Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλλαγή μπράτσου σε strat style!


TODORIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους τους συμφορουμίτες/συμφορουμίτισες...

 

Αποφάσισα κ γω να κάνω μια αλλάγή σε μια Καγμάκης strat style που έχω πάρει από ένα θείο μου μιας κ είχαν λιώσει τα τάστα κ δε μου αρεσε το μπράτσο που είχε κ πήρα από ένα συμφορουμίτη ένα neck από classic vibe 60's το οποίο είχα παίξει κ μου άρεσε πολυ..Αφού λοιπόν έβαλα τα κλειδιά που είχα στο προηγούμενο μπράτσο κ έκατσαν καλλά βίδωσα κ το μπράτσο στο σώμα για να συνεχίσω το σετάρισμα κ είδα ότι υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ σώματος κ μπράτσου.Δε πτοήθηκα κ συνέχισα.Αφού όμως πέρασα κ τις χορδές κ κάναμε κάποιες ψιλορυθμίσεις διαπίστωσα κάτι που δε μου άρεσε..όπως θα δείτε κ στη φωτογραφία όσο προχωράμε απο το πρώτο ως το τελευταίο τάστο παρατηρώ ότι η E μπάσο χορδή τήμει να φύγει εκτός ταστιέρας...

Κ ρωτάω εγώ τώρα τι μπορεί να φταίει..Μήπως το bridge φταίει??μήπως είναι βιδωμένο χιλιοστά πιο αριστερά ή δεξιά αποσο θαπρεπε??

Παρακαλώ διαφωτίστε με τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση ή τι άλλο μπορεί να φταίει..

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IMG_0159.thumb.JPG.97e7ba68e627101502d2cff1b07b9665.JPG

IMG_0162.thumb.JPG.af4f1fced5a5bc4b9ad3de8fa1002026.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό. Δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι οποιοδήποτε μπράτσο θα ταιριάξει "με τη μία" σε οποιαδήποτε κιθάρα (εννοώ από διαφορετικό κατασκευαστή... αλλά πολλές φορές και από τον ίδιο).

 

Προφανώς έχεις στο μυαλό σου ότι οι bolt on κιθάρες είναι lego (όπως λέμε, κατ'ευφημισμό, συχνά). Δεν είναι.

 

Για να κάτσει τέλεια το μπράτσο στο σώμα που έχεις, θα πρέπει δυστυχώς να κάνεις λίγη δουλειά στο neck pocket. Δεν φταίει ούτε η γέφυρα ούτε τίποτα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..Δεν πίστεύω τπτ για lego ούτε είχα-έχω την απαίτηση να κολήσει ακριβώς..Είναι η πρώτη φορά που κάνω μια αλλάγή κ απλάζητάω τα φώτα σας!!

Μποεί δηλαδή να τη κάνω να ταιριάξει καλύτερα??

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..Δεν πίστεύω τπτ για lego ούτε είχα-έχω την απαίτηση να κολήσει ακριβώς..Είναι η πρώτη φορά που κάνω μια αλλάγή κ απλάζητάω τα φώτα σας!!

Μποεί δηλαδή να τη κάνω να ταιριάξει καλύτερα??

 

Βεβαίως. Αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι με το προηγούμενο μπράτσο ήταν μια χαρά, η γέφυρα δεν έχει πρόβλημα στην τοποθέτησή της.

 

Άρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να τρίψεις το μέρος του neck pocket που είναι προς τις μπάσες χορδές, εως ότου το μπράτσο να καθήσει ίσια. Προτείνω με κάποιο ντουκόχαρτο, με πολύ προσοχή και συνεχή έλεγχο για την εφαρμογή. Σίγουρα θα μείνει κάποιο κενό στο neck pocket αλλά αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να σε προβληματίζει ιδιαίτερα. Ιδιαίτερη προσοχή στο χρώμα, ώστε να μη σηκωθεί καμμιά "φλούδα" με το τρίψιμο.

 

Θα πρέπει να κλείσεις και να ξαναανοίξεις τις τρύπες στο μπράτσο. Μάλιστα, αν δεν το είχες κάνει εξαρχής, τότε από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις, πριν τα τριψίματα, και να δοκιμάσεις πάλι. Το σχεδόν βέβαια είναι ότι οι παλιές τρύπες ΔΕΝ ταιριάζουν. Χρησιμοποίησε, αν μπορείς, κάποιο σκληρό ξύλο, εδώ μπορεί να σε βοηθήσει ο ξυλουργός της περιοχής σου. Μιλάμε για κομματάκια ξύλου λίγο πιο χοντρά από οδοντογλυφίδα.

 

Αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία και για να μην καταστρέψεις την κιθάρα σου, θα πρότεινα να την πας σε κάποιο μάστορα που θα αναλάβει υπεύθυνα την τοποθέτηση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα γράφει ο Genius Loci ισχύουν αν το neck pocket είναι πολύ σφιχτό και το μπράτσο

σχεδόν σφηνώνει μέσα του. Αν έχει έστω και ελάχιστο κενό μπορείς να το ξεσφίξεις

λίγο, να το σπρώξεις απο το headstock πρός τα δεξιά όπως κοιτάς την κιθάρα και να

ξανασφίξεις. Επίσης, αντί να ανοίξεις καινούριες τρύπες στο μπράτσο, μπορείς απλά να

διευρύνεις αυτές του neck pocket ώστε να μπορείς να κάνεις την παραπάνω ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει έστω και ελάχιστο κενό μπορείς να το ξεσφίξεις

λίγο, να το σπρώξεις απο το headstock πρός τα δεξιά όπως κοιτάς την κιθάρα και να

ξανασφίξεις.

 

ΜΟΝΟ αυτο χρειαζεται να κανεις...ασε τα γυαλοχαρτα down! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ειχα παθει και εγω και τραβηξα το μανικι οπως λενε και τα παιδια και ηρθε.εμενα ομως ειχε πολυ αερα απο τη μια μερια αλλα εδω βλεπω οτι και η πριμα μι δεν ειναι υπερβολικα μεσα.με το τραβηγμα του μανικιου δεν ειναι θα αυτη που θα βγει εξω?και θα εχεις το ιδιο προβλημα σε αυτην μετα.

πιστευω οτι επιδη και τα μανικια και οι γεφυρες της squier εχουν μικροτερα-στενοτερα spec's γιαυτο και εχεις και το κενο στο pocket(γιαυτο και υπαρχουν και αλλα replacemend parts).

δες εδω

http://www.guitarfetish.com/Upgrade-Steel-and-Brass-Tremolo-Blocks_c_216.html

θελεις αλλο μανικι.με ενα fender ή allparts ή ακομη και mighty mite (που ειναι και μια χαρα για τα λεφτα τους).

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!!

Ευτυχώς δεν έπιασα γυαλόχαρτο..Ξεβίδωσα λοιπόν το μπράτσο κούνησα προς τα δεξια κ το βίδωσα κ είναι καλύτερα αισθητικα κ στα χέρια..Προκύψανε βέβαια κάποια μικρο κενά αριστεράπάνω στο neck pocket κ δεξια κάτω όπως κοιτάμε τι κιθάρα..Χρειάζεται να βάλω κατι σαν "σφήνα" σε κάποιο από αυτά η ταφήνω έτσι?Κ κάτι ακόμα,Χρειάζεται όπως αναφέρθηκε κ παραπάνω να φάω τις τρύπες του σώματος για να κατέβει τελείος το μπράτσο κ να κολήσει στο σώμα για να μην υπάρχει κενό ή δεν χρειάζεται??

 

Σας ευχαριστώ κ πάλι..

IMG_0169.thumb.JPG.5dd31c038fe92f3aecc7312a691d9752.JPG

IMG_0166.thumb.JPG.f29229ae439226bb1ff8e5321a9f9e00.JPG

IMG_0168.thumb.JPG.3af9bd3836ff28b2e13a1f41262d6a79.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ακους καποια διαφορα στο sustain και στον τονο τοτες το μονο προβλημα ειναι το αν σου αρεσει να το βλεπεις ετσι η οχι. θεμα αισθητικης δλδ. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου