Προς το περιεχόμενο

Laptop, latency & M-Audio (SoundCard προτάσεις)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί,

 

Αγόρασα πρόσφατα το Axiom49 της Maudio και προσπαθόντας να το χρησιμοποιήσω μέσω του Sony Acid με softsynth της Sony παρατήρησα ένα μικρό latency. Πολύ μικρό όμως....

 

Το laptop μου είναι P4 3.2GHZ με 2GB Ram 533 και onboard κάρτα ήχου Conexant AC'97.

 

Θέλω να αλλάξω την κάρτα ήχου, με κάτι οικονομικό, αξιόπιστο και με το λιγότερο latency!!

 

Μια καλή λύση είναι pcmci κάρτα, όπου και βρήκα αυτήν http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=28&product=699217 στα 80ευρώ (δεν μπορώ να πάω παραπάνω). Τι μου προτείνετε εναλλακτικά? Συμφωνείτε με την ανωτέρω αγορά?

 

 

Ευχαριστώ πολύ[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην έχεις προβλήματα τόσο latency όσο και σταθερότητας των drivers εγώ θα σου έλεγα μακριά από creative...

 

Είναι πάρα πολλοί οι άτυχοι που επένδυσαν σε μία πανάκριβη κάρτα της creative (όπως εγώ πριν από 5 χρόνια) νομίζοντας ότι θα μπορέσουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά με το recording.

 

Αυτό λοιπόν που σου προτίνω είναι να κοιτάς αποκλειστικά και μόνο σε εταιρίες του στύλ m-audio, emu που σε χαμηλές τιμές αποτελούν εγγύηση.

 

Εγώ λοιπόν μακράν θα προτιμούσα την δεύτερή σου επιλογή (την emu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη λέει ότι οι λύσεις Firewire και USB για κάρτες ήχου από άποψη απόδοσης υστερούν σε σχέση με PCMCIA και ExpressCard.

 

Αυτό αιτιολογείται ως εξής:

 

Οι firewire και usb controllers και τα υποθάλποντα πρωτόκολα δεν είναι σχεδιασμένοι ώστε να παρέχουν το ελάχιστο δυνατό latency, αλλά το μέγιστο δυνατό bandwidth σε βάρος του latency. Με λίγα λόγια οι σημερινές κάρτες ήχου USB & Firewire εκμεταλλέυονται την άφθονη επεξεργαστική ισχύ και αντισταθμίζουν την έλλειψη της αποδοτικότητας των drivers σε latency.

 

Σε χαμηλά buffer settings που είναι απαραίτητα για να επιτύχουμε μικρά latencies (1.5-3ms) όμως, τα αδύνατα σημεία των USB & Firewire υλοποιήσεων κάνουν την εμφάνιση τους και πρέπει όλα τα υπόλοιπα υποσυστήματα να δείξουν τρομερή σταθερότητα για να μην υπάρχουν προβλήματα. Πράγμα δύσκολο να εγγυηθεί ειδικά σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος με ελάχιστη ώς μηδαμινή μέριμνα για realtime performance (βλέπε WinXP)

 

Χαμηλά latencies σε λαπτοπ αυτή την στιγμή με την καλύτερη δυνατή απόδοση & σταθερότητα παρέχει ο δίαυλος PCMCIA. Aν κάποιος γνωρίζει για τον νεόφερτο ExpressCard ας με συμπληρώσει.

 

Αν είναι να γίνει δουλειά και όχι απλά ένα σπάσιμο νεύρων νομίζω ότι οι λύσεις της ΕΜU για δίαυλο PCMCIA είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή αυτή την στιγμή, μια που οι προσιτές λύσεις για express card ακόμα αναμένονται...

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ghen.Γι αυτο κοιταξε τις καρτες της emu που εχουν βγει για laptops.

Σου προτεινω την 1616m.Εγω χρησιμοποιουσα για 3 χρονια την 1212m στο desktop μου και ημουν ευχαριστημενος και σχεση τιμης/αποδοσης πολυ καλη.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ο Controller μου είναι όντως Tex.Inst αλλά η 1616 της emu μου πέφτει λίγο ακριβή (400+ ευρώ).

 

Στα 120 που βρήκα την 0202, λέτε όχι? Να προτιμήσω την pcmci της Audigy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σύγκριση νομίζω ότι νικητής είναι η 0202

 

οι Audigy είναι multimedia κάρτες ενώ αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι recording πράγμα

από μόνο του λέει πολλά όσο για το latency δεν

έχω να πω κάτι γιατί η δουλειά που θες να κάνεις δεν

είναι και κάτι ιδιαίτερο και με την Audigy δεν θα έχεις

πρόβλημα αλλά είναι αρκετά κατώτερη της EMU

πέρα απ αυτό αν δεν μπορείς να δώσεις φράγκα

κατέβασε το ASIO4ALL και θα την παλέψεις και με την

τωρινή σου κάρτα. ε δεν είμαστε και εκατομμυριούχοι ούτε

επαγγελματίες

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά κάρτα με πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά και πάρα πολύ καλό ήχο.

Με την προϋπόθεση ότι δεν ζητάς πολλά In & Out.

Την έχω στο Laptop και δουλεύει Gigastudio.Απόλυτα ευχαριστημένος.

 

 

http://www.thomann.de/gr/echo_indigo_io_pcmciakarte.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μην παιδεύεσαι και ξοδεύεσαι τζαμπα, κατέβασε asio4all driver που υποστηρίζει το ac97 και δεν θα έχεις πρόβλημα. εγώ στον 800αρη athlon που είχα, με το ac97 είχα πρακτικά μηδενικό latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου