Προς το περιεχόμενο

Esh Basses & Esh Hero IV


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεηντις εντ τζετζερμεν,

 

I give you...Esh Basses.

 

http://www.esh-bass.com/

 

Tα εν λογω μπασα τα ανακαλυψα προσφατα κατα τη διαρκεια μιας επισκεψης μου σε μαγαζι της Θεσσαλονικης, μαζι με ενα φιλο που εψαχνε για νεο μπασο. Ο πωλητης μας εδειξε λοιπον και μερικα μπασα της Esh τα οποια βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα.

 

Προκεται για μια γερμανικη εταιρεια, η οποια μετα απο μια απουσια ορισμενων χρονων επεστρεψε, στα χερια νεα ιδιοκτητων. Προσφερουν μια (σχετικα μικρη) γκαμα μπασων με σχετικα heavy προσανατολισμο. Τα μπασα τους ειναι ολα χειροποιητα, με πολυ καλης ποιοτητα υλικα (Schaller Hardware, EMG μαγνητες κλπ) και αρκετα ιδιαιτερα ηλεκτρονικα.

 

Δυστυχως τα spec του καθε οργανου στο site τους ειναι λιγο χυμα στο κυμα, αλλα απο οτι γνωριζω ολα τα νεα μοντελα εχουν, εκτος των κανονικων μαγνητων τους, και piezo μαγνητη στη γεφυρα. Διαθετουν επισης σχετικα περιεργα wiring - εχω ακουσει για ορισμενα με επιλογες serial/parallel connection, on-board boost και λοιπες ομορφιες. Λογω του μικρου μεγεθους της εταιρειας τα μπασα ειναι λιγο δυσευρετα - υπαρχουν ομως μερικα σε thomann & γερμανικο ebay. Δεν τα λες budget μπασα σιγουρα...

 

Και τωρα στο πιο hands-on κομματι...Τα μπασα που υπηρχαν στο καταστημα ηταν ολα παλια (αρκετα και discontinued) μοντελα και το τελικο stock του καταστηματος - ως εκ τουτου, τα δινανε σε πολυ ελκυστικες τιμες. Ο φιλος μου επιασε να δοκιμασει ενα και...αυτο ηταν - το παντρευτηκε. Προκειται για ενα Esh Hero IV - ενα απο τα πιο απλα & φτηνα μοντελα της εταιρειας (discontinued). Kent Armstrong μαγνητες, master volume, master tone και 4θεσιος rotary switch. Δινει neck, neck & bridge, bridge και η τεταρτη επιλογη ειναι η neck/bridge series ή parallel out of phase - δυστυχως δε θυμαμαι ;D Το finsih του μου θυμησε τα oil finish των Framus/Warwick, υπηρχαν φυσικα και αλλα σε gloss metal χρωματα.

 

To μπασο ειναι αρκετα ενδιαφερον εμφανισιακα, εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και ειναι πουπουλο - οταν το επιασα στα χερια μου επαθα πλακα με το βαρος του. Συνοδευοταν και απο μια ωραιοτατη μαλακη θηκη. Αγοραστηκε (χαρη στην προσφορα του καταστηματος) λιγο κατω απο 600 ευρω τη στιγμη που τα esh που εχει ο thomann τωρα ξεκινανε απο 1500 - για αυτα τα λεφτα, killer deal.

 

Για καποιον που ψαχνει ενα τετοιο οργανο & δεν τον τρομαζει το headstock & γενικο design αξιζουν σιγουρα μια ματια.

 

Y.Γ. Ρε δεν θελουν να ανεβουν οι φωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμφανισιακά καλό δείχνει... Πάντως ενδιαφέρον το μότο τους: Life is too short for boring basses  ;D

 

Από τιμές όμως... φαρμακείο  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο μου εχουν βγαλει την πιστη - θα ξαναδοκιμασω αυριο το πρωι, μπας και εχει στρωσει το νετ.

 

Εμφανισιακά καλό δείχνει... Πάντως ενδιαφέρον το μότο τους: Life is too short for boring basses  ;D

Από τιμές όμως... φαρμακείο  ;)

 

Mωρε απο τιμες τσουζουν, αλλα πετυχαινεις μερικα στο ebay που και που κοψωχρονια...η αυτη η προσφορα που πετυχε ο φιλος μου? Ποσο κωλοφαρδος παιζει να ηταν...Επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν αν το μπασο ειναι καινουριο, μια νορμαλ τιμη θα ηταν γυρω στα 800 ευρω και αυτος το πηρε...560. Ειχε αλλα 3-4 σε παρομοιες τιμες.

Δεν θελω να φανει σαν διαφημηση, απλα το αναφερω γιατι η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι μια πολυ καλη προσφορα σε καποια μπασα που δεν παραγωνται πλεον και δεν ειναι ευρεως διαθεσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους σας.

το συγκεκριμενο μπασσο το δοκιμασα πριν ενα χρονο στο λιολιο στη θεσσαλονικη απ οπου το πηρε μαλλον.ηταν απο τα πιο ελαφρια μοντελα αλλα αν ετυχε να δοκιμασει και καποια ακομα δεν θα τα ελεγα πουπουλο.αντιθετα εγω προσωπικα τα θεωρησα υπερβαρα και τα απερριψα λογο βαρους μονο.αντιθετα ηχητικα και εμφανισιακα ηταν κυριλε.παντως ουδεμια σχεση τα καινουργια μοντελα της εταιριας με τα παλια.εκεινα ειναι πραγματικα πουπουλα φινιρισμα που σκωτονει ενα μανικι απιστευτο και απο ηχο...ασε καλυτερα.οι τιμες οντως τσιμπιμενες αλλα τ αξιζουν νομιζω.δεν τα θεωρω overpriced οργανα.τελοσπαντων εκανε μια πολυ καλη αγορα το παλικαρι να το χαιρεται καλοπαιχτο ;)

φιλικα Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τα Esh τα γνώριζα αλλά δεν έχω παίξει ποτέ με αυτά.

 

Δεν θες να μας πεις (αφού μας ετοίμαζες και κανα δυο μέρες) μερικά πράγματα παραπάνω για το συγκεκριμένο όργανο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τα Esh τα γνώριζα αλλά δεν έχω παίξει ποτέ με αυτά.

 

Δεν θες να μας πεις (αφού μας ετοίμαζες και κανα δυο μέρες) μερικά πράγματα παραπάνω για το συγκεκριμένο όργανο;

 

Tο οτι σας ετοιμαζα κανα δυο μερες δεν ηταν ηθελημενο, απλα προεκυψαν δουλειες και δεν προλαβα να το ανεβασω ;D

 

Δυστυχως η επαφη μου προσωπικα με το οργανο ηταν μικρη, αυτο το λιγο που επαιξα εγω και ο φιλος μου στο μαγαζι. Πηγε και το πηρε τη μερα που εφευγα για UK οποτε δεν το εχω δοκιμασει εκτενως ακομα.

 

Σαν ηχος, φερνει σε μοντερνο jazz bass - οι μαγνητες του ειναι λιγο πιο "ψωμομενοι" φυσικα. Αlder σωμα, maple μανικι και rosewood ταστιερα, κλασσικα ξυλα. Οπως προειπα, το συγκεκριμενο ειναι παρα πολυ ελαφρυ και ως εκ τουτου πολυ resonant και με γεματο ηχο. Σιγουρα δε το λες περιορισμενο σε βαρια παιξιματα.

 

Απο κει και περα, αυτο δεν εχει καποια περιεργεια στα ηλεκτρονικα. Δε ξερω κατα ποσο χρειαζεται ο εν λογω 4θεσιος...σε αλλα μοντελα που εχουν επιλογες για mid boost, piezo pickup, controls bypass κλπ θα εβλεπα την χρησιμοτητα/αναγκαιοτητα του, στο συγκεκριμενο ευχαριστως θα ειχα ενα vol/vol/tone, με phase switch στο tone push pull...Φυσικα η αλλαγη των ηλεκτρονικων ειναι το μονο ευκολο να γινει.

 

καλημερα σε ολους σας.

το συγκεκριμενο μπασσο το δοκιμασα πριν ενα χρονο στο λιολιο στη θεσσαλονικη απ οπου το πηρε μαλλον.ηταν απο τα πιο ελαφρια μοντελα αλλα αν ετυχε να δοκιμασει και καποια ακομα δεν θα τα ελεγα πουπουλο.αντιθετα εγω προσωπικα τα θεωρησα υπερβαρα και τα απερριψα λογο βαρους μονο.αντιθετα ηχητικα και εμφανισιακα ηταν κυριλε.παντως ουδεμια σχεση τα καινουργια μοντελα της εταιριας με τα παλια.εκεινα ειναι πραγματικα πουπουλα φινιρισμα που σκωτονει ενα μανικι απιστευτο και απο ηχο...ασε καλυτερα.οι τιμες οντως τσιμπιμενες αλλα τ αξιζουν νομιζω.δεν τα θεωρω overpriced οργανα.τελοσπαντων εκανε μια πολυ καλη αγορα το παλικαρι να το χαιρεται καλοπαιχτο ;)

φιλικα Κωστας

 

Ναι απο το Λιολιο εγινε η αγορα. Δεν επαιξα με αλλα για να δω το βαρος, το συγκεκριμενο ομως με εξεπληξε θετικα.

 

 

Παντως, εχει διαφορα μικρα touches που ειδικα σε αυτη την κατηγορια τιμης τα βρισκω ιδιαιτερα ελκυστικα. Εργονομικα contours σε neck heel και armrest, ενισχυση στην ενωση headstock-neck, ιδιαιτερα τακτοποιημενο και καλα shielded cavity και....γουνινη επενδυση στη θηκη ;D

 

IMG_8.thumb.jpg.6f71b71380651ce30b32a04aecb944a9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου