Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ηχογράφηση audio σε nuendo (emu κάρτα ήχου)


Pavlidis_ak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους!

δουλευω με PC: Intel core 2 duo CPU E7200 στα  2.57Ghz και 2gb ram

Γραφω σε Nuendo projects που εχουν και midi tracks και audio tracks!

αγορασα λοιπον μια καρτα ηχου e-mu 1820,κατεβασα τουσ τελευταιους drivers κατευθειαν

και προσπαθησα να κανω δουλεια!στην αρχη ολα καλα!συνδεσα στα jack που εχει απο πισω τα δυο καλωδια που ερχονται απο το πεταλι τησ κιθαρασ δηλαδη Left Ouput κ Right Output στο 1L input kai 1R inpout αντιστοιχα.συνδεσα και το midi τα ακουστικα και την οπτικι ινα στο s/pdif out που εχει η καρτα στην προσωψη.

Στο Devises του Νuendo  επελεξα το E-MU Aisio.

 

Το προβλημα!

 

ενω δεν εχω κανενα προβλημα οταν γραφω midi με το που παω να γραψω κιθαρα σε audio καναλι γραφει μερικα δευτερολεπτα και μετα κρασαρει ολοσ ο υπολογιστης και κανει restart!

Το ιδιο και με το Cubase!

 

Να προβαρω πανω στα midi μπορω να το κανω με τισ ωρεσ!οταν ομωσ παταω να γραψει τοτε κολλανε ολα!

Το σημα τησ κιθαρασ περναει μεσα απο το guitar rig!

 

επαιξα και με τα buffer size αλλα τπτ.\

με την αλλη καρτα ηχου που ηταν παλια (maudio quatro) δεν ειχα τετοιο προβλημα!

ουτε με μια lexicon omega που ειχα δοκιμασει!

με το aisio4all δεν βγαζω ακρη..

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ!!! :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως έχεις δοκιμάσει να ξαναεγκαταστήσεις τους drivers έτσι?

Τι Windows χρησιμοποιείς?

Πριν κάνει reboot πετάει καμιά μπλέ οθόνη? Αν ναι, θυμάσαι τι γράφει πάνω πάνω

(την περιγραφή του error)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τον χρονο σου καταρχας!

τα δοκιμασα αυτα π μου ειπεσ αλλα τπτ

ναι πεταει μπλε οθονη αλλα με κινεζικα! δεν εχς παρατηρησει καπου κατι που να διαβαζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις λίγο το Reaper αντί για cubase και δες αν σου κάνει τα ίδια όταν πας να γράψεις audio.

 

Επίσης δοκίμασε να βγάλεις ένα ένα τα chipάκια της RAM ή να τους αλλάξεις slots στη motherboard. Είναι χρονοβόρο το ξέρω αλλά δυστυχώς είναι συχνό πρόβλημα αυτό (ή δεν δουλεύει καλά κάποιο slot ή κάποιο chipάκι της RAM) (και το λάθος που πάει nα βγάλει πιθανόν να είναι Page access in non-paged area που σημαίνει ότι τα Windows νομίζουν ότι φόρτωσαν μία σελίδα στη RAM και μετά δεν μπορούν να την κάνουν access.).

Δοκίμασέ το και αν δεν είναι αυτό το πιο πιθανό είναι να είναι software conflict (κάποια shared library) οπότε θα είσαι τυχερός.

 

Ααααα, επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers από την σελίδα της motherboard σου και να τους ξανακάνεις εγκατάσταση όλους (firewire, USB, chipset, κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεισ σχετικα με τισ ram?να τουσ αλλαξω θεση?δλδ να βαλω την πρωτη στην δευτερη θεση και τν δευτερη στην πρωτη?

η καρτα ειναι pci αλλα δοκιμασα ηδη να τησ αλλαξω slot!την motherboard ενημερωση απο την διαχειρηση υλικου?

software conflict?? ιδεα δεν εχω τι ειναι αυτο καθωσ και γιατι ειμαι τυχεροσ αμα ειναι αυτο !!

 

:) ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσεις να αλλάξεις θέση στις RAM, μπράβο, καθώς και αν είναι 2 chipάκια RAM να δοκιμάσεις να αφήσεις μόνο το 1.

 

Για την motherboard θα πας στο internet στην επίσηση ιστοσελίδα της εταιρείας της και κάπου θα σου έχει να διαλέξεις το μοντέλο που έχεις για να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers για αυτό το μοντέλο.

 

Αν είναι software conflict σημαίνει πως το πρόβλημα το δημιουργέι κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στα windows ή τα ίδια τα windows και αυτό λύνεται στη χειρότερη με format και ξαναεγκατάσταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πριν βαλεις αυτη την καρτα ολα δουλευαν οκ,τοτε ειναι θεμα software.Αλλιως θα προτεινα να βαλεις μια ram ακομα.

Απλα κανε update ολους μα ολους τους drivers που σχετιζονται με το θεμα.Οτι σου ειπε ο John.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου