Προς το περιεχόμενο

Άταστο Μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω άταστο μπάσο και θέλω κάποιες γνώμες.

 

Με την μουσική ασχολούμαι αρκετά χρόνια, παίζω αρκετά όργανα (κιθάρα, πλήκτρα, μπουζούκι, παλιά έπαιζα και κόρνο σε φιλαρμονική) χωρίς να είμαι τεχνικά πολύ καλός σε κανένα από αυτά βέβαια!

 

Παλιότερα ασχολιόμουν περισσότερο με την ροκ (σχεδόν όλα τα ήδη) καθώς περνούσα την περισσότερη ώρα με την ηλεκτρική κιθάρα. Επηρεασμένος από παρέες (ευτυχώς καλές) και μετά την αγορά μπουζουκιού με κέρδισε το λαϊκό, και όσο πάει προσπαθώ να μάθω περισσότερο το ρεμπέτικο, παίζοντας είτε μπουζούκι είτε κιθάρα. Τελευταία ακούω λίγο τζαζ, swing χωρίς όμως να έχω προσπαθήσει να παίξω, κυρίως λόγο έλλειψης χρόνου (άντε να βγει το πτυχίο)!

 

Ήρθε λοιπόν η ώρα να αγοράσω μπάσο!

 

Ψάχνοντας λίγο σε διάφορα site, κατέληξα σε αγορά άταστου, καθώς περισσότερο θέλω να παίζω λαϊκά, ρεμπέτικα, λίγο ροκ (κυρίως σε δικά μου κομμάτια) και ο ζεστός ήχος, λιγότερο μεταλλικός σε σχέση με τα κανονικά μπάσα, του άταστου, νομίζω πως ταιριάζει στην περίστασή μου. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

 

Διαθέτω μέχρι 500€, αν και θα έδινα κάτι παραπάνω αν υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής κάτι "πολύ value for money".

 

Βοηθήστε με οι γνωρίζοντες!

 

Α! Και κάτι άλλο. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τα όργανα mastro που έχει ο Μάτσικας; Αυτό εδώ το μπάσο:

 

http://www.matsikas.gr/el/Product-4%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%9F-%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%9F-%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A3%CE%A3%CE%9F-MASTRO-JD-210-4-NL_1217

 

έχει πολύ δελεαστική τιμή!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/warwick_rb_corvette_basic4_bl_fl.htm    πολυ καλη ποιότητα κατασκευής , αρκετά ευέλικτο ηχητικά και πολύ εύκολο στα χέρια (τα δικά μου τουλάχιστον).  Για να τα δοκιμάσεις , τα φέρνει ο λογοθέτης (λίγο πιο πάνω απο το μάτσικα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστό και λιγότερο μεταλλικό ήχο μπορείς να βγάλεις και με flatwound χορδές και

ήρεμο παίξιμο και σε ένταστο μπάσο, πολύ μπλέξιμο το άταστο και χωρίς λόγο για

αυτά που θέλεις να παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/warwick_rb_corvette_basic4_bl_fl.htm    πολυ καλη ποιότητα κατασκευής , αρκετά ευέλικτο ηχητικά και πολύ εύκολο στα χέρια (τα δικά μου τουλάχιστον).  Για να τα δοκιμάσεις , τα φέρνει ο λογοθέτης (λίγο πιο πάνω απο το μάτσικα)

 

 

Ναι ε; Μέχρι τώρα νόμιζα ότι τα warwick ήταν μεταλόμπασα...Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστό και λιγότερο μεταλλικό ήχο μπορείς να βγάλεις και με flatwound χορδές και

ήρεμο παίξιμο και σε ένταστο μπάσο, πολύ μπλέξιμο το άταστο και χωρίς λόγο για

αυτά που θέλεις να παίζεις.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Όσον αφορά ενεργούς ή παθητικούς μαγνήτες για το είδος που θέλω; Μήπως για την κατηγορία τιμής που ψάχνω να προτιμήσω passive ώστε να μην μπλέξω με κακής ποιότητας ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα warwick δεν ειναι μεταλομπασα , αν και χρησιμοποιούνται κει εκεί. Αυτό που σού στειλα ειναι της φτηνής σειράς που δεν χρησιμοποιούν περίεργα ξύλα (τα ηλεκτρονικά είναι ίδια με πιο ακριβά μοντέλα) οπότε ο ήχος ειναι σε πολύ μεγάλο βαθμό ο τυπικός ήχος άταστου που περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστό και λιγότερο μεταλλικό ήχο μπορείς να βγάλεις και με flatwound χορδές και

ήρεμο παίξιμο και σε ένταστο μπάσο, πολύ μπλέξιμο το άταστο και χωρίς λόγο για

αυτά που θέλεις να παίζεις.

+++

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστό και λιγότερο μεταλλικό ήχο μπορείς να βγάλεις και με flatwound χορδές και

ήρεμο παίξιμο και σε ένταστο μπάσο, πολύ μπλέξιμο το άταστο και χωρίς λόγο για

αυτά που θέλεις να παίζεις.

Ναι αλλα δεν παιρνεις το γουουουοου του κοντραμπασου που θες για τα ρεμπετικα...φλατ χορδες και αταστο οργανο κοντευουν αρκετα αυτο τον ηχο..μετα απ αυτο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι πιεζο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκ πείρας θα σου έλεγα ότι value for money είναι ένα squier. Πήρα ένα τέτοιο- 200 ευρώ μεταχειρισμένο, αλλά σχεδόν άπαιχτο- με πάσα επιφύλαξη. Περισσότερο ήθελα να πειραματιστώ με αυτό.

 

Έχει τις «αδυναμίες» του- κατά την άποψη μου κυρίως στο hardware- αλλά για τα λεφτά του παίζει και με το παραπάνω και δεν κρύβω ότι αυτό το οργανάκι που το πήρα για πλάκα έγινε από τα αγαπημένα μου.

 

Πάντως επειδή τα άταστα είναι «μυστήρια τρένα»- ή θα τα λατρέψεις ή όπως τα παίρνεις έτσι και τα πουλάς- πιάσε κάποιο στο χέρι, δες αν σου κάνει και μετά αποφάσισε.

 

     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα Warwick, αλλά τα squier έχουν σημάδια στην ταστιέρα, που, τουλάχιστον στην αρχή, θα βοηθάει αρκετά!

 

Όντως, θα κάνω μια γύρα τα μαγαζιά, να διαπιστώσω αν, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, ο ήχος του άταστου είναι αρκετά προτιμότερος, ώστε να αντέξω το tradeoff της δυσκολίας εκμάθησης. (σε 1μιση μήνα δηλαδή γιατί τώρα με την εξεταστική δεν παίζει!)

 

Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά:

 

Απ'ότι ξέρω, αρκετοί "καρφώνουν" κατευθείαν το μπάσο και παίζουν, χωρίς ενισχυτή. Γενικά έχω ασχοληθεί με VST's, και με την ηλεκτρική μου κυρίως μέσα από το πισί παίζω.

 

Αλλά...

 

Όταν θα θέλω να παίξω κάπου με μια ορχήστρα, κατευθείαν καρφωμένος σε κονσόλα (εννοείται με DI), μήπως θα ήταν καλύτερα να έχω active μαγνήτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου