Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για στήσιμο DAW


gkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.Σκέφτομαι να διαθέσω 2-3 χιλιάρικα για να στήσω ένα DAW.

Δουλεύω με cubase,έχω ένα core 2 duo 6600 2.40GHZ 3gb ram και λειτουργικό xp.

 

Θέλω προτάσεις για τα εξής :

 

1.Studio Monitors(Active) 1000 το πολύ μέχρι 1500 ευρώ

 

2.Κάρτα ήχου μέχρι 700 ευρώ(Πέρα από μια κιθάρα και ένα μικρόφωνο δεν βάζω κάτι άλλο πάνω,με ενδιαφέρει κυρίως αυτό που λέμε η ποιότητα ήχου ;D

 

3.Daw controller μέχρι 700 ευρώ

είχα σταμπάρει αυτή αλλά ειναι λίγο τσιμπημένη ;D

http://tascam.com/product/fw-1884/

 

Thanks :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις καλύτερα τι χώρο έχεις και τι ακουστική συμπεριφορά έχει;

Στο λέω αυτό γιατί είναι καλύτερα να πάρεις πιο οικονομικά μηχανήματα σε έναν ισορροπημένο χώρο παρά καλά μηχανήματα σε χώρο π.χ. που "βουίζει" ή που έχει τρομερές ανακλάσεις.

 

Πάντως στα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις σχετικά καλά μηχανήματα.

π.χ. Genelec 8030 ή 8040 για monitors, RME Fireface 400 για κάρτα ήχου.

Όσο για controller, πάρε ένα φθηνό της behringer bcf2000.

Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και σου μένουν και χρήματα να πάρεις και κάτι ακόμα (π.χ. dsp με plugins).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος είναι περίπου 15τμ ύψος γύρω στο 2.60 χωρίς να παρεμβαίνει κανένα ογκώδες έπιπλο.Βασικά η δυνατότητα για να επέμβω στο χώρο υπάρχει αλλά όχι αυτή τη στιγμή γι αυτό είμαι της άποψης ότι αφού μπορώ να αποκτήσω κάποια καλύτερα μηχανήματα ας το κάνω και προσαρμόζω τον χώρο.Ουσιαστικά τον χώρο τον θέλω μόνο για μίξεις,όχι για ηχογραφήσεις.

 

Άποψη για τα p11 και p22??

http://www.soundonsound.com/sos/apr06/articles/adamp11a.htm

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30711

 

Όσο για τον controller ήθελα κάτι πιο εύχρηστο να μου λύνει τα χέρια να μην ασχολούμαι καθόλου με το ποντίκι ;D

 

Καμιά καλή πρόταση για DSP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν μείνει και πολλές επιλογές απο απο DSP. UAD ή ΤC Electronics powercore ( ή system 6000  οποιο είναι πολύ ακριβό) (Το Duende της SSL και το Liquid mix της focusrite αποσυρονται). Η UAD έχει φθηνότερα plugins, που δεν μπορείς όμως να πουλησεις το licence χωριστά αν δεν θες καποιο plugin πια. Η TC έχει ακριβότερα αλλα μπορείς να τα πουλήσεις αν καποια στιγμή δε το θές και να παρεις καποιο άλλο plugin. Απο ήχο, η uad έχει πιο vintage ήχο, πολλές φόρες βέβαια σε ενοχλητικό βαθμό, με μεγάλη ποικιλια στο modeling παλιών vintage επεγεργαστων eq κλπ. Η ΤC έχει περισσότερο "προτότυπα" Plugins τα οποία εχουν φοβερή ακρίβεια και κάνουν πολύ καλά τη δουλεία τους, και εχουν και ωραια mastering tools. Απλα δεν έχουν την "μαγεία" του τύπου βαζω καπου ένα pulteq ή ένα LA3 και τα πραγματα φτιάχνουν μόνα τους. Αν ξέρεις πως δουλέυει ενα eq ή ένας compressor θα κάνεις φοβερή δουλειά με μια TC.

Να σου πω την αλήθεια εμένα μου αρέσουν και οι δυο, και χρησιμοποιώ και τις δυο, απλα την καθε μια σε αλλη περίσταση. Νομιζω πάντως πως μια UAD duo ή quad είναι ότι πρεπει. Ειδικα άν ψάχνεις και τον vintage ηχο

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φίλε για τις πληροφορίες..Θα ψαχτώ και για dsp ίσως λίγο αργότερα καθώς έχω κάποια plugins τώρα που κάνω τη δουλειά μου..

 

Γνώμη για ηχεία και για daw controller κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μόνιτορ τσεκαρε και τα εξαιρετικά Dynaudio BM6 MKIΙ

 

Για κοντρόλερ σε τόσο λιγα χρήματα δεν νομίζω οτι θα βρεις κάτι που να σε καλύπτει 100% καθώς θα δεις οτι χρειάζεσαι παραπάνω από 8 κανάλια για να δουλέψεις ικανοποιητικά χωρις να χρησιμοποιείς ποντίκι οπως λες.

Ψαξε μηπως βρεις πουθενά το Tascam US2400 που είχε 16 κανάλια και rotary controllers αλλά θα είναι δυσκολο να το πετύχεις σε μαγαζι καθως εχει σταματήσει καιρο να κυκλοφορει.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους περισσότερους controller με 8 κανάλια πχ αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις την δυνατότητα με ενα "next" να διαχειρίζεσαι την επόμενη οκτάδα καναλιών? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το να δουλεύεις με τέσσερα page δεν είναι το ίδιο ευκολο και αποδοτικό. Αν βέβαια χρησιμοποιείς λίγα κανάλια πχ. μέχρι 16 δεν θα έχεις προβλημα.

 

Κοίτα καλύτερα για κανένα μεταχειρισμένο Mackie Control που είναι από τα πιο ποιοτικά controllers και αργότερα θα μπορείς να προσθέσεις αν θες ενα Extender για παραπάνω κανάλια.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω ;D

 

πες οτι πέρνω το Tascam FW-1082

http://tascam.com/product/fw-1082/images/

 

Tαυτόχρονα θα μπορώ να διαχειρίζομαι 8 κανάλια,μετά πατώντας ένα next θα μπορώ να διαχειριστώ άλλα 8?δηλαδή σύνολο 16 μόνο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνοντας σε next page μπορείς να διαχειριστεις άλλα 8 κανάλια και με το επομενο page

το ίδιο κτλ. δεν σε περιορίζει σε 16 ή 24.

Το συγκεκριμένο tascam  που λες είναι κάρτα ήχου και κοντρολερ μαζί. Αν είναι να πάρεις μια πιο ποιοτική κάρτα ήχου πχ RME θα ήταν καλύτερο να πας στη λυση ενος standalone controller σαν το Mackie Control.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου