Προς το περιεχόμενο

χρήση monitors αντί ενισχυτή κιθάρας?


Melkor_367

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι! Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ του 5" και του 8" monitor! Ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 2 http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm

http://www.thomann.de/gr/esi_near_08_classic.htm

Αξιζει δηλαδη να δωσω 30€ παραπανω? Θα δω ουσιαστικη διαφορα?

Ευχαριστω!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ESI NEAR05

 

60Hz - 20 kHz

 

ESI NEAR08 CLASSIC

 

40Hz - 24kHz

 

Απ' οτι φαίνεται και ποιο πάνω, έχεις μια διαφορά των 20 Hz τουλάχιστο στα μπάσα. Κατ εμέ αν είναι να επιλέξεις ενδιάμεσα απο αυτά τα δυο, επέλεξε τα Classic. Μόνο και μόνο όσον αφορά τα μπάσα, θα δεις τεράστιες διαφορές στο πως αντιλαμβάνεσαι αυτά που ακούς.

 

Ναι, αξίζει να δώσεις 50 € παραπάνω!

 

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος,

κι εγω εχω διαφορετικη αποψη οσον αφορα την επιλογη σου και συμφωνω απολυτα με το manosx.

ΑΝ ομως ειναι να παρεις μονιτορ και ειδικα με τεοιες πεταλιερες τοτε το θεωρω μαλλον απαραιτητο να παρεις τα 8" γιατι τα αλλα δεν θα ανταποκρινονται σχεδον καθολου στα "χαμηλα" και ενδεχομενως σε πιο..... heavy παιξιματα (palm muting etc) και θα μπουκωνει ο τοπος.

Εκτος βεβαια αν παρεις και sub woofer αλλα εκει πια ξεφευγεις ΤΕΛΕΙΩΣ απο το budjet

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν πρόκειται να βγει σωστός μουσικός από αυτή τη γενιά. Όλοι έχουν παρατήσει τα όργανα, και την έχουν δει ηχολήπτες.

Αλλά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Σάμπως και σωστοί μουσικοί να γίνονταν, θα κάνανε κάτι;

 

Θυμισέ μου βρε μανωλάκη καλό μου παιδί ποιες μέρες εμφανίζεσαι στο Μέγαρο γιατί θέλω να έρθω να σε δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον OP: Ελπίζω να σε βοηθήσει η παρακάτω γνώμη, (εαν όχι να ξέρεις ότι σου γράφω με κάθε καλή πρόθεση!): είναι αρκετά ασυνεπές να ετοιμάζεσαι να δώσεις €500 + για το pod και να το σκέφτεσαι στα 30 ευρώ παραπάνω για μόνιτορς. Νομίζω ότι η διαφορά σου θα πρεπε να είναι κάπου στη μέση του budget (αν όχι παραπάνω για τα monitors) καθώς θα καταλάβεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Επίσης, έχεις σκεφτεί τον συνδυασμό 'καλά' monitors και guitar rig (αντί για 'μέτρια προς κακά' monitors και pod hd500)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος,

κι εγω εχω διαφορετικη αποψη οσον αφορα την επιλογη σου και συμφωνω απολυτα με το manosx.

ΑΝ ομως ειναι να παρεις μονιτορ και ειδικα με τεοιες πεταλιερες τοτε το θεωρω μαλλον απαραιτητο να παρεις τα 8" γιατι τα αλλα δεν θα ανταποκρινονται σχεδον καθολου στα "χαμηλα" και ενδεχομενως σε πιο..... heavy παιξιματα (palm muting etc) και θα μπουκωνει ο τοπος.

Εκτος βεβαια αν παρεις και sub woofer αλλα εκει πια ξεφευγεις ΤΕΛΕΙΩΣ απο το budjet

 

 

Αποτι  φαινεται για τα 8 ιντσα παω γιατι οντως παιζω βαρια πραματα...κατα κυριο λογο μεταλ..deathιλες και τετια  :P

 

 

Προς τον OP: Ελπίζω να σε βοηθήσει η παρακάτω γνώμη, (εαν όχι να ξέρεις ότι σου γράφω με κάθε καλή πρόθεση!): είναι αρκετά ασυνεπές να ετοιμάζεσαι να δώσεις €500 + για το pod και να το σκέφτεσαι στα 30 ευρώ παραπάνω για μόνιτορς. Νομίζω ότι η διαφορά σου θα πρεπε να είναι κάπου στη μέση του budget (αν όχι παραπάνω για τα monitors) καθώς θα καταλάβεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Επίσης, έχεις σκεφτεί τον συνδυασμό 'καλά' monitors και guitar rig (αντί για 'μέτρια προς κακά' monitors και pod hd500)?

 

 

Φιλε μου εχεις δικιο σ αυτο που λες και σε αλλη περιπτωση αυτο θα κανα.. Απλα το pod δεν το θελω για ηχογραφιση (οχι κυριως γι αυτο).. το θελω για προβες, λαιβ κλπ, ισως και για περιστασικες ηχογραφισεις! Τα μονιτορς τα θελω για να παιζω κυριως γιατι δεν εχω καλο ενισχυτη(line 6 spider 3 75w head) και δεν ειμαι ακομα για καινουριο ενισχυτη γιατι οταν ειναι να παρω θελω να χω και τον χωρο, και τα λεφτα! Θα γινει και αυτο σε καποια φαση αλλα οχι τωρα... για πρακτικους κυριως λογους! 

Ευχαριστω πολυ παντως παιδια!!! :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο που το ξεχασα, πληροφοριακα... Εφοσον η pod ειναι και καρτα ηχου , μπορω να συνδεσω τα μονιτορς πανω χωρις να χω την πεταλιερα συνδεμενη στον υπολογιστη? απλα για να παιζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέ!!Κοιτα επειδή οι πεταλιέρες είναι στη ουσία επεξεργαστές ήχου μπορείς να το κανεις και αν το κάνεις θα έχεις αυτούσιο τον ήχο της πεταλιέρας σαν για παραδειγμα να την συνδέεις με το μεγάφωνο ενός ενισχυτή χώρις την προενίσχυση του.Εδώ η δική μου digitech rp250 το κάνει δεν θα το κάνει η δική σου ?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου