Προς το περιεχόμενο

άλλη μια ερώτηση για προενίσχυση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά παιδιά, έχω την profire 2626 ,μια προενισχυσουλα art mpa gold θα μου βελτίωνε χρεια και θα εδινε extra "flavor" στον ήχο μου?? τα μικροφωνα μου ειναι: JOEMEEK JM47, shure sm57, shure sm58. (ακούω και προτασεις εκτώς των συγκεκρυμένων δεδομενων που εδωσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια,εχω μπει κ εγω σε αυτη την αναζητηση τον τελευταιο καιρο.Εγω εχω το presonus firestudio 2626 και ψαχνω γνωμες για τις προενισχυσεις τις ART αλλα θα κοιταξω για τις εκδοσεις με τiς ψηφιακες εξοδους,τουλαχιστον ας υπαρχουν αλλα 2 ins διαθεσιμα  ;D δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε μεγαλη διαφορα,σιγουρα παντως θα εχουμε περισσοτερο gain για τα δυναμικα μας κ το Octava ml 52 που εχω και ψοφαει για gain.επισης το impedance control φαινεται ψηστικο!!αναμενουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά παιδιά, έχω την profire 2626 ,μια προενισχυσουλα art mpa gold θα μου βελτίωνε χρεια και θα εδινε extra "flavor" στον ήχο μου?? τα μικροφωνα μου ειναι: JOEMEEK JM47, shure sm57, shure sm58. (ακούω και προτασεις εκτώς των συγκεκρυμένων δεδομενων που εδωσα)

 

Τι ακριβώς σου λείπει από την προενίσχυση που ήδη έχεις;

Το σίγουρο είναι ότι αν πάρεις άλλη προενίσχυση σίγουρα θα έχεις ένα ακόμα διαφορετικό tone (το πόσο μεγάλες διαφορές θα έχει είναι σχετικό).

Αλλά τι είναι αυτό που ψάχνεις όσον αφορά τη χροιά;

Είσαι σίγουρος ότι δεν "φταίει" κάποιο άλλο κομμάτι της αλυσίδας σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mic > προενίσχηση TC 02 > κονσολίτσα για το eq (να κοβω τα μπάσα) > profire2626 > cubase. Eχω τραγουδίσει σε studio με απλο εξοπλισμό (μικροφωνω των 80.000 δρχ., προενίσχηση behringer ultravoice digital) και έχω ακούσει και άλλους τους οποίους γράψαμε εκεί και τους mixara εγω, η διαφορά που βλέπω ειναι οτι η φωνή δένει με το τραγούδι και παίρνει μια πιο ωράια και smooth χρoια, ενώ όταν γράφω σπίτι μου ακούγεται λιγο πιο επιθετικά με λιγότερο όγκο και δεν δενει τοσο καλα γενικα.. Επισυνάπτω κι ένα αρχείο από το studio για να έχετε μια εικόνα!

the_coreys_-_STUPID_CREW_theme.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια προενισχυσουλα art mpa gold θα μου βελτίωνε χρεια και θα εδινε extra "flavor" στον ήχο μου??

 

οχι.

 

χρειαζεται να δωσεις αρκετα παραπανω για να εχεις σοβαρη διαφορα απο την ποιοτητα προενισχυσης που εχει η τωρινη σου καρτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mic > προενίσχηση TC 02 > κονσολίτσα για το eq (να κοβω τα μπάσα) > profire2626 > cubase.

 

 

Αυτό τώρα γιατί το κάνεις; Γιατί βάζεις το σήμα σου να περνάει από όλα αυτά τα περιττά στάδια; Καρφίτσωσε το μικρόφωνο απευθείας στην profire, και κόψε τα μπάσα με κάποιο plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κονσολίτσα για το eq (να κοβω τα μπάσα)

 

να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ τον ηχο θες να πεις... ;D

 

ακου τον manosx  δεν θα χασεις.

 

τουλαχιστον αν επιμενεις να χρησιμοποιεις προενισχυση βαλτην line in και οχι πριν την προενισχυση της καρτας.... 

 

Αυτό τώρα γιατί το κάνεις;

 

μαλλον καποιος παπαρας του ειπε οτι ετσι θα εχει πιο...αναλογικο ηχο.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa καμια σχεση δε μου 'πε κανεις τπτ τετοιο,απλα δε μαρεσει να βάζω πολλά pluggins! ειναι κυρίως ψιχολογικό νομιζω. Αυτή την behringer ultravoice λεω να την τσιμπίσω πάντως το κακο ειναι οτι δεν κυκλοφορεί πια.. ειδα εχει πάνω της πολλά ενδυαφέρον πραγματα (http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/2536ce4b14e02b83da152d4d0da9c33d.jpg) και απο τη στιγμή που την έχω ακούσει και μ'αρεσε..(τα παλια behringer ειναι καλυτερα), ακουστε και αυτο:

about_yesterday_-_mikro_treno_new_version.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,απλα δε μαρεσει να βάζω πολλά pluggins! ειναι κυρίως ψιχολογικό νομιζω.

 

να το κοιταξεις ομως σε καποιο.... γιατρο ... ;D....γιατι αν δεν βαζεις plug ins επειδη θεωρεις οτι ειναι χειροτερα απο καποια...αναλογικα μηχανησματα της πλακας τοτε και ο τελικος ηχος σου θα ειναι..... της πλακας... ;)

 

εξω απο την πλακα τωρα το να χρησιμοποιεις μια κονσολιτσα των 150 ευρω μονο και μονο  για να ΚΟΒΕΙΣ με το eq τα μπασα,οταν το cubase εχει 1000 φορες καλυτερο Native eq,ειναι απλα ΛΑΘΟΣ,δεν το λυπασαι το καϋμενο το σημα σου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου