Προς το περιεχόμενο

άλλη μια ερώτηση για προενίσχυση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάζω και pluggins.. αλλα κανένα δε κανει τη φωνη όπως τη θέλω,ενω το behrigeraki τα καταφέρνει :) τωρα το θέμα ειναι να το βρώ!

 

(πολλά έβαλες, 60-80 κάνει, αλλα ρε συ κάνουμε κιάλλα πράγματα που ενα eq το θέλουν,οπως το radio που είχα αναφέρει που πρεπει να συνδέσεις cd/tape+mics ωστε να χεις χειροκινητο κοντρολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κανένα δε κανει τη φωνη όπως τη θέλω

 

τοτε να μαθεις να τα χρησιμοποιεις... ;)

 

κοιτα καλα και αγια τα αναλογικα μηχανησματα αλλα για να μπορεσουν να ανταγωνιστουν τα περισσοτερα plug ins που κυκλοφουν αυτη τη στιγμη πρεπει να τα σκασεις χοντρα.... ;)

 

απο την αλλη if it floats your boat....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα πάντως να βλέπεις όλο και συχνότερα το φαινόμενο "τα ρίχνω όλα στο gear" και ξεχνάω δυο πάρα πολύ σημαντικούς παράγοντες που είναι η αρχή και το τέλος ειδικά σε ένα home setup:

 

Ο παράγοντας χώρος και ο παράγοντας άνθρωπος!

 

Όταν γράφεις μια φωνή και νιώθεις ότι δεν δένει με το σύνολο ή ακούγεται ότι κάποιος τραγουδάει καραόκε πάνω από το κομμάτι τότε πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τον χώρο σου, την τοποθέτηση του μικροφώνου σε αυτόν και σε σχέση με τον τραγουδιστή. Μετά τις επιλογές μικροφώνων, προενισχυτών που έχεις και συνδυασμοί αυτών ώστε να βρεις ποιο signal chain ταιριάζει καλύτερα με την φωνή που θέλεις να γράψεις.

Αν δε μπορείς να το καταφέρεις δοκίμασε ξανά και ξανά και μην τα ρίχνεις στον εξοπλισμό, στα plugins ή στον γείτονα αν δεν μπορείς να καταφέρεις κάτι με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται τα 'χω σκεφτεί αυτα που λές (δε το λες και καραόκε), επισης συγκρύνω τους ίδιους ανθρώπους. Όσο για το δωματιο και τοποθέτηση μικροφώνου τα 'χω κοιτάξει δεν τα κοπάνισα στην τύχη τελειως. Και δεν τα ρίχνω μονο στον εξοπλισμό αλλα αυτη τη στιγμή δεν έχω και πολλή εξοπλισμο ωστε να τα ρίξω πάνω του!! :D  (σ'αυτο το ποστ είχα σηκώσει ενα δείγμα αλλα έχω πετύχει και καλύτερα αποτελεσματα http://www.noiz.gr/index.php?topic=183744.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προενίσχυση της ART, και η MPA και η Digital MPA (ουσιαστικά είναι οι ίδιες), είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ, για την κατηγορία των 500 ευρώ. Ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός, την λάμπα την νιώθεις κυριολεκτικά στο αποτέλεσμα και το variable input impedance κάνει πολύ δουλειά. Είναι αθόρυβη και στο high plate voltage η λάμπα οδηγείται σε υψηλότερη τάση, όπως πρέπει δηλαδή, για φουλ λαμπάτο αποτέλεσμα. Αν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις πριν από την δικιά σου προενίσχυση, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αρκεί να προτιμήσεις να συνδεθείς line. Στην περίπτωση που συνδεθείς XLR mic, φρόντισε να πατήσεις το pad στην δικιά σου προενίσχυση (αν έχει). Σε κάθε περίπτωση σύνδεσης, φρόντισε να πάρεις full gain από την λάμπα, και να δώσεις το ελάχιστο gain από την δεύτερη προενίσχυση. Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε την μία προενίσχυση πίσω από την άλλη, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Αν πάρεις την digital MPA, μπες στον υπολογιστή ή στην κάρτα coaxial και τέλος... Αν μπεις στον κόπο και αγοράσεις την Digital MPA (είτε την gold είτε την καινούργια την μαύρη) και δεν σου αρέσει, ή δεν σε βολέψει, δεσμεύομαι να την αγοράσω εγώ. Στείλε μου απλά ένα pm.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου