Προς το περιεχόμενο

Τα συγχαρητηρια που δεν ακουμε ποτε!


al6sjackson!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άργησες, αλλά... κτύπησες φίλε philosophos. :)

 

Δυστυχώς, πριν απαξιώσει κάποιος μία άποψή μου, πρέπει να την καταλάβει. Ας δούμε λοιπόν τι δεν κατάλαβες (και μάλλον δεν το κατάλαβε και ο bloody sunday).

 

Αυτός που δεν θέτει σε κοινή θέα μυστικά που κατακτήθηκαν σε μία επαγγελματική πορεία ετών, δεν είναι κρυψίνους αλλά συνετός. Αν εσύ δεν είδες κανέναν τέτοιο να προκόβει (καίτοι, εγώ από μόνος μου αποτελώ επίσημη διάψευση, εφ'όσον και πρόκοψα και έχω την άποψη αυτή), τότε κοίτα πολύ προσεκτικότερα γύρω σου (πρώτον) και επίσης έλα να μου πεις πόσο μπροστά θα έπρεπε να είναι πλέον ο θλιβερός πλανήτης μας, από τότε που τηλεόραση / ραδιόφωνο / ίντερνετ / περιοδικά παρέχουν αφειδώς τόση και τόση γνώση.

 

Φυσικά, σε κάθε τι υπάρχουν εξαιρέσεις (εγώ π.χ. ξέρω μία στο χώρο της φωτογραφίας και άλλες δύο στο χώρο της μουσικής και τρεις σε αυτό το φόρουμ) αλλά.. εμ... δεν τις αναφέρετε, το οποίο με κάνει να υποπτεύομαι ότι εσείς δεν τις ξέρετε, ή δεν τις έχετε προσέξει ή (που είναι και πιθανότερο) έχετε απωλέσει την ικανότητα να αντιλαμβάνεστε ποια είναι πραγματική προσφορά γνώσης και τι είναι δημοσιογραφία.

 

Το "χαζοκούτι" αγαπητέ φιλόσοφε, πήρε το παρατσούκλι του για κάποιο λόγο: μήπως τάχα δεν είναι ότι το μαλακόμετρο έχει φτάσει προ-πολλού στα ουράνια και ότι το σύνολο σχεδόν των πληροφοριών που παρέχονται είναι ανακριβείς και άχρηστες; Που στην ευχή είδες εσύ τους καλλιτεχνες και τους επαγγελματίες που μοιράζουν με χαρά τα μυστικά τους; Διαφήμιση των προϊόντων τους και της μαγκιάς τους κάνουνε, υπογραμμίζοντας μάλιστα τη δική τους διαφορά από όλους εμάς που κοιτάζουμε.

 

Αλλιώς θα το λέγανε "γνωσιοκούτι" ή "εξυπνοκούτι". Διατηρείστε μία -τουλάχιστον- φραστική συνέπεια στα επιχειρήματά σας ρε παιδιά.. δεν γίνεται να βρίζουμε κάτι και να το επαινούμε στην ίδια παράγραφο, μόνο και μόνο για να τη "βγούμε" σε μία άποψη που δεν μας χαροποιεί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

trolley, σε παρακαλώ ξεκαθάρισε μου κάτι. Όταν λες "δεν αποκαλύπτουν τα μυστικά τους" εννοείς ότι:

1) το κάνουν γιατί δεν θέλουν ο κόσμος να μάθει τι τους κάνει πετυχημένους και δεν θέλουν να τους αντιγράψουν (είναι κρυψίνοι).

2) δεν τα λένε γιατί όντας επαγγελματίες είναι τόσα πολλά που θα έπρεπε να γράψουν βιβλίο και αρα οτιδήποτε άλλο θα είναι χάσιμο χρονου, ή

3) δεν μπαίνουν καν στον κόπο γιατί πολύ απλά τα περισσότερα "αυτιά" εκεί εξω είναι ερασιτέχνες στην καλύτερη και αρα δεν θα ήξεραν τι να κάνουν την πληροφορία αυτή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, σε παρακαλώ ξεκαθάρισε μου κάτι. Όταν λες "δεν αποκαλύπτουν τα μυστικά τους" εννοείς ότι:

1) το κάνουν γιατί δεν θέλουν ο κόσμος να μάθει τι τους κάνει πετυχημένους και δεν θέλουν να τους αντιγράψουν (είναι κρυψίνοι).

2) δεν τα λένε γιατί όντας επαγγελματίες είναι τόσα πολλά που θα έπρεπε να γράψουν βιβλίο και αρα οτιδήποτε άλλο θα είναι χάσιμο χρονου, ή

3) δεν μπαίνουν καν στον κόπο γιατί πολύ απλά τα περισσότερα "αυτιά" εκεί εξω είναι ερασιτέχνες στην καλύτερη και αρα δεν θα ήξεραν τι να κάνουν την πληροφορία αυτή.

 

 

4) όλα τα παραπάνω;

 

Έχει ενδιαφέρον αυτό που γράφεις διότι το (2) είναι όντως αυτό που κάνουν οι ελαχιστότατες εξαιρέσεις, και το (3) σου είναι ο λόγος για τον οποίο η δημοσιοποίηση τέτοιων στοιχείων σε ένα πλατύ και άγνωστης ποιότητας κοινό, δεν έχει κανένα νόημα.

 

Το (1) σου, είναι απλά χαρακτηρισμός: δεν είναι βρε κρυψίνοες οι άνθρωποι.

 

Πες ότι ήσουν ιδιοκτήτης συνεργείου. Ο πρώτος στον οποίο θα έλεγες τα επαγγελματικά σου μυστικά (της δουλειάς εννοώ, ότι της φοροδιαφυγής) θα ήταν ο συνεταίρος σου. Οι αμέσως επόμενοι υποψήφιοι θα ήταν τα δύο παληκάρια που έχουν έρθει σα μαθητευόμενοι μάστορες. Ίσως τα έλεγες και σε κάποιο συνάδελφο (από άλλη συνοικία) αν έβλεπες ότι τραβιέται πέντε μέρες και δεν μπορεί να βρει λύση σε ένα πρόβλημα. Τέλος, ίσως τα έλεγες σε ένα-δύο καλούς πελάτες που ξέρεις ότι είναι πιστοί στο μαγαζί και οι οποίοι θα σε εκτιμούσαν περισσότερο αν αντιλαμβανόντουσαν ότι έχεις κάποια βαθειά σχέση με το μαστοριλίκι σου.

 

ΜΕΤΑ από όλους αυτούς, ο bloody προσπαθεί να με πείσει ότι θα τα έλεγες και στον Τέρενς, στο μίζερο δίλεπτο που σου δίνει για να πεις τον πόνο της εργατικής τάξης, λίγο πριν βάλει διαφημίσεις της Αγκρικώλ. Όχι, δε θα τα έλεγες, άντε το πολύ-πολύ να έκανες πλάκα με τους κάφρους.

 

Ή ότι θα τα έλεγες σε ένα δημόσιο φόρουμ (ΤΟ ανέκδοτο), σε απόλυτα άγνωστους που μάλιστα (τις πιο πολλές φορές) θα σου την πούνε κιόλας επειδή δεν ξέρουν κάποια πράγματα.

 

Όχι κρυψίνους. Συνετός!

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η δικιά μου επαγγελματική εμπειρία έχει δείξει και ένα πέμπτο. Γιατί δεν μπορούν να τα περιγράψουν. Όσο πιο πολύ ασχολήσε με κάτι τόσο πιο πολύ μπαίνεις στον αυτόματο πιλότο και όταν έρθει κάποιος και σου πει "Περιέγραψέ μου με ακρίβεια τι κάνεις" αυτό αποδεικνύεται πιο δύσκολο από ότι θα έπρεπε να είναι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα Eye, το αν διαλέγεις να αγνοείς τα τριακόσια εξηνταεφτά παραδείγματα που έφερα και που μπορώ να συνεχίσω να φέρνω είναι αποκλειστικά δικιά σου υπόθεση, αλλά δε σημαίνει πως μπορείς να πείσεις και τους άλλους να το κάνουν... :) Στο κάτω κάτω αν κάποιος είναι εχθρός της πληροφορίας ή της εκπαίδευσης μπορεί να το δηλώσει εξ αρχής. Και ειλικρινά δεν ξέρω πώς ήρθε η κουβέντα στην τηλεόραση, στον Τέρενς (?!) ή στην υπερπροσφορά πληροφορίας, ή στο ότι πρέπει φυσικά κάποιος να την ξεσκαρτάρει και να βρει την μια και πραγματικά πολύτιμη μέσα σε ένα βουνό από άχρηστα μιντιακά περιττώματα, αλλά δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση με το θέμα περί συγχαρητηρίων. Όπως έλεγε κι ένας παλιός μου συμμαθητής, "κάπου χάθηκε η μπάλα". Μήπως βλέπετε υπερβολικά πολλή τηλεόραση?

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ είμαι κατ’ επάγγελμα Δικηγόρος.

‘Ένα «μυστικό» της δουλείας μου είναι το εξής : «Πάμε πάντα στο Δικαστήριο καθαροί με το κοστούμι μας, μιλάμε ευγενικά μέχρι να χρειαστεί να αγριέψουμε»

Ένα άλλο «μυστικό» της δουλείας  είναι το πώς συντάσσεις ένα άρτιο Δικόγραφο  

Τέλος ένα τρίτο «μυστικό» (υποθετικό πάντα) είναι ότι συναλλάσσομαι με τον Δικαστή yameth και τον Εισαγγελέα trolley κάτω από το τραπέζι

Στο σημείο αυτό λοιπόν  να προσδιορίσουμε τί θεωρούμε «μυστικό» επαγγελματικό / τεχνικό  και μέχρι ποίου σημείου οι αποκαλύψεις είναι προσιτές στο ευρύ κοινό.

 

Φυσικά μπορεί να αντιταχθεί το επιχείρημα  ότι η τρίτη περίπτωση δεν μπορεί να αποκαλυφθεί γιατί είναι παράνομη. Ναι, αλλά είναι και "επαγγελματικό μυστικό» , και στο φινάλε εγώ από τον Edge (που λέγαμε πιο πάνω) δεν θέλω να μου πει τι στον κόρακα pedal χρησιμοποιεί. Θέλω να μου πει ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΣΗΜΟΣ (για να γίνω και εγώ)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η δικιά μου επαγγελματική εμπειρία έχει δείξει και ένα πέμπτο. Γιατί δεν μπορούν να τα περιγράψουν. Όσο πιο πολύ ασχολήσε με κάτι τόσο πιο πολύ μπαίνεις στον αυτόματο πιλότο και όταν έρθει κάποιος και σου πει "Περιέγραψέ μου με ακρίβεια τι κάνεις" αυτό αποδεικνύεται πιο δύσκολο από ότι θα έπρεπε να είναι.

 

Ακριβώς !!

 

Και θεωρώ ότι κάνω μία πολύ απλή δουλειά, με την έννοια ότι δεν χρειάστηκε ειδική ακαδημαϊκή προετοιμασία για να την επιδιώξω.  Φαντάσου πόσο απρόσιτη είναι η περιγραφή μίας πραγματικά ζόρικης δουλειάς (από αυτές που ΑΠΑΙΤΟΥΝ μεταπτυχιακά στις Λόνδρες) στο μη-ειδικευμένο κοινό, και μάλιστα μέσω της τηλεόρασης η οποία είναι δεδομένο ότι απευθύνεται σε αναλφάβητους* (ή περίπου).

 

* εκτός αν οι φίλοι εννοούν την "ξένη" τηλεόραση, οπότε περιμένουμε διευκρινήσεις.

 

 

Koίτα Eye, το αν διαλέγεις να αγνοείς τα τριακόσια εξηνταεφτά παραδείγματα που έφερα και που μπορώ να συνεχίσω να φέρνω είναι αποκλειστικά δικιά σου υπόθεση, αλλά δε σημαίνει πως μπορείς να πείσεις και τους άλλους να το κάνουν... :) Στο κάτω κάτω αν κάποιος είναι εχθρός της πληροφορίας ή της εκπαίδευσης μπορεί να το δηλώσει εξ αρχής.

 

Δεν έφερες 367 παραδείγματα, αλλά πολύ λιγότερα. Επίσης, δεν τα αγνοώ ούτε προσπαθώ να πείσω άλλους να τα αγνοήσουν. Αν κάτι, τότε καλώ όλους να τα αναζητήσουν και να τα μελετήσουν ώστε να διαπιστώσουν μόνοι τους πόσο σωστή είναι η τοποθέτησή μου.

 

Απλώς απέφυγα να απαντήσω σε αυτά-καθαυτά τα παραδείγματα για να μην εκνευριστείς.

 

Αφού επιμένεις όμως, θα σου απαντήσω ότι ο σκηνοθέτης του It Might Get Loud απέτυχε στη προσπάθειά του να κάνει μία ταινία που δε θα είναι "πανηλίθια ταινία αποκλειστικά για κιθαροgeeks", κάτι που προκύπτει ΚΑΙ από το πόσο λίγοι τελικά την είδαν. Αλλά, εσύ παρουσιάζεις την καλλιτεχνική του (και όχι μόνο) αποτυχία σαν επιλογή: για πες μου ένα παράδειγμα ταινίας με κιθαρίστες ή μουσικούς που να μεταφέρει όντως πολύτιμη γνώση στους έστω κιθαροgeek θεατές της; Μήπως δεν υπάρχει;

 

Εγώ τουλάχιστον, γι' αυτό έκατσα να δω τη ταινία, και διαπίστωσα ότι ΟΛΑ όσα ήξερα για τον Plant και τον Page πριν την ταινία, τα ήξερα και μετά την ταινία. Μιλάμε για τον αβυσσαλέο απόπατο του κακού ντοκυμανταιρ, τέτοιο αίσχος μάλλον δεν έχει ξαναγίνει (αν και το είχε παλέψει στα ίσα ο Ιωάννου με το Rattle and Hum πριν τόσα χρόνια). Αυτοί οι δύο πρέπει να συναντηθούν.

 

Όσο για τους φωτογράφους που ανέφερες, τα επιχειρήματά μου προς τον philosophos αφορούν και εσένα: σύμφωνα με εσάς, με τόση διασπορά γνώσης που υπάρχει, μάλλον είναι οξύμωρο το ότι ο πλανήτης είναι στα χάλια που είναι, και ότι το ποσοστό των καλών επαγγελματιών (όχι καλλιτεχνών) φωτογράφων που δημοσιεύουν στο NG παραμένει τόσο μικρό.

 

Και ειλικρινά δεν ξέρω πώς ήρθε η κουβέντα στην τηλεόραση, στον Τέρενς (?!) ή στην υπερπροσφορά πληροφορίας, ή στο ότι πρέπει φυσικά κάποιος να την ξεσκαρτάρει και να βρει την μια και πραγματικά πολύτιμη μέσα σε ένα βουνό από άχρηστα μιντιακά περιττώματα, αλλά δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση με το θέμα περί συγχαρητηρίων. Όπως έλεγε κι ένας παλιός μου συμμαθητής, "κάπου χάθηκε η μπάλα". Μήπως βλέπετε υπερβολικά πολλή τηλεόραση?

 

Η κουβέντα ήρθε στην τηλεόραση επειδή την ανάφερε το μέλος philosophos. Ανέφερα τον κ. Κουίκ ως παράδειγμα δημοσιογραφικής προσέγγισης, πιστεύοντας ότι αυτή η ποιότητα προσέγγισης εμφανίζεται σε όλα τα σύγχρονα δημοσιογραφικά μέσα και (αλοίμονο) στο ύφος και το περιεχόμενο των απόψεων πολλών ανθρώπων που δεν έχουν επαγγελματική σχέση με το χώρο της δημοσιογραφίας.

 

Για να μην αποφύγω την ερώτηση, απαντώ ότι (όπως έχω ξαναπεί) έχω την τηλεόραση διαρκώς ανοιχτή όχι για να βλέπω αλλά για να ακούω. Όμως, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι διδάσκομαι από αυτή την εμπειρία ούτε χρησιμοποιώ τις πληροφορίες που δέχομαι ως εφαλτήριο για οποιαδήποτε δραστηριότητα (εκτός ίσως από τον ύπνο).

 

Ναι, αλλά είναι και "επαγγελματικό μυστικό» , και στο φινάλε εγώ από τον Edge (που λέγαμε πιο πάνω) δεν θέλω να μου πει τι στον κόρακα pedal χρησιμοποιεί. Θέλω να μου πει ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΣΗΜΟΣ (για να γίνω και εγώ)  ;D

 

Κοίτα, δες μερικές εκατοντάδες φορές το It Might Get Loud, και... θα βρεις όλες τις απαντήσεις.

 

:) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

Δεν ήξερα ότι περίμενες να χτυπήσω. Θα το είχα κάνει νωρίτερα. :)

(Μάλλον το έκανα, αλλά με έκοψαν οι δημοκρατικές δυνάμεις του τόπου. ;D)

Δεν απαξιώνω επ' ουδενί καμία άποψή σου και κανενός άλλου. Δικαίωμά σου να την έχεις.

Αλλά επίσης εάν δεν έχω καταλάβει κάτι, το πιθανότερο είναι να μην το έχεις εκφράσει όπως ίσως το έχεις στο μυαλό σου. ;)

Πρόκοψες ? Μπράβο σου από τα βάθη της καρδιάς μου!!!

Σε τι πρόκοψες και πως πρόκοψες ?

Ήσουν στο χωριό και ήρθες στην πόλη ?

Έχτισες πέντε σπίτια και έκανες εξαψήφιο τον λογαριασμό στην τράπεζα ?

Έγινες διάσημος και τώρα δεν πληρώνεις στα ακριβά εστιατόρια ?

Τα παράτησες όλα και ζεις σε ένα παλιό πέτρινο σπίτι, σε ένα βουνό-χωριό-θάλασσα, αναπνέοντας καθαρό αέρα και τρώγοντας υγιεινά λαχανικά που καλλιεργείς μόνος σου ?

Πούλησες τα τρία αμάξια και τις επτά μηχανές, το σκάφος και το τζετ και κυκλοφορείς τώρα πια με το ποδήλατο ?

Έγινες μήπως παπάς και εξηγείς στους αμόρφωτους αμαρτωλούς τις θεϊκές επιταγές ?

Φωτογραφίζεις για περιοδικά ειδικού-γενικού ενδιαφέροντος και στις λεζάντες έχει το όνομά σου ?

Τραβάς φωτό σε μυστήρια και όλοι λένε: να ο φωτογράφος ?

Έκανες επιτυχημένο γάμο και βρήκες τον μήνα που τρέφει τους έντεκα ?

Έπιασες το λόττο-πρότο-τζόκερ-λαχείο-κίνο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ?

Συνειδητοποίησες το νόημα της ζωής και πως στο τέλος δεν θα έχει σημασία πόσο πρόκοψες, αλλά πως την ΕΖΗΣΕΣ ?

Να συνεχίσω....?

Υπερτονίζω είναι αλήθεια το συγκεκριμένο μέρος της απάντησής σου, αλλά είναι για καλό σου. Είναι για να μην καβαλήσεις το καλάμι και για να παραμείνεις ταπεινός, τώρα που πρόκοψες. :)

 

Επειδή λοιπόν κάποιος δεν συμμερίζεται την άποψή σου, δεν σημαίνει αναγκαία πως έχει και λάθος.

Επίσης το παρατηρούμενο αλλάζει, αναλόγως του παρατηρητή.(Εμένα μου αρέσει μια τύπισσα που εσένα δεν σου αρέσει. Δεν πάει να πει πως εσύ αυτομάτως δεν έχεις καλό γούστο.) Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

 

Δεν μοιράζονται τα μυστικά τους οι κρυψίνοι**,οι ανασφαλείς και οι ορκισμένοι μυημένοι. ;) ;D (Δεν αναλύω παρακάτω, ξυπνιός φαίνεσαι, μουστάκι έχεις που λέει και ο Χατζηχρήστος.)

**(Από το κρυφό-κρύβω άρα, με πολλά μυστικά και ανασφάλειες λέω εγώ.)

 

 

Αυτός που δεν θέτει σε κοινή θέα μυστικά που κατακτήθηκαν σε μία επαγγελματική πορεία ετών, δεν είναι κρυψίνους αλλά συνετός.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Για τέχνες και επαγγέλματα μιλάμε ή για στοές ?

Τι σύνεση έχει να μην αποκαλύψει ο γέρος δημοσιογράφος στον νεότερο την μαεστρία του ''ψαρέματος'' της είδησης και την κατάλληλη τοποθέτησής της και προβολής της στο μέσο που εργάζεται?Και τι σύνεση έχει, να μην διδάξει ένας έμπειρος φωτογράφος την εξισορρόπηση των χρωμάτων και του φωτός και του φιλμ ακόμη και την γωνία της λήψης και των συνθηκών της εμφάνισης, σε έναν νεότερο? Και τι σύνεση κρύβει το να αποκρύπτει

κανείς οτιδήποτε ?

Αφού για οτιδήποτε και σε οτιδήποτε, θα πρέπει ο λαβών το θεάρεστο μυστικό, να βρέξει μώλο και να καταθέσει και αυτός-αυτή-αυτό(και τα μυστήρια) ψήγματα του εαυτού του τελικά.

 

Ρε μαμώ την τρέλα μου μέσα, μάθετε να σκέφτεστε έξω από το κουτί (out of the box Ελληνικά) που λένε και στην μουσική.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνουμε και λίγο πλάκα..

 

Προτείνω να δώσουμε συγχαρητήρια και σε όσους δεν το ''ψάχνουν'' και παίζουν με ό,τι έχουν. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ!!!  ;D

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου