Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας fuzz πεταλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... και ενώ μου αρέσει το πάχος και η vintage χροιά στα solos δεν αντέχω την πλαδαρότητα τους στο ρυθμικό παίξιμο.

Μακάρι γενικά τα fuzz να ήταν πιο 'σφιχτά' στα μπάσα' date=' αν ήταν έτσι το Gypsy Fuzz μου δεν θα ήταν τώρα στις αγγελίες του Noiz :)[/quote']

 

αυτό που δεν σ'αρέσει, είναι αυτό που πραγματικά είναι το vintage fuzz... :wink: : μία και παχιά νότα με γλυκό "γρέζι"...

 

σφιχτά ακκόρντα μόνο ένα silicon fuzz μπορεί να στα δώσει, αλλά εμένα όσα έχω ακούσει μου ακούγονται πολύ τζζζζζ... μήπως δεν σου κάνει τελικά το fuzz σαν πετάλι ? Πάντως όσο το ψάχνω τώρα με τα fuzz και δοκιμάζω πολλά και διαφορετικά τρανζίστορ, όσο πιο γλυκό το κάνεις στα σόλα, τόσο πιο πλαδαρό γίνεται στα ακκόρντα...οπότε για να τα έχεις και τα 2 μάλλον θες 2 διαφορετικά πετάλια...

Μια ωραία ανακάλυψη που έκανα τελευταία είναι να βάλεις σε fuzz face τρανζίστορ OC44 (που φορούσαν τα Rangemasters). Το κάνεις λίγο πιο καθαρό και πιο γλυκό απ'ότι με AC128, αλλά χωρίς τόσο γρέζι που έχει το AC128...

 

Πάντως το δικά μου αγαπημένα fuzz είναι αυτά...απλά γιατί τα έφτιαξα εγώ... :lol:

 

z1.jpg

z2.jpg

ffHPIM0675.jpg

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... και ενώ μου αρέσει το πάχος και η vintage χροιά στα solos δεν αντέχω την πλαδαρότητα τους στο ρυθμικό παίξιμο.

Μακάρι γενικά τα fuzz να ήταν πιο 'σφιχτά' στα μπάσα' date=' αν ήταν έτσι το Gypsy Fuzz μου δεν θα ήταν τώρα στις αγγελίες του Noiz :)[/quote']

 

αυτό που δεν σ'αρέσει, είναι αυτό που πραγματικά είναι το vintage fuzz... :wink: : μία και παχιά νότα με γλυκό "γρέζι"...

 

σφιχτά ακκόρντα μόνο ένα silicon fuzz μπορεί να στα δώσει, αλλά εμένα όσα έχω ακούσει μου ακούγονται πολύ τζζζζζ... μήπως δεν σου κάνει τελικά το fuzz σαν πετάλι ? Πάντως όσο το ψάχνω τώρα με τα fuzz και δοκιμάζω πολλά και διαφορετικά τρανζίστορ, όσο πιο γλυκό το κάνεις στα σόλα, τόσο πιο πλαδαρό γίνεται στα ακκόρντα...οπότε για να τα έχεις και τα 2 μάλλον θες 2 διαφορετικά πετάλια...

Μια ωραία ανακάλυψη που έκανα τελευταία είναι να βάλεις σε fuzz face τρανζίστορ OC44 (που φορούσαν τα Rangemasters). Το κάνεις λίγο πιο καθαρό και πιο γλυκό απ'ότι με AC128, αλλά χωρίς τόσο γρέζι που έχει το AC128...

 

Πάντως το δικά μου αγαπημένα fuzz είναι αυτά...απλά γιατί τα έφτιαξα εγώ... :lol:

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τα δικά σου φίλε Jam :) Νομίζω ότι γενικά τα fuzz πρέπει να δουν overdrive στον ενισχυτή ή πρέπει να τα βάλεις στη σειρά με ένα πιο γλυκό overdrive πετάλι για να μην ξύνουν. Πάντως θα ήθελα να ακούσεις το Gypsy Fuzz, αν και silicon είναι πολύ smooth! :)

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσουν αρκετα fuzz & δεν εχω προβλημα στο να χρησιμοποιω ρυθμικα (βεβαια δεν ειμαι κουλός σαν τον dyskolo!! :lol: :lol: )

 

Tο all time αγαπημενο μου ειναι το z-vex fuzz factory (ενω η Version του JAM στο πετάλι αυτο μου ακούγεται λιγο πιο "χρησιμοποιησιμη" με την εννοια οτι ακομα & στα extreme settings δεν σε αποκεφαλιζει τελειως,απλα σε ξυριζει κόντρα! :lol: )

 

Ενα εκπληκτικο silicon fuzz που δουλευει τελεια για ακκορντα ειναι το omega fuzz (το οποιο ειναι & τζαμπα)

 

Ακομα ενα εξαιρετικο octave fuzz (αυστηρα για single note playing) ειναι το τρομακτικα απαίσιο DANELECTRO GRILLED CHEESE το οποιο δολοφονει τα περισσοτερα αντιστοιχα boutique πεταλια που εχω ακούσει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τα δικά σου φίλε Jam :) Νομίζω ότι γενικά τα fuzz πρέπει να δουν overdrive στον ενισχυτή ή πρέπει να τα βάλεις στη σειρά με ένα πιο γλυκό overdrive πετάλι για να μην ξύνουν. Πάντως θα ήθελα να ακούσεις το Gypsy Fuzz' date=' αν και silicon είναι πολύ smooth! :)[/quote']

 

Και βέβαια να το ακούσω το Gypsy Fuzz (έχει και ωραίο όνομα) :wink:

Πάντως αυτό που λες ισχύει για τα fuzz : Παίζουν καλύτερα σε ενισχυτή αρπαγμένο...(βλέπε Hendrix... :roll: ) ...και σε εκείνη την περίπτωση νομίζω λύνεις αρκετά το πρόβλημα της "πλαδαρότητας" των ακκόρντων μιας και γενικότερα ο ήχος βγαίνει πιο σφιχτός αλλά τελείως vintage-βρώμικος...(δύσκολο να το εξηγήσεις με λόγια... :?

 

Ένα overdrive τύπου Tubescreamer τα καλμάρει πολύ ειδικά αν το βάλεις μετά το Fuzz...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο all time αγαπημενο μου ειναι το z-vex fuzz factory (ενω η Version του JAM στο πετάλι αυτο μου ακούγεται λιγο πιο "χρησιμοποιησιμη" με την εννοια οτι ακομα & στα extreme settings δεν σε αποκεφαλιζει τελειως' date='απλα σε ξυριζει κόντρα! :lol: )

[/quote']

 

Το μυστικό στα fuzz factory είναι τα τρανζίστορ που θα βάλεις...Τα τρανζίστορ που χρειάζονται για να είναι τέλειο το πετάλι δυστυχώς είναι πιο σπάνια να βρεθούν και γι αυτό τα παλιά πετάλια του zvex δεν συγκρίνονται με τα καινούρια...

 

Τα παλιά δεν έχουν αυτό το extreme που έχουν τα καινούρια...βέβαια σε κάποιους αρέσει περισσότερο αυτό το "γουλί" :lol: αλλά προσωπικά μου αρέσει και τα φτιάχνω όπως τα παλιά καλά zvex και ακόμα πιο soft...(αν μπορείς να πεις soft το πετάλι αυτό...)

 

Για να καταλάβεις superfunk, το κόκκινο fuzz που σου έφτιαξα ανήκει στην 1η κατηγορία ενώ το κίτρινο στην 2η (σαν σύγχρονο f.factory)...(και γι αυτό σου άρεσε περισσότερο το κόκκινο :wink: )

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούσε το FUZZ ένας από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες, ο ΤΟΜΜΥ ΒΟLIN (απόσπασμα από συνέντευξή του στο Guitar Player).

 

GP: Do you prefer the highs of a Fender to the thicker Gibson sound?

 

BOLIN: Yes, I like the cutting sound of a Fender. With Les Pauls, at least for me, I can get only two or three different tones. That’s it. But with the Strat, I can use it on about everything I play. I keep the amp on full bass with no treble and also use a Sam Ash Fuzztone [manufactured by the Sam Ash Music stores of New York, no longer available]. You can’t get those anymore. I have the fuzz on all the time with attack, volume, and tone all the way up. It doesn’t sound like a fuzz, really. It just gives the guitar so much more bite and attack.

 

GP: How do you get such a smooth tone with the fuzz on all the time?

 

BOLIN: Having the bass up on the amp (100 watt Hiwatt, DR-103) is the ticket. Plus you have to work a lot with the tone controls on the guitar. You have to use a lot of bass, because the Strat has such a thin sound. The tone I have now is somewhere between a Strat and a Les Paul. [Ed. Note: Bolin also utilized a phase shifter, built by a roadie, and an Echoplex, which he mounted waist high for access onstage.]

 

 

Προτείνω για ακρόαση το Keep on moving (Deep Purple) και το Savannah Woman (T. Bolin band)............

 

tbolin123bl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ένα παλιό colorsound tonebender είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει.

 

Ο fulltone έχει βγάλει το soulbender στηριγμένο πάνω του (το οποίο δυστυχώς δεν έχει πέσει στα χέρια μου! αλλά που θα πάει... Επίσης αν πέσει στα χέρια σας το dm4 της line 6 έχει έναν αντίστοιχο ήχο αλλά χωρίς την καθαρότητα που έχει ένα κανονικό germanium transistor.

 

Αν ποτέ πέσει στα πόδια σας το hot cake ή το παλιό gronkbox (δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται) στο οποίο στηρίχθηκε το hot cake δοκιμάστε να βάλετε το drive μετά τις 3 και έχει ένα περίεργο fuzz λογικής ήχο που προσφέρεται για πειραματάκια.

 

Τέλος αν έπεσε (πολύ πέσιμο σε αυτό το ποστ :) )

 

Πέρα από πλάκα με paf μαγνήτες ανοιχτά κουρδίσματα (DGDGBD, CGDGDD, EEBBEE κτλ) fuzz και octave μπορείτε να βγάλεται πολύ διαφορετικό ήχο σε φράσεις και ρυθμικό παίξιμο... απίστευτη φασαρία :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Dirty Boy / Blues Saraceno Afro Fuzz. Αν μιλάμε για fuzz.

 

Ότι καλύτερο έχω ακούσει!

Κομμάτι ακριβό βέβαια, αλλά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afiltroi έχεις ΑΥΤΙΑ αγόρι μου!! :lol: :lol: και μόνο η αναφορά σου στον Tommy είναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!

ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ!!! προσκυνώ τον κ.κ Bolin όχι μόνο για τον ήχο του αλλά γιατί πράγματα που έπεξε το 72 π.χ τα έκαναν κιθαρίστες μετά το 88!!

Φιλικότατα taq (άσχετο το πόστ μου :lol: με το θέμα του fuzz, αλλά όπως και να το κάνουμε ο Τομυ έχει γράψει χρυσές σελίδες μουσικής με αυτό το εφέ, και κάπως μου ρθε τώρα που τον ανέφερε ο afiltroi :oops: )

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου