Προς το περιεχόμενο

"Το αριστερό μου είναι ..κουλό"


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o mike προκειται για τρομερη περιπτωση αμφιδεξιου ντραμμερ που πουλαει τρελιτσα..αλλα ειναι τρομερα δουλεμενος και ξερει πααραααα πολυ καλα τι του γινετε..

Βεβαια με οποιον δασκαλο καθισεις ....λεει και η παροιμια ..και ο δασκαλος του δεν ηταν αλλος ..απο τον ... Gary Chester. Tυχαιο...?

Επισης τυχαιο δεν ειναι που επαιζε για παρα πολλα χρονια με το Steve Vai.

δειτε αυτο το σολο και παρατηρηστε τι ακριβως παρουσιαζει.[Εκτος απο μαθηματα καθαροτητας..

Σε ευχαριστω που μου τον θυμισες φιλε.

Mike Mangini (Steve Vai solo)

 

Νιώθω πολύ κουρασμένος... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λάθος.Είναι ακριβώς τα ίδια.Το θέμα είναι πιο "επιλέγει" ο καθένας σαν το "default" του.Από προσωπική εμπειρία όταν πρωτοέπιασα μολύβι στη ζωή μου (και κιθάρα,αλλά να ναι καλά ο δάσκαλός μου που με επανέφερε γρήγορα στην...τάξη... ;D),το έπιασα με το αριστερό και άρχισα να γράφω μ΄αυτό...Η μάνα μου...κόντεψε να τρελαθεί ;D (έφτασε η αθεόφοβη να ρωτήσει και...γιατρό! ;D) και ύστερα από έντονες προσπάθειές της,άρχισα να γράφω με το δεξί.Σήμερα γράφω άνετα και με τα δύο χέρια,αλλά ενώ θεωρούμαι "δεξιόχειρας" όλα τα άλλα τα κάνω με το αριστερό (πιρούνι με το αριστερό κ.ο.κ.) Αυτό που παρατήρησα -προς έκπληξή μου- είναι οτί ποτέ δεν δυσκολέυτηκα να παίξω drums,την ίδια στιγμή που άλλοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγράφεις. ;D

Aυτα βρηκα στο wikipidia σχετικα με το θεμα. Neurologically, the motor skills of the right side of the body are controlled by the left hemisphere of the brain, so researchers believe the explanation may ultimately be found in the differences between the two halves of the brain. For example, a recent study found that right-handed individuals use the right side of the brain to focus on an entire image, but the left side of the brain to focus on details within an image.[3] This observed difference, like many others, shows the effects of right-handedness but does not clearly indicate its cause.

 

 

Μπορει να ειναι μυθος η ανακριβεια  αυτο που ανεφερα σχετικα με το θεμα του μεγεθους των ημισφαιριων στο εγκεφαλο και τις λειτουργιες που ελεγχουν.. οποτε το ανακαλω.Οσων αφορα εσενα..η περιπτωση σου ειναι αρκετα σπανια .Πιθανον να εισαι αμφιδεξιος ,να ανηκεις σε μια σπανια κατηγορια ανθρωπων δηλαδη, που δεν εχουν αριστερο η δεξι . Αν οντως ισχυει αυτο...σε ζηλευω φιλε μου. Ενας ευκολος τροπος να το διαπιστωσεις ειναι να κατσεις καποια στιγμη σε ενα αριστερο σετ ντραμς και να δεις αν μπορεις να παιξεις εξισου ανετα.Αν δεις οτι σου ειναι ευκολο η κασσα να ειναι και στο δεξι και στο αριστερο ποδι...η ενα αριστερο Ride...φιλε εχεις κανει απιθανο shortcut ...χωρις να κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ... απλά τον πίεσαν να αναπτύξει το αδύναμο χέρι.Κλασική περίπτωση αριστερόχειρα στην Ελλάδα.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... πάντως το θέμα είναι πολύ απλό και δεν θέλει ιδιαίτερη φιλοσοφία.Απλά κάθεσαι πάνω στο σετ και προαπαθείς να κάνεις με το δεξί,ο΄τι έκανες με το αριστερό και αντιστρόφως,ώστε να αναπτύξεις τις δεξιότητες του πιο αδέξιου  άκρου

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσων αφορα εσενα..η περιπτωση σου ειναι αρκετα σπανια .Πιθανον να εισαι αμφιδεξιος ,να ανηκεις σε μια σπανια κατηγορια ανθρωπων δηλαδη, που δεν εχουν αριστερο η δεξι . Αν οντως ισχυει αυτο...σε ζηλευω φιλε μου. Ενας ευκολος τροπος να το διαπιστωσεις ειναι να κατσεις καποια στιγμη σε ενα αριστερο σετ ντραμς και να δεις αν μπορεις να παιξεις εξισου ανετα.Αν δεις οτι σου ειναι ευκολο η κασσα να ειναι και στο δεξι και στο αριστερο ποδι...η ενα αριστερο Ride...φιλε εχεις κανει απιθανο shortcut ...χωρις να κανεις τιποτα.

 

Το έψαξα το θέμα και μόνος μου αργότερα,ρώτησα γιατρό και μου είπε ακριβώς αυτό που είπες και εσύ,οτί είμαι "αμφιδέξιος".Όποτε μου δοθεί η ευκαιρία θα το κάνω αυτό το πείραμα...

 

 

 ... απλά τον πίεσαν να αναπτύξει το αδύναμο χέρι.Κλασική περίπτωση αριστερόχειρα στην Ελλάδα.

 

Καλά να σαι... ;D Στα κρυφά έγραφα/ζωγράφιζα με το αρίστερό και στα...φανερά με το δεξί! ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εισαι κιθαριστας >:( θα επρεπε να σε τιμωρησουμε δια ανασκολοπισμο. Ακου εκεί θράσος εγώ θα σκοτωνα να ειμουν αμφιδεξιος μονο και μονο για το προβλημα που τραβαω με τα ντραμς. παρεπιπτοντος εχω ενα θεματακι με τ'αριστερο αλλα μιας και ανοιξε αυτο το thread ας το εκμεταλευτουμε...

Λοιπον ενω στον τοσο καιρο που καθομαι και παιζω οι μονοι "πονοι" που ειχα ηταν τα καψίματα και κυρίως στα πόδια* τώρα με πονάει ξαφνικά κατι στην εσωτερική πλευρά του δείκτη απο εκεί που κοιτάει στον μεσέο. Ο πόνος δεν είναι κάψιμο είναι αφόρητος και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την απαίσια αποδοσή μου σε πρόβες και ... πλησιάζει και live και έχω ολίγων χεστεί απάνω μου :'(

με μπόλικα μασαζάκια διατάσεις και καλό καλό ζέσταμα το αποφεύγω όσο το δυνατόν περισσότερο αλλά στην μιαμιση ώρα τουλάχιστον τρόω ορτίκι οπότε έχω φτάσει σε ένα σκατοσυμπέρασμα ότι είναι τενοντίτιδα... αλλά εκεί?

θέλω απλα να με βοηθήσετε γιατί έχω φτασει στο σημείο να κλαίω ... που λέει ο λόγος

(για τους επιστήμονες όταν κάνω μασαζ εκεί κουνιέτε κάτι οπότε ΜΑΛΛΟΝ είναι ο τένοντας δεν ξέρω ξέρω τίποτα δεν γνωριζω τίποτα ... είμαι ελεύθερος :P

*αυτά τα καψίματα τελειώνουν ποτέ? είμαι 7 χρόνια στη  δουλειά

Α και ο δασκαλός μου λέει ότι είναι τενοντίτηδα αλλά δεν έχω εμπιστοσήνη ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εισαι κιθαριστας >:( θα επρεπε να σε τιμωρησουμε δια ανασκολοπισμο. Ακου εκεί θράσος εγώ θα σκοτωνα να ειμουν αμφιδεξιος μονο και μονο για το προβλημα που τραβαω με τα ντραμς.

 

Τι είναι αυτό...?Βασανιστήριο με....μπαγκέτες? ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλούκομα... στο ευγενικό του ;D ;D

 

Εσύ είσαι πολύ βάρβαρος...Παίζω που και που... ;D Υπάρχουν στο σπίτι κάτι ξεχασμένα Pearl (Export Series) του αδελφού μου,αλλά τα tom αγνοούνται εδώ και πολύ καιρό... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα το θέμα και μόνος μου αργότερα,ρώτησα γιατρό και μου είπε ακριβώς αυτό που είπες και εσύ,οτί είμαι "αμφιδέξιος".Όποτε μου δοθεί η ευκαιρία θα το κάνω αυτό το πείραμα...

 

 

Καλά να σαι... ;D Στα κρυφά έγραφα/ζωγράφιζα με το αρίστερό και στα...φανερά με το δεξί! ;D

 

 

Φετος εχω ενα αμφιδεξιο μαθητη..Πραγματικα μου εχει κανει εντυπωση.Μερικες φορες "ξεχναει" με τι χερι εχει ξεκινησει..και ξεκιναει την ιδια ασκηση και με τα 2 χερια με την ιδια ευκολια..

Πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!Το παραδοξο ειναι οτι δεν του κανει ιδιαιτερη εντυπωση οτι μπορει να ξεκιναει εξισου ευκολα και με τα 2 χερια....Νομιζει οτι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο κανουμε. :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου