Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ

 

στη πρωτη φοτο ορδες λαου ανεβαινουν το βουνο προς το απαγορευμενο εργοστασιο

των ρεπλικων .(στο βαθος κανοντας το κινεζο ο marathon)  ;)

 

στη δευτερη ευτυχεις πωλητες κιθαρων με ευτυχη αγοραστη ποζαρουν

αφου πλεον εχουν βγει στη παρανομια.

 

;D

S5001043.jpg.662b3a23ea9d7672679731be9e3e9073.jpg

S5001000.jpg.ff0ca652c1788b33957fdaf4528f4eae.jpg

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ντουμάνι και νέφος εκεί στο Σινικό Τείχος. Και μετά λένε για το Αθηναϊκό νέφος. (ουστ!)

 

Υ.Γ. Σε χαίρομαι,που πήγες !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι πρώτες yamaha (μοτοσυκλέτες) έμοιαζαν με harley, και τα πρώτα γιαπωνέζικα αυτοκίνητα ήταν "φθηνες" απομιμίσεις γερμανικών-ιταλικών, και τελικά κατάφεραν να κατακτήσουν την αμερικανική αγορά. Και όχι μόνο στα αυτοκίνητα αλλά και στα (μικρο)ηλεκτρονικά.  Τα ίδια 20 χρόνια αργότερα πέτυχε η Κορέα, (και μην μου πείτε οτι υπάρχει χλωμό πρόσωπο που θα φτιάξει π.χ. κινητό καλύτερο από αυτά της Samsung, πριν το i-phone δεν υπήρξε εκτός της Nokia σοβαρός "λευκός" σχεδιαστής-κατασκευαστής), και τα ίδια σήμερα πετυχαίνει η Κίνα.

 

 

έχεις μπερδευτεί λίγο, μιλάς για αμερικάνικες εταιρίες που έχουν εργαστάσια στην κίνα. τι σχέση έχει ένας laptop ή mobile phone με μια κιθάρα? Αυτό που μας ενδιαφέρει όσων αφορά τις κιθάρες είναι το know-how. Και αυτό μέχρι στιγμής οι Κινέζοι δεν το έχουν.

 

 

Κατα τα άλλα ξέρουμε πως ο κατασκευαστής είναι κινέζος, είναι μια πληροφορία ελάχιστα πιο σημαντική απο την πληροφορία είναι "άνθρωπος" μιας και αν είναι άνθρωπος κάποιος έχει τρομαχτικά μεγάλες πιθανότητες να είναι και κινέζος.

Φυσικά υπάρχουν κινέζοι καλοί και κακοί και έξυπνοι και χαζοί και μορφωμένοι και αγράμματοι. Αρα η πληροφορία "είναι κινέζος" απο μόνη της δεν είναι αξιοποιήσιμη.

 

 

μας ενδιαφέρει αν είναι κινέζος ή ή όχι φίλε μου. Έχει να κάνει με την τεχνογνωσία. Εάν θέλω να αγοράσω τσάι θα πάρω κινέζικο χωρίς δεύτερη σκέψη. Για κιθάρα όμως θα πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, π.χ. οι Κινέζοι πουλάνε έστω μαιμούδες, στα 75 ευρώ, όσο πήρα το scalloped μπράτσο μου. Υπήρξε καλύτερη ή/και φθηνότερη προσφορά? Είτε από Ελλάδα είτε από δύση/ανατολή/κέντρο/κτλ??? Ναι? έ τότε ας πρόσεχα, Όχι? τότε καλά κάνουν οι κινέζοι και πουλάνε.

Τα περισσότερα πράγματα (Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα) κατασκευάζονται στη Κίνα, αυτό είναι γεγονός. Η διαφορά του μπράτσου που πήρες (συνήθως), με ένα "επώνυμο", είναι ο ποιοτικός έλεγχος...Ένα "licenced by Fender" θεωρητικά έχει περάσει τον έλεγχο και πωλείται σαν τέτοιο. Τα υπόλοιπα που πουλιούνται φτηνότερα...(έχω αγοράσει μπράτσο και με 25 ευρώ για δοκιμή) είναι B Stock ή και παρακάτω.

Εκεί άλλοι μπορούν να δούν τη διαφορά και άλλοι όχι. Άλλοι μπορούν να διορθώσουν την ατέλεια και άλλοι όχι. Άλλοι μπορούν να ζήσουν με αυτό και άλλοι όχι ;)

 

ΥΓ Η εμπειρία μου λέει, ότι συνήθως ο χρόνος και τα λεφτά που χρειάστηκα για να συνεφέρω τα κινέζικα parts ήταν κοντά στο κόστος του original...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ντουμάνι και νέφος εκεί στο Σινικό Τείχος. Και μετά λένε για το Αθηναϊκό νέφος. (ουστ!)

Δεν είναι νέφος νέος...είναι το νίτρο από εκατομμύρια κιθάρες ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ

(στο βαθος κανοντας το κινεζο ο marathon)  ;)

Mην δείξεις τις άλλες με το μασσάζ.... :-X :-X ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην δείξεις τις άλλες με το μασσάζ.... :-X :-X ;)

Μας κόβεις στο καλύτερο αρχηγέ...τσάμπα διαβάζω το θέμα?

 

Υ.Γ. Nitro bούστ?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις μπερδευτεί λίγο, μιλάς για αμερικάνικες εταιρίες που έχουν εργαστάσια στην κίνα.

 

Εγώ? Μπερδεύτικα? Μιλάω για .... τί ? Τώρα με μπέρδεψες  ;D

Όσο για know-how, όταν φτιάχνουν high-tech βαπόρια των 250,000,000 euro, δεν νομίζω οτι θα κολήσουν σε μια κιθαρούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για know-how,

Κατά 98%, το Know-how είναι Αμερικάνικο-Ευρωπαϊκό με στελέχη που ζούν εκεί...οι Κινέζοι βάζουν τα φτηνά χέρια.

Έχοντας επισκευτεί εργοστάσια της ευρύτερης περιοχής, το είδα από πρώτο χέρι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου