντιθεση με τα "weighted".

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα τα 88ρια πληκτρολογια ειναι "weighted".

 

H Novation και η M-Audio πουθενα δεν αναφερουν οτι χρησιμοποιουν Fatar πληκτρολογια, απ'οτι τουλαχιστον εχω διαβασει στα sites τους.

Οσοι χρησιμοποιουν Fatar πληκτρολογια συνηθως το γραφουν.

 

Η CME σαν εταιρεια εχει πολυ καλη φημη, και ειναι Κινεζικη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις!

μια ερώτηση. τα βαρυκεντρισμένα και ημιβαρυκεντρισμένα δεν είναι τα πλήκτρα που δεν έχουν κενό από κάτω τους? εννοώ εκτός απ το βάρος και την αίσθηση. με το μάτι έτσι δεν το καταλαβαίνω?

 

αν ισχύει αυτό τότε γιατί αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/cme_uf60_classic.htm λέει ότι είναι semiweighted αλλά έχει λεπτά πλήκτρα με κενώ από κάτω?

 

Δεν ισχυει οτι βλεπεις,το axiom παραδειγμα δεν εχει κενο απο κατω και δεν ειναι βαρυκεντρισμενο,οπως το ιδιο εχω δει και σε ηελκτρικο πιανο.Θα ειναι βαρυκεντρισμενο μονο αν το γραφει,ή αν το νιωσεις(δεν παιζει να ειναι και να το περασεις για ημιβαρυκεντρισμενο.)Στο cme δεν φαινεται αν εχει κενο απο τη συγκεκριμενη φωτο,αλλα νομιζω πως οντως εχει κενο,και να σου πω την αληθεια,πιστευω ελαχιστη σημασια εχει.Η ουσια ειναι να εχει ποιοτητα,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

 

 

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα τα 88ρια πληκτρολογια ειναι "weighted".

 

H Novation και η M-Audio πουθενα δεν αναφερουν οτι χρησιμοποιουν Fatar πληκτρολογια, απ'οτι τουλαχιστον εχω διαβασει στα sites τους.

Οσοι χρησιμοποιουν Fatar πληκτρολογια συνηθως το γραφουν.

 

Η CME σαν εταιρεια εχει πολυ καλη φημη, και ειναι Κινεζικη.

 

Δεν ισχυει κατι τετοιο,και συγκεκριμενα για midi το keystation 88 es ημιβαρυκεντρισμενα εχει.Τα novation λενε οτι ειναι καλα,αλλα δεν ξερω ρε παιδια τι να πω και εγω αυτη την αποψη ειχα αλλα ενα 49sl mkII δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα στα πληκτρα,μαλλον απογοητευτηκα κιολας.

 

Μια δοκιμη για το οτιδηποτε,θα πεισει τον οποιοδηποτε...δεν ειναι και λιγα τα λεφτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου