Προς το περιεχόμενο

ρυθμιση γεφυρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,

τωρα π θα αλλαξω χορδες και θα σεταρω την κιθαρα μου θελω να ρωτησω πως και με ποια κριτηρια ρυθμιζουμε την γεφυρα σε μια κλασσικη στρατ...

Οσον αφορα κυριως το αμα υπαρχει καποιο ιδανικο σεταρισμα με βαση τα ημιτονια που που ανεβαινουν οταν κανουμε bend με το tremolo arm...

Ειχα δει παλια ενα βιντεο με τον Carl Verheyen που κατι ελεγε για αυτο αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι

Αντε πειτε τιποτα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Carl Verheyen ρυθμιζε το τρεμολο ως εξης: οταν τραβουσε το arm τερμα πισω η ΜΙ ανεβαινε 1 ημιτονιο, η ΣΙ εναν τονο, και η ΣΟΛ 3 ημιτονια. Εγω προσωπικα την εχω πιο χαμηλα - η ΣΟΛ μου ανεβαινει μολις ενα ημιτονιο. Η Fender θελει την γεφυρα στο πισω μερος ως το ξυλο 2 χιλ νομιζω. Αλλοι την εχουν να παταει στο ξυλο. Δεν υπαρχει ιδανικος τροπος ρυθμισης. Σκεψου τι θελεις και καντο... Παντως το συγκεκριμενο τρεμολο συνηθως χρησιμοποιειται πιο πολυ σαν vibrato παρα σαν τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να ειναι ας πουμε ''floating'' οσο γηνεται! ασε 2 χιλιοστα

αν οχι κολα την στο ξυλο και παλυ θα ειναι οκ

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις

ναι και μενα η ρυθμιση του verheyen μου φαινεται υπερβολικη και δεν εχω απαιτησεις τρελες απο το τρεμολο μιας στρατ σαν βιμπρατο το χρισιμοποιω και γω

Με καλυψαν οι απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου