Προς το περιεχόμενο

ο μουσικός και το χρήμα


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μήπως η μηδενική χρηματική αξία, μειώνει το προϊόν;

 

 

Γενικά έχεις απόλυτο δίκαιο.  Ναι, ισχύει για το πώς το βλέπουν οι περισσότεροι . Σε εμένα όμως ειδικά, Όχι, δεν ισχύει. Μπορώ να το εκτιμήσω.

 

Στο επιτυχημένο παράδειγμα του Σταύρου , που ανάφερες, το θέμα το βλέπω ως εξής. Ο Σταύρος δεν ήθελε λεφτά από εμένα. Εγώ επέμεινα. Ο Σταύρος ξανά –επέμεινε ότι δεν θέλει. Τελικά πέρασε το δικό μου  :D….και ο Σταύρος πλήρωσε  υπερδιπλάσια αξία από αυτή που αρχικά πουλούσε το cd , σε λογαριασμούς τηλεφώνου για να με πείσει ότι δεν θέλει λεφτά. Επιπροσθέτως , μου απέστειλε (όπως και σε εσένα ) δύο αντίτυπα, και ένα άλλο δώρο. Εγώ ήθελα να πληρώσω τον Σταύρο, όχι γιατί έκανε έξοδα. Ήθελα να τον πληρώσω ως προσωπική λύτρωση (πάλι τον εαυτούλη μου έβαλα μπροστά). Έχω φάει και έχω φάει λεφτά σε δίσκους και cd (έχω περίπου 1000 + βινύλια και τα διπλάσια cd).  Όταν πρώτο άκουσα τη Μουσική του Σταύρο , ένιωσα και εγώ αυτό που εσύ περιγράφεις. Γούσταρα πιο πολύ και από αυτά που αγόρασα. Το ίδιο μου συμβαίνει και με τη μουσική σου για τα παιχνίδια.

Ένας λόγος παραπάνω που σας γνώρισα και προσωπικά πλέον

Είναι αυτό που είπε και πιο πάνω ο SpyrosCh . Try and then buy.

 

@Melodic drummer 251 ΓΝΑ! Με γυρνάς χρόνια πίσω...........

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ την Pay what you want, even nothing προσέγγιση. Πιστεύω ότι βάζει τον ακροατή στο trip "μπορώ να το έχω free ούτως ή άλλως και νόμιμα, θα πλήρωνα όμως γι αυτό;"

 

Δεν πιστεύω ότι η μηδενική χρηματική αξία μειώνει το προϊόν. Αν και δεν είναι μουσικό το παράδειγμα το Linux είναι χαρακτηριστική περίπτωση μηδενικής χρηματικής αξίας αλλά αξιόλογης παρουσίασης λειτουργικού συστήματος.

 

Σε μουσικό επίπεδο, το Planet Earth του Prince.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν πιστεύω ότι η μηδενική χρηματική αξία μειώνει το προϊόν. Αν και δεν είναι μουσικό το παράδειγμα το Linux είναι χαρακτηριστική περίπτωση μηδενικής χρηματικής αξίας αλλά αξιόλογης παρουσίασης λειτουργικού συστήματος.

Και όχι μόνο. Υπάρχει και το Open office, Blender και πολλά άλλα... ;)

 

Και πάλι όμως, στο μυαλό του καταναλωτή υπάρχει το αντίστοιχο προς πώληση προϊόν. "Δε μπορεί... ότι πληρώνεις παίρνεις...". Και κακώς ή καλώς πάνω κάτω έτσι είναι...

 

το try be4 buy ίσως να είναι ο μοναδικός λόγος που θα δεχόμουν πειρατικά προγράμματα κάποτε αλλά όχι πλέον (αφού υπάρχουν νόμιμοι τρόποι να δοκιμάσει κανείς όλα τα προγράμματα πρακτικά...).

 

Πάντως το ερώτημα ψιλο-παραμένει: για κάποιο λόγο ένιωσα ότι "ενοχλήθηκες" (όχι δα, αλλά πάντως υπήρχε κάτι αρνητικό) στην πρόταση μου να πουλήσεις Cd-DVD. Δεν ήταν ένα απλό "μπα... δεν αξίζει". Ήταν "Οι νοιζάδες ΔΕ θα πληρώσουν για τη μουσική μου", ή κάπως έτσι. Έχει μια διαφορά, νομίζω, και εισάγει μία ελάχιστα αρνητική χροιά νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, στο μυαλό του καταναλωτή υπάρχει το αντίστοιχο προς πώληση προϊόν. "Δε μπορεί... ότι πληρώνεις παίρνεις...". Και κακώς ή καλώς πάνω κάτω έτσι είναι...

 

Στη μουσική και ιδίως στην ψηφιακή διανομή της, $0.99 έχει το τραγούδι ενός φίλου μου στο iTunes που αγόρασε 7 cd με λούπες και έφτιαξε τραγούδι σε 14 λεπτά και $0.99 έχει ένα single του Pat Metheny.  Δεν ορίζω την καλλιτεχνική αξία, απλά η τιμή είναι fix πλέον για όλους (τουλάχιστον στα μεγάλα σημεία πώλησης, iTunes, Amazon mp3 κλπ).

 

Εξαιρούνται οι Beatles. Είναι πιο ακριβοί από τους υπόλοιπους στο iTunes. Steve likes it this way!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πάντως το ερώτημα ψιλο-παραμένει: για κάποιο λόγο ένιωσα ότι "ενοχλήθηκες" (όχι δα, αλλά πάντως υπήρχε κάτι αρνητικό) στην πρόταση μου να πουλήσεις Cd-DVD. Δεν ήταν ένα απλό "μπα... δεν αξίζει". Ήταν "Οι νοιζάδες ΔΕ θα πληρώσουν για τη μουσική μου", ή κάπως έτσι. Έχει μια διαφορά, νομίζω, και εισάγει μία ελάχιστα αρνητική χροιά νομίζω...

 

Ναι, υπήρχε φόρτιση αλλά όχι αρνητική. Απλά έτσι λειτουργώ με φίλους Νικόλα (και σας θεωρώ φίλους μου) και πιθανόν να είμαι λάθος (όχι που σας θεωρώ φίλους, που λειτουργώ έτσι ;D) . Το ίδιο κάνω να φανταστείς και στη Δικηγορία. Δεν μπορώ να μην κάνω ένα (αντανακλαστικό) discount (εις βάρος μου ενδεχομένως) σε φίλους – εντολείς. Πόσο μάλλον στη μουσική, που όπως προσπάθησα να περιγράψω, δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να πληρωθώ για’ αυτό.

 

Μανώλη!!!!!!!!!!!! ού ού!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να δίνεις το cd σου τζάμπα, ή να κάνεις free gigs, αν ξέρεις γιατί το κάνεις και έχεις συγκεκριμένους μαρκετίστικους στόχους.

 

Πρέπει να ορίσεις πρώτα τι θέλεις να πουλήσεις, (αν βέβαια είσαι επαγγελματίας και θέλεις να πουλήσεις) και δεύτερον σε ποιούς θα το πουλήσεις.

 

Μετά έρχεται το πως θα το πουλήσεις, και πιθανές δωρεάν προσφορές σε σχέση με το προϊόν σου, αν έχεις κάνει σωστές εκτιμήσεις μπορεί να είναι αποδοτικές.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικά και το marketing είναι μέσα στο παιχνίδι. Η προώθηση του υλικού είναι πολύ λογικό. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο (γιατί το να κυκλοφορήσει ένα CD και μετά πάνω κάτω τίποτα δεν αποτελεί ενέργεια προώθησης νομίζω).

 

Τώρα, Λάκη (και όλοι), να πω ότι κι εγώ σκέφτομαι περίπου όπως εσύ/εις. Για παράδειγμα στα μαθήματα, σε φίλους (από το νοιζ πχ), παίρνω αρκετά λιγότερα απ'όσα θα έπαιρνα κανονικά. Γιατί τον θεωρώ φίλο, γιατί είναι καλό παιδί, γιατί... κάπως δε μου πάει. Δεν κάνω τσάμπα, αλλά τέλος πάντων κάνω την έκπτωσή μου.

 

Όμως αυτός που προσφέρει, πρέπει να θυμάται ότι οφείλει να δώσει την δυνατότητα στον αποδέκτη να πει "ευχαριστώ" με τον τρόπο που αυτός επιθυμεί. Αν θέλω να σε ευχαριστήσω με το να σου δώσω χρήματα, και αυτό με κάνει να νιώθω άνετα, άσε με! Δεν πουλάς την τέχνη σου, ούτε υποβιβάζεσαι σε έμπορο (ή όπως θες πες το). Και πάλι δε μιλάω στον Λάκη, γενικά το λέω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου