Προς το περιεχόμενο

Λάμπα προενίσχυσης για πετάλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το να αλλαξεις λαμπα σε ενα ΠΕΤΑΛΙ "λαμπατο" (οπου ουσιαστικα η λυχνια ειναι ενα απλο Buffer) ειναι πεταμενα λεφτα.

Εχω αρκετες ΝΟS λυχνιες σπιτι και οποτε τις εχω βαλει σε πεταλια τετοιου τυπου δεν μπορω να πω οτι ακουσα καμμια διαφορα.

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις τα ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ του πεταλιου για να αλλάξεις τον ηχο σου,για αυτο αλλωστε υπάρχουν :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις τα ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ του πεταλιου για να αλλάξεις τον ηχο σου' date='για αυτο αλλωστε υπάρχουν :D[/quote']

 

 

Μμμμμ..........Εξυπνάδες !

Αντε να φορτωθείς κανα κουπί του '70 ρε μάστορα, κι άσε τις λάμπες και τα ντουί σ΄αυτούς που κατέχουν ! :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ..........Εξυπνάδες !

Αντε να φορτωθείς κανα κουπί του '70 ρε μάστορα' date=' κι άσε τις λάμπες και τα ντουί σ΄αυτούς που κατέχουν ! :wink:[/quote']

:lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα δοκιμάσω, αν καταφέρω να βρω τις Golden Dragon ή αλλιώς την GT 12AX7M.

 

SUPERFUNK έχεις δίκιο σ'αυτό που λες σχετικά με τα ρυθμιστικά και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει τα πάντα

- με Ultrex βέβαια δε λούστηκα ακόμα, αλλά που θα πάει... :? -

απλά επειδή έχω βγάλει τη JJ από μέσα και την έχω βάλει στον amp μαζί με την άλλη που είχα πάρει, αυτή τη στιγμή είμαι με τη λάμπα του Laney LC-30 και μάλιστα της θέσης V3 που είναι no-name (ενώ στις πρώτες 2 θέσεις έχει TAD -μία Highgrade και μια Selected, τις οποίες τις έβαλα στις θέσεις 3-4)!

 

Στο σπίτι που δοκίμασα το πετάλι με τη λάμπα αυτή μπορώ να πω ότι έχασε κι άλλο σε όγκο και μπάσσα, αλλά δεν ήταν και καμμιά τρελή διαφορά, μην τρελαθούμε κιόλας!

 

Απλά θέλω να την αλλάξω για δοκιμή, όσο να'ναι κάπως καλύτερα θα είναι φαντάζομαι...

 

Ευχαριστώ και πάλι! Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις τα ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ του πεταλιου για να αλλάξεις τον ηχο σου' date='για αυτο αλλωστε υπάρχουν :D[/quote']

 

 

Μμμμμ..........Εξυπνάδες !

Αντε να φορτωθείς κανα κουπί του '70 ρε μάστορα, κι άσε τις λάμπες και τα ντουί σ΄αυτούς που κατέχουν ! :wink:

 

:lol:

 

καλα τωρα ...αν βαλω το ...κουπι διπλα στις "μπουτικ" μπουρούχες σου θα κλαψεις! :lol: :lol:

 

αντε ξεφορτωσου τις να παρεις καμμια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα! (και ως γνωστον πραγματικες κιθαρες ειναι ΜΟΝΟ οι γνωστες 4!! :lol: )

 

σταρ ανθρωπος δεν λεει να παιζεις με καρεκλοκιθαρα!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@#$*@@#$^&* !!!!!!!!!!!! :D :D :D

 

Εχε χάρη που είμαι στις καλές μου, γιατί το Σαββάτο θα έχω στα χέρια μου ένα σετάκι Bardens για την Tele, αλλιώς......... 8)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ,δεν θελω καν να σκεφτομαι ποσο τους πλέρωσες!! :lol: 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@#$*@@#$^&* !!!!!!!!!!!! :D :D :D

 

Εχε χάρη που είμαι στις καλές μου' date=' γιατί το Σαββάτο θα έχω στα χέρια μου ένα σετάκι Bardens για την Tele, αλλιώς......... 8)[/quote']

 

που χαθηκες ρε φιλε; :)

λοιπον τους bardens θελω να τους ακουσω οπωσδηποτε καποια στιγμη...

α!και εισαι πολυυυ κωλοφαρδος εννοειται που τους βρηκες μονο 180 :lol: 8) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο το αρχικό ερώτημα (σε άλλο thread) είναι αν η επιλογή της λυχνίας επηρεάζει τον τελικό τόνο και η απάντηση κατά τη γνώμη μου (και τ'αυτιά μου) είναι ναι.

 

Βεβαίως και αλλάζει ο ήχος αλλά σπάνια θα ακούσεις τρανταχτές διαφορές ...εκτός και αν η "μαμά" λυχνία ήταν ελλατωματική. Επίσης, διαφορές θα ακούσεις και με άλλα chips...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και αλλάζει ο ήχος αλλά σπάνια θα ακούσεις τρανταχτές διαφορές ...εκτός και αν η "μαμά" λυχνία ήταν ελλατωματική. Επίσης' date=' διαφορές θα ακούσεις και με άλλα chips...[/quote']

 

Ναι, ούτως ή άλλως μιλάμε για μικρές διαφορές, με σημαντικότερη τη βελτίωση στο φύσημα. Καλύτερο συχνοτικό περιεχόμενο, αρμονικές, περισσότερη 'ζεστασιά'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου