Προς το περιεχόμενο

DIY overdrive. Κάποια πρόταση?


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον σημερα ηρθε το ποτενσιομετρο και τελειωσα το πεταλι...δεν δουλεψε γα#% την γκαντεμια μου γα#%!!!!

Σε bypass περναει μια χαρα το σημα αρα εχω λογικα καποια λαθος αντισταση στο κυκλωμα που κοβει εντελως το σημα της κιθαρας...αντε να τις τσκεαρω μια μια τωρα...

bihla περιμενω info απο τα δικα σου μαστορεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον σημερα ηρθε το ποτενσιομετρο και τελειωσα το πεταλι...δεν δουλεψε γα#% την γκαντεμια μου γα#%!!!!

Σε bypass περναει μια χαρα το σημα αρα εχω λογικα καποια λαθος αντισταση στο κυκλωμα που κοβει εντελως το σημα της κιθαρας...αντε να τις τσκεαρω μια μια τωρα...

bihla περιμενω info απο τα δικα σου μαστορεματα.

Tελικά δεν μου ήρθε το ποτενσιόμετρο και το τελείωσα πριν λίγο με ένα πλαστικό

20k. Τα ίδια και με το δικό μου, σε bypass περνάει κανονικά το σήμα, όταν το πατάω

ανάβει το led, ακούγεται το 'γκουπ' αλλά τίποτα. Ο έλεγχος είναι πιο κουραστικός απο

την συναρμολόγηση και μάλλον θα ρίξω μια ματιά αύριο. Καμιά εξέλιξη με το δικό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι δεν δουλεύει καθόλου και οτι κάπου είχα κάνει λάθος,

σήμερα τυχαία είπα να ανοίξω τέρμα τον ενισχυτή και βγήκε ήχος έντασης ψιθύρου.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να κόβει τόσο πολύ το σήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όταν έκανα δοκιμή, πριν τα μοντάρω στο κουτί δούλεψε αλλά έκανε διακοπές. είδα κάποια κόληση  χαλαρή, την ξανακόληασα, το μοντάρισα και δεν δουλεύει. με το διακόπτη κλειστό έχω τον καθαρό ήχο του ενισχυτή, με το διακόπτη ανοικτό τίποτα. άλλαξα και τρανσίστορ αλλά τίποτα. τι μπορεί να συμβαίνει?

πάντως όλες οι συνδέσεις είναι σύμφωνα με το σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου ανακάλυψα δυο κολλήσεις που ακουμπούσαν ελάχιστα αλλά δεν φαινόταν

σχεδόν καθόλου, μέτρησα με πολύμετρο, έβγαλε λάθος τιμή και τότε την ανακάλυψα

κοιτάζοντας ΠΑΡΑ πολύ κοντά. Ωραιότατο τελικά το πετάλι, πολύ διαυγές, θα τσιμπήσω

και το distortion σύντομα. Ορίστε και το καγκούρικο styling ;D

1449735548_.thumb.JPG.cf5dcfafdc07706d5607127dccb28cc9.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χέρι γαλάζιο spray, μονωτική για να στρίβει στην καμπύλη που θέλω και πορτοκαλί

spray.

 

Oι γειώσεις έτσι κι αλλιώς είναι τυπωμένες στην πλακέτα ώστε να έρχονται σε επαφή,

κάτι άλλο θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο το κατι αλλο δεν μπορω να το βρω...εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.Οταν βαζω τερμα τον ενισχυτη ακουγεται ηχος....το χω ξαναπαθει και παλιοτερα αυτο το προβλημα και

ο υποπτος ηταν μια λαθος αντισταση.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βαλει λαθος καμια αντισταση...

παιζει να μου φταινε τα τρανζιστορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου