Προς το περιεχόμενο

το μικροτερο room του κοσμου ? (help with sound treatment)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα αποθηκακι  2.90 μχ 1.96μ  και 2.70 υψος ..θελω το καλυτερο που μπωρο να κανω σε τοσο μικρο χωρο αλλα αν γινεται να βρω ετοιμες λυσεις (ayralex? rgb ? ktl)με αλλα λογια δεν ειμαι καλος στις κατασκευες οποτε  που μπορω να βρω διαχυτες πανελς μπασοπαγιδες κτλ  και που συστινεται να τα βαλω ? δουλευω με dynaudio bm6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς.

Οι Slipknot γράφουν σε μικρότερο...

Crowded-Booth--41135.jpg

 

Θέληση να υπάρχει.

Στα υλικά μονώσεως.

Και στον Thomann..... βέβαια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς βοήθεια σε ένα τεχνικό θέμα χωρίς καν να δίνεις σοβαρές πληροφορίες.

 

Τι θα κάνεις μέσα σε αυτό τον χώρο, τι έχει τώρα μέσα, πόρτες - παράθυρα, κάποιο πρόχειρο σχέδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

http://www.auralex.com/pcf/pcf.pdf

 

Απάντησε στη φόρμα αυτή και θα έχεις αυτό που ακριβώς χρειάζεσαι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αποθηκακι ειναι τελειως αδειο μεσα ..κανενα παραθυρο εχω πανω attached file ....

απλα θελω κατι καλυτερο απο τα auralex ...εκει μεσα εχω σκοπο να συνθετω να μιξαρω και να ψευτογραφω καμια φωνη .εχω τα dynaudio bm6 , pc me uad  ,lunx aurora , λαμπατο κομπρεσορα και μοτιφ και μερικα σαμπλερς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις έτοιμες λύσεις όπως η auralex και δεν πιάνει και το χέρι σου όπως είπες στις κατασκευές τότε πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία για να σου κάνει μελέτη και κατασκευή. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, "αγοράζω-τοποθετώ-καθάρισα"! Ειδικά για ένα τόσο μικρό δωμάτιο σαν το δικό σου!

 

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά με εκπλήσσει που έχεις τέτοιον εξοπλισμό χωρίς πρώτα να φροντίσεις για το ποιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας! Ξεκίνα πρώτα με κάποια μικρή έρευνα, το internet είναι γεμάτο με πληροφορίες! Ακόμα και να μην θέλεις να κάνεις τίποτα μόνος σου καλό είναι να γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα, δεν θέλεις να γίνεις θύμα του πρώτου επιτήδειου! Ο τομέας ακουστική στην Ελλάδα είναι μεγάλο πανηγύρι που ξεκινάει με αυγοθήκες και τελειώνει με αφρούς που υπόσχονται μαγικά αποτελέσματα! 

 

 

Δεν φαίνεται κάποιο attachment στο αρχικό σου ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξεκινάς:

θελω το καλυτερο που μπωρο να κανω σε τοσο μικρο χωρο αλλα αν γινεται να βρω ετοιμες λυσεις (ayralex? rgb ? ktl)με αλλα λογια δεν ειμαι καλος στις κατασκευες

 

Συνεχίζεις:

απλα θελω κατι καλυτερο απο τα auralex ...
Καλύτερο σε τι; Ηχητικό αποτέλεσμα; Μικρότερο κόστος; Τι εννοείς και τι κατάλαβες από την πρόταση τους;

 

Αν δεν θέλεις έτοιμες λύσεις όπως η auralex και δεν πιάνει και το χέρι σου όπως είπες στις κατασκευές τότε πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία για να σου κάνει μελέτη και κατασκευή.

Αυτή είναι η απάντηση σου. Το να πάρεις τυχαία διαχύτες, μπασοπαγίδες, κλπ είναι λαθος τακτική και δεν σου εγγυάται κανένα αποτέλεσμα αφού χρειάζεται μελετη. Μελέτη για μόνωση (οπως πόρτες κλπ) και μετά απορρόφηση / διόρθωση. Η έτοιμες λύσεις σου προσφέρουν το δεύτερο. Εσυ θες και τα δύο; Και αν ναι... πως θα κάνεις τις κατασκευές μόνος σου, αφού δηλώνεις πως δεν μπορείς;

Υπάρχουν άπειρα σχετικά θέματα μέσα στο φόρουμ με φωτογραφίες από ιδιοκατασκευές που θα μπορούσες να ακολουθήσεις. Το δωμάτιο σου αφου είναι "κλειστό" δεν είναι δύσκολο να γίνει σωστά. Αν δεν παίζεις τύμπανα και δεν είσαι σε πολυκατοικία, ακόμα καλύτερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω  για τον χρονο σου φιλε μου .το  δωματιο δε χωραει ηχομονωση περαν της μονωτικης πορτας .εχω βρει απο 700ε μεχρι 1400 για 43 -45 db .

τυμπανα δεν παιζω απλα ακουω καπως δυνατα .απο τα auralex περιμενω καπως καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα μιας και δε διαβαζω τα καλυτερα στα φορουμ εξω.τα vicoustics μου μοιαζουν καλυτερα και περιμενω τη προταση τους .μια προταση που μου εχει γινει ειναι με διατριτο ξυλο και πετροβαμβακα ,οροφη με διατριτο ξυλο κτλ δεν ξερω λογο αγνοιας τι να  προτιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου