Προς το περιεχόμενο

Τιμές Ακινήτων στην Ελλαδα...


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εμπειρία μου με τους ιδιοκτήτες οικημάτων, είτε ως υποψήφιος αγοραστής, είτε ως υποψήφιος ενοικιαστής, είναι η ακόλουθη: λένε ότι τους έρθει στο κεφάλι. Τις πιο πολλές φορές απλά επηρρεάζονται από το κόστος των οικημάτων στην περιοχή που οι ίδιοι ζουν, όχι εκεί που είναι το οίκημα.

 

Π.χ. έχουμε το απίστευτο παράδειγμα κυρίας που νοίκιασε σπίτι 140 τ.μ. στη Πεύκη, για 600 ευρώ, επειδή η ίδια μένει στο Περιστέρι (δεν ήθελε να αποχωριστεί το σπίτι που γέννησε τα παιδάκια της).

 

Ο μόνος λόγος που οι υποψήφιοι ενοικιαστές και αγοραστές δεν τους κατεβάζουν κάτι στο κεφάλι είναι ότι.. και οι ίδιοι είχαν λανθασμένη εικόνα για την αγοραστική τους δύναμη (όπως εγώ, που πληρώνω στη Πεύκη σπίτι ακριβότερα απ' ότι ο SF το δικό του), αλλά αυτό διορθώνεται με ραγδαίους ρυθμούς στην Αθήνα.

 

Μπορείτε να είστε βέβαιοι (και με την επιφύλαξη ότι δεν συμβουλεύω κανέναν από επαγγελματικό θώκο) ότι στο τέλος του 2011 η κατάσταση θα είναι ΠΟΛΥ διαφορετική. Ευτυχώς, τότε τελειώνει και το συμβόλαιό μου.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παντως ηδη ζητησα ΜΕΙΩΣΗ και εγινε βεβαια αμεσα δεκτη (σιγα μη βρει να το νοικιασει αν του φυγω....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ηδη ζητησα ΜΕΙΩΣΗ και εγινε βεβαια αμεσα δεκτη (σιγα μη βρει να το νοικιασει αν του φυγω....)

 

Και εγώ ζήτησα μείωση, εκεί που στεγάζω την επαγγελματική μου έδρα (και φυσικά μου δόθηκε ακαριαία). Για λόγους σαντιμεντάλ δεν την έχω ζητήσει στο σπίτι.

 

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι η κατάσταση αλλάζει ΡΑΓΔΑΙΑ - δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ (σοβαρά) που να μην έχει ζητήσει μείωση η να μην την έχει πάρει.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο 5% αλλα νομιζω οτι δεδομενου του οτι η πραγματικη ανεργια ειναι κοντα στο 20%-25% θα πεσουν αρκετα ακομα τα ενοικια ,ηδη στην πολυκατοικια μου εχουν αδειασει 2 ,ακριβα διαμερισματα εδω και 4 μηνες και ουδεις ενδιαφερεται ενω γενικα στην περιοχη μου που παλια το ενοικιαστηριο δεν προλαβαινε να "στεγνωσει" γινεται χαμος.....καθε πολυκατοικια εχει 2-3 αδεια διαμερισματα.....δεν βρισκονται και ευκολα 800-1200/μηνα πια..περασαν τα καλα χρονια

 

δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ (σοβαρά) που να μην έχει ζητήσει μείωση η να μην την έχει πάρει.

 

και εγω το ιδιο,ο αλλωστε ειναι λογικα με μια μεση μειωση μισθων 20% να καταλαβαινουν ακομα και οι πιο σκληροτραχηλοι σπιτονοικοκυρηδες οτι δεν τους παιρνει για μαγκιες....  

 

βασικα πλεον ο ....καλοπληρωτης ενοικιαστης ειναι....ζωον..σπανιο και πολυτιμο και κανεις δεν θελει να τον χασει και ας πληρωνει λιγοτερα....

 

αλλωστε το βλεπεις και στις αγγελιες ακομα και στο Κολωνακι βρισκεις 100αρια με 800 ευρω κατι πρωτακουστο στα χρονικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως, έριξα το ενοίκιο στο γραφείο μου, από 650 σε 400.

 

(ναι, Ρέη το ξέρω ότι δεν ρώτησες, αλλά είναι αλήθεια).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά με ενδιαφέρει... Thanks και στους δύο. Υποθέτω πάντως ότι στα γραφεία / καταστήματα είναι πιο εύκολο να πάρεις τη μείωση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και με τους 2 αρκεί να 'αναθεματίζεις' αυτούς που πρέπει γιατί μεγάλο ποσοστό χτεσινων πειναλέων ξεπείνασαν (γυρευε πώς) απο εκει που που δεν είχαν ενα κεραμύδι να μην τους τρώει τ αγιάζι, έχοντας σήμερα πλλά ακίνητα κανουν σήμερα τους 'κροκόδειλους' σε όποιον προσπαθει να 'πλησιάσει κοντά' η να σηκωσει κεφάλι  και το χειρότερο πιστεύω αυτό είναι και το πρότυπο του μέσου Νεοέλληνα. Πολύ πιθανον αυτή η κατηγορία να επενδύει πλεον εκτος Ελλάδας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως προαναφερθηκε, ειμαι κ εγω της αποψης οτι στην ελλαδα πλεον δε σε συμφερει να εισαι ιδιοκτητης, ενα 4σαρι σπιτι 90τμ θα φορολογηται λες και ειναι βιλα στην εκαλη..

 

Επισης εχει εδω και καιρο εδραιωθει μια πιπιλα που λεει οτι δεν αξιζει να νοικιαζεις και οτι καλυτερα να παρεις ενα δανειακι... ;D και να το αποπληρωνεις 40 χρονακια (σιγα το πραμα) και μετα να σου μεινει κ το σπιτι δικο σου, (δλδ στα ογδοντα σου πανω-κατω), και με αφορμη αυτο αποσαφηνιζω οτι το αρχικο μου ερωτημα-θεμα εχει να κανει με την αγορα ακινητου για κατοικηση και οχι για επενδυση.

 

Ειναι πολυ ενδιαφερουσες ομως οι τοποθετησεις σας.

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου