Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie για καθαρα lonestar vs mark v


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερομαι τωρα που σουταρω τον εξοπλισμο μου να χτυπησω εναν mesa και με ενδιαφερουν πρωτιστως τα καθαρα...θελω φεντερισια (6l6) αλλα και να μπορω να εχω και λιγο breakup αν το ζητησω...

 

τελευταια εχουν βγει παρα πολλα μοντελα...

 

Lonestar

electradyne

royal atlantic

markv

 

σκεφτομουν για τον lonestar αλλα τελευταια τεινω προς τον Markv γνωριζοντας οτι παιζει να εχει τα καθαρα του Mark 1 που ειναι κρυσταλλο και φυσικα ολα τα ++++ του να εχεις και ενα εξαιρετικο βρωμικο καναλι...

 

παιζει λοιπον ο mark v στην κατηγορια των ''καθαρων'' ενισχυτων η λογω του πολυχαρακτηρα του τα κανει ολα αλλα μετρια?να στραφω σε κατι απολυτα για καθαρα?

 

Ps μην μου πειτε για φεντερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... ήμουν και εγώ σε αυτή τη θέση πριν 2 μήνες. Τον Mark V τον απέκλεισα αμέσως γιατί δεν ήθελα να ασχοληθώ με όλα αυτά τα κουμπάκια και όντως ΔΕΝ έχει τα καθαρά του lonestar. Τα overdrive κανάλια ωστόσο είναι με διαφορά πιο εύχρηστα από αυτό του lonestar. Εγώ λοιπόν κατέληξα στον Electra Dyne... τα καθαρά του αν και όχι ολόιδια με αυτά του lonestar και οχι τόσο "κρυστάλλινα" εμένα μου άρεσαν περισσότερο... και αν το συνδυάσεις με τα 2 πολύ ωραία gain stages ,που είναι κάτι σαν "masrhall on steroids" κατά τη γνώμη μου, είναι ένας εξαιρετικός ενισχυτής. Οι υπόλοιπες διαφορές μεταξύ lonestar και electra dyne είναι αρκετές... ο electra dyne είναι μονοκάναλος(και πιο plug n' play) που σημαίνει οτι τα modes δεν θα είναι και "fine tuned" αλλά οι ίδιες ρυθμίσεις λειτουργούν αρκετά καλά σε όλα.

 

Υ.Γ κανένας τους δεν έχει φεντερίσια καθαρά (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) μιας και είναι πολύ πιο μπάσοι ενισχυτές απο του fender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν ο mark εχει εστω και κατα το 90% τα καθαρα του μαρκ τουλαχιστον οπως τα ακουγα απ το triaxis που ειχα τοτε νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση με τα παρελκομενα που προσφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεντερικά καθαρά υπάρχουν πολλά και διαφορετικά. Για να παραχθούν δεν παίζει ρόλο μόνο το κύκλωμα αλλά και το μεγάφωνο που θα χρησιμοποιηθεί. Οι Μesa έχουν μεγάλη παράδοση σε αυτά, και σαν εναρκτήριο σημείο είχαν ανέκαθεν τα φεντερικά, αλλά παρατηρούνται φυσικά μεγάλες διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο, ακόμη και σε ίδια σειρά όπως οι Boogies.

 

Από τη στιγμή που ο συνφορουμίτης τον θέλει περισσότερο για καθαρά, και ενίοτε για crunch, ο Μark V δεν ενδείκνυται και τόσο, χωρίς να σημαίνει πως είναι άσχημος, κάθε άλλο (ίσα - ίσα που είναι σημείο αναφοράς και περιέχει καθαρά διαφορετικών Boogies). Απλά δεν έχει τόσο τoν πιο απλό vintage - κάπως πιο "χαλαρό" - ήχο των Εlectradyne και Lonestar, και παρατηρείται το φαινόμενο στα ίδια χρήματα να δίνεται μεγαλύτερη σημασία στη λεπτομέρεια σε ένα πιο απλό - και ίσως πιο "μουσικό" - κύκλωμα παρά σε ένα που έχει πιο πολλά κουμπάκια κι από πίνακα ελέγχου σταθμού πυρηνικής ενέργειας. Αν τα χρειάζεσαι νόου πρόμπλεμ - είναι και πολύ χρήσιμα - αλλά δεν μας γράφεις κάτι τέτοιο...

 

Aντιγράφοντας από παλαιότερο θρεντ, έχω ακούσει και τους δυο Lonestars... είναι πιο "μεταξένιος", πιο γλυκός και με περισσότερες αρμονικές αυτός με τις EL84. Σε μια καλή υλοποίηση μπορεί να κολακέψει ακόμη και μια κακή κιθάρα, ενώ οι 6L6 υλοποιήσεις στους Mark έχουν χειρουργικά και αυστηρά ψηλομεσαία που αν η κιθάρα χωλαίνει κάπου, την χαντακώνουν (για αυτό κατά τη γνώμη μου έγινε από πολύ νωρίς ιδιαίτερα δημοφιλές το "V" στο eq τους). Ίσως μάλιστα από κοντά ακουστούν λίγο άγρια, αλλά μόλις ακούσεις τον εαυτό σου σε mix ή σε συναυλία θα καταλάβεις πάρα πολύ καλά γιατί έχουν φτιαχτεί έτσι.

 

O Lonestar με τις 6L6 έχει κι αυτός τρελό headroom αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο "φιλικός" και γλυκός στις ψηλομεσαίες του από τους Mark. Ο αγαπημένος μου όμως για καθαρά και crunch εκ των Μark V - Lonestars - Electradyne είναι ο Electradyne...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ρε παιδια αλλα british crucnh με 6l6 δεν ειναι british crunch(electradyne) ουτως η αλλως για βρωμικα εχω στο προγραμμα και εναν stiletto...απλα επειδη με τον μαρκο θα ειχα και πολυ καλα καθαρα αλλα και βρωμικα αλα boogie σκεφτηκα μηπως ηταν οτ καλυτερο καλυπτοντας πανω κατω ολες τις σχολες

 

ασχετο αλλα ο transatlantic μου εχει απιστευτα καθαρα..μοντερνα μεν αλλα τρελλο κρυσταλλο...τι να πω δεν θα εχει ο μαρκος?

 

δεν με νοιαζει και τοσο η vintagila αλλα το κρυσταλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λεγόμενο british crunch μπορεί άνετα να βγει από οποιαδήποτε λάμπα, είτε είναι 6L6 είτε ΕL34 είτε 5881 είτε ΚΤ66 (όπως και φυσικά γινόταν όταν πρωτοείχαν βγει οι Marshall και ορίστηκε αυτός ακριβώς ο περίφημος ήχος). Συν τοις άλλοις, ο Electradyne δέχεται και EL34, και 6L6.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σ αυτο ειμαι καθετος...ελα να παιξεις με τον jtm45 μου και με τον πλεξι μου slp και ελα πες μου τι σου θυμιζει British...επειδη βγηκε πρωτος ο jtm45 δεν σημαινει οτι ειναι ο ορισμος του british...εκτος αν οριζεις και τον bassman ως προτυπο british ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Electradyne είναι για λίγο από όλα και καλά. Αν δε σε ενδιαφέρουν τα τρελά γκάζια μπορεί να μην έχει νόημα να πας σε Μark V. Ο Royal Atlantic είναι φρέσκος και πρέπει να περιμένουμε μέχρι να τον αποκτήσει κάποις εδώ για να πει γνώμες. Για Lonestar δε μιλώ καθώς δεν έχω άμεση άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου