Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνα προβαρετε?


_PIG_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περί εντάσεων ήχου κλπ τα βρίσκει κανείς στις πρώτες 10 πρόβες με τη μπάντα .

Καλό είναι επίσης ότι σιγά σιγά δημιουργούνται κώδικες συνεννόησης μεταξύ των μελών της μπάντας και θέματα όπως : εδω το ένα , εκεί το άλλο , break ,solo κλπ λύνονται εύκολα .

 

Το κακό είναι να θυμηθεί κάποιος ξαφνικά ένα ανέκδοτο και να αρχίσει να το λέει την ώρα της πρόβας ..... πάει ο χρόνος χαμένος  :P :P (βαγγέλη ακούς ?) . ;D

 

Με ένα τρίωρο την εβδομάδα και homework καλά τα πάμε νομίζω .Σύμφωνα πάντα με τις υποχρεώσεις μας ... οικογενειακές κλπ είναι τόσο όσο .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν εχεις μπαντα και θες να πετυχεις το καλυτερο δυνατον πρεπει να κανεις φυσικα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γυρω στις 6-8 ωρες (οπως κανουν σχεδον ολα τα ξενα γκρουπ),αντε με 2 μερες off την εβδομαδα...απο εκει και περα αρχιζουν οι εκπτωσεις....... ;)

 

 

πότε θα μελετάς; αν θες να έχεις και κανα day job; καμιά γκόμενα τίποτα;  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο φιλους που εχω ειναι οντως ετσι τα πραγματα με τη διαφορα πως αυτα τα ακραια ωραρια λειτουργουν σε πολεις που εχουν τρελο ανταγωνισμοο(ΝΕα Υορκη,Λονδινο,Βερολινο, κτλ)

 

Αυτο το προγραμμα επσης το χρησιμοποιουν τυποι που κανουν support στον Herbie Hancock για παραδειγμα.....

 

Αν ο μουσικος στοχος μια μπαντας ειναι τοπικα λαιβακια-ξεγκ@βλωμ@ αρκουν οτι ανεφεραν οι προηγουμενοι.Απ την αλλη αν θες αποτελεσμα κ παιζεις κ δυσκολη μουσικη με tutu,θεματα με γρηγορα τεμπο κ 16α σε αξιεςς κτλ κτλ κτλ τοτε θες οσο περισσοτερο γινεται κ στο σπιτι κ στην προβα.Ακομη περισσοτερο οταν η τεχνικη σου στο οργανο κ οι γνωσεις σου ειναι ελαχιστες ή "τσαπατσουλικες" απο αλλες ερασιτεκνικ δουλειες που εκανες χωρις σωστο αποτελεσμα......

 

Θα μπορουσα κ γω με τη σειρα μου να πω πολλα στο θεμα αλλα αυτο που θα λεγα να κανει μια μπαντα σημερα ειναι να προβαρει κ να ηχογραφει καπου.Αυτο το ακουει κ μετα μπορει να κρινει αν οντως γινεται κατι κ τι αποτελεσματα εχει κ αναλογως να προγραμματισει το πως θα κινηθει για να εξελιχθει.......Ειναι ο μονος τροπος κ οχι με μια ηχογραφηση με 2-3 ηχογραφησεις απο το ιδιο υλικο μπορεις να κρινεις αντικειμενικα κ να συμπερανεις.

 

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα κ γω με τη σειρα μου να πω πολλα στο θεμα αλλα αυτο που θα λεγα να κανει μια μπαντα σημερα ειναι να προβαρει κ να ηχογραφει καπου.Αυτο το ακουει κ μετα μπορει να κρινει αν οντως γινεται κατι κ τι αποτελεσματα εχει κ αναλογως να προγραμματισει το πως θα κινηθει για να εξελιχθει.......Ειναι ο μονος τροπος κ οχι με μια ηχογραφηση με 2-3 ηχογραφησεις απο το ιδιο υλικο μπορεις να κρινεις αντικειμενικα κ να συμπερανεις.

 

Αυτα

 

συμφωνώ, με κίνδυνο βέβαια να πέσεις στην παγίδα να ασχολείσαι μόνο με τη διαδικασία της ηχογράφησης. Ηχογράφηση για αυτό το λόγο μπορεί να γίνει και με ένα μικρό ρεκορντερ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός 1.επαγγελματικού και 2. ερασιτεχνικού σε θέμα προβών γιατί είναι 2 διαφορετικά πράγματα μη τα συγχέουμε.

 

1. Επαγγελματικά:

α) αν είναι δουλειά μόνο για μαγαζί (ανεξαρτήτου ρεπερτορίου) και οι μουσικοί είναι session και ανεξάρτητοι γίνονται πολύωρες πρόβες (6-8 ώρες) μόνο στην αρχή προγράμματος (έναρξη) και όποτε αλλάζει το πρόγραμμα, τραγουδιστές, υπάρχουν αφιερώματα,guests κτλ δηλ χοντρικά ανά 2μηνο

 

β) αν είναι μπάντα που γράφουν δικά τους κομάτια εξαρτάται πάλι από πολλούς παράγοντες κάθε πόσο βγάζουν δισκογραφία, κλείνουν live, πόσο έχουν δέσει και πόσο καιρό παίζουν μαζί, πως θα παιχτούν τα κομάτια εκτός studio κτλ

 

 

2.Ερασιτεχνικά:

α) αν παίζει σε μαγαζί τακτικά (2-3 φορές τη βδομάδα) πάλι πάνω-κάτω όπως στο επαγγελματικό αλλά πιο χαλαρά και εξαρτάται από το αν παίζουν και δικά τους κομάτια στο πρόγραμμα

 

β) αν δεν παίζει κάπου μπορεί να κάνει όσο και όποτε θέλει είναι υποκειμενικό ανάλογα τους στόχους μπορεί να πηγαίνουν να τζαμάρουνε να γουστάρουνε και να πίνουνε μπύρες.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα ώρας προβών είναι τελείως υποκειμενικό και κάποιες φορές κάτι που είναι κανόνας σε επαγγελματίες session είναι εξαίρεση στο ερασιτεχνικό.

 

Μια μπάντα μπορεί να είναι καιρό μαζί να γουστάρουν, να κάνουν παρέα και να παίζουνε τακτικά και να κάνουνε live που και που. Αντιθέτως εαν πάρεις τον μαέστρο, ενώ δουλεύεις session και του πεις ενώ έχουν τελειώσει οι πρόβες έναρξης "δεν μου βγαίνουν οι μπότες στο 4 να κάνουμε μια πρόβα;" σε έχει φυσήξει από το παράθυρο.

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά τη βδομάδα.

Και να θελα διαφορετικά, δεν παίζει.

24 ώρες δεν είναι αρκετές τελικά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρόσφατα που βγάλαμε το πρόγραμμα κάναμε γύρω στις 10 ώρες τη βδομάδα με τη μία μπάντα... Τώρα κάνουμε 4 :D

Με την άλλη μπάντα κάνω (ακόμα) 6-8 ώρες τη βδομάδα μέχρι να βγει το πρόγραμμα...

Με την τρίτη νομίζω ότι κάνουμε το πολύ 6 ώρες τον μήνα... (και πολλές λέω γιατί παίζει χαβαλές!!)Βάλε και 1-2 ώρες μελέτη τη μέρα σπίτι... Κάπου τόσες ώρες για να λέω ότι ΔΕΝ ξέρω να παίζω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι οσοι προβαρετε τοσο συχνα οσο πχ ο φιλος funky_bassman η μουσικη ειναι η κυρια απασχοληση σας??? Η εμενα δε μου βγαινει ο χρονος?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι αυτο που κανουν οι Radiohead...προβα καθε μερα και προβα αμεσως ΜΕΤΑ τα live τους!!!

 

Πέραν του προφανούς οτι όσο πιο πολλές ώρες τόσο καλύτερα, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για πρόβα αμέσως μετά το λάιβ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου