Προς το περιεχόμενο

DIY overdrive. Κάποια πρόταση?


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση (κυρίως προς rocka cola)

στη φωτο φαίνονται δύο μαύρα εξαρτήματα τα οποία δεν ξέρω που πάνε (ήταν στο ίδιο φακελάκι με τα ποτενσιόμετρα). επίσης φαίνεται ένας μικρός πυκνωτής (φακή) με την ένδειξη 101  που πάλι δεν αναφέρεται πουθενά που συνδέέται.

να θυμίσω ότι πήρα το silicon fuzz.

HPIM2083.thumb.JPG.8e08859493bdb11dc34963587b9bcb36.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ερώτηση (κυρίως προς rocka cola)

στη φωτο φαίνονται δύο μαύρα εξαρτήματα τα οποία δεν ξέρω που πάνε (ήταν στο ίδιο φακελάκι με τα ποτενσιόμετρα).

 

Αυτά τα δύο εξαρτήματα είναι η καρδιά του Fuzz σου.

Εν ολίγης, είναι τα τρανζίστορ που αν κοιτάξεις καλά το σχέδιο λέει και πως μπαίνουν.

 

Δες εδώ

b.500.0.16777215.0.stories.facesi.afacesiplat.jpg

Το καθένα απ'τα τρανζίστορ που έχεις μπαίνει όπως φαίνεται και στην πλακέτα στα Q1 και Q2.

Να σιγουρευτείς πρώτα οτι θα βάλει τις βάσεις και δεν θα κολλήσεις απ'ευθείας τα τρανζίστορ στην πλακέτα, γιατί υπάρχει κίνδυνος να τα κάψεις.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κεραμικός πυκνωτής είναι 100pF, υποπτέυομαι ότι πάει παράλληλα με τις διόδους αλλά δεν ξέρω το σχέδιο.

 

Ο κατασκευαστής του κιτ, δεν προσφέρει εξυπηρέτηση σε αυτά τα θέματα;  ???

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

τα τρανζίστορ κολιούνται στις βάσεις ή απλά μπαίνουν?

ο κεραμικός πυκνωτής ούτε καν αναφέρετε στο φύλλο με τα εξαρτήματα.

όσο για τον κατασκευαστή του έστειλα mail το μεσημέρι και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις βάσεις όπως αυτές στη παραπάνω φωτογραφία, τότε κολλάς τις βάσεις και τα τρανζίστορ μπαίνουν κουμπωτά.

Εαν δεν έχεις βάσεις, θα πρέπει να κολλήσεις τα τρανζίστορ κατευθείαν στη πλακέτα.

 

Έχουν συγκεκριμένη τοποθέτηση, κοίτα το σχέδιο πως πρέπει να τα βάλεις.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις βάσεις όπως αυτές στη παραπάνω φωτογραφία, τότε κολλάς τις βάσεις και τα τρανζίστορ μπαίνουν κουμπωτά.

Εαν δεν έχεις βάσεις, θα πρέπει να κολλήσεις τα τρανζίστορ κατευθείαν στη πλακέτα.

 

Έχουν συγκεκριμένη τοποθέτηση, κοίτα το σχέδιο πως πρέπει να τα βάλεις.

 

 

τις βάσεις τις έβαλα με τυχαία διευθυνση, αλλά και τα τρανσίστορ μου φαίνονται από όλες τις πλευρές ίδια. δεν βρίσκω καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάσεις μπαίνουν όπως θες, αλλά σχετικά με τα τρανζίστορ...

Αυτά που έχεις βάλει σε φωτογραφία δεν είναι τετράγωνα, οπότε αδύνατον να έχουν ίδιες πλευρές.

 

Τσέκαρε το σχέδιο - layout ή ότι τυχών σημειώσεις έχει το kit. Εκεί θα δεις πως πρέπει να τοποθετηθούν. Τα τρία άκρα έχουν ονομασία E, B και C. Κοίτα και τη πλακέτα, αν έχει μεταξοτυπία, πολύ πιθανό να δείχνει πως πρέπει να μπεί επάνω στη πλακέτα.

 

Ρε, γιατί δεν έφτιαξες το NoizOd πρώτα;  ;D

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βάσεις τις έβαλα με τυχαία διευθυνση, αλλά και τα τρανσίστορ μου φαίνονται από όλες τις πλευρές ίδια. δεν βρίσκω καμία διαφορά.

 

Γεια χαρα εχω φτιαξει πολλα απο αυτο τοsite πριν κανα 2 χρονια.Τα τρανζιστορ αν προσεξεις το λινκ που σου δινω

http://diy.musikding.de/images/stories/facesi/facesischalt.pdf

κατω αριστερα στην πρασινη πλακετα το Q1 και το Q2 σου δειχνει ακριβως πως μπανει το τρανζιστορ .Αν παρατηρησεις το τρανζιστορ δεν ειναι στρογγυλο αλλα σαν ημικύκλιο και σου δειχνει προς τα που μπαινει η ας την πουμε καθετη πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μωλις το τελειωσεις κανε και κανα κλιπακι!

Οι βασεις υπαρχουν για μεγαλυτερη ευκολια στην τοποθετηση των τρανζιστορ.

Μπορει εσυ στο μελλον να θες να το ψαξεις λιγο με τον ηχο του πεταλιου και να δοκιμαζεις αλλα αντιστοιχα τρανζιστορ που να σου αρεσουν καλυτερα στο ηχιτικο αποτελεσμα, χωρις να χρειαζεται κολα-ξεκολα για καθε αλλαγη.Οπως κι αν γινει τιποτα

και για καποιο λογο καουν να μπορεις να τα αντικαταστησεις με ευκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου