Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας fuzz πεταλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια' date=' το big muff ,fuzz θεωρειται? στ αυτια μου, απο το λιγο που το εχω ακουσει, βιολο-distortion μου ακουγεται.... :?[/quote']

 

ρε παιδια να σας πω την αληθεια πηγα σε μαγαζι σημερα να δω γιατι

ενδιαφερομαι για fuzz pedal για πειραματισμο πιο πολυ και μου προτειναν

το Big muff στην μικρη του εκδοση 70ευρω,απ'οτι ακουω σε samples βρωμιζει σαν dist kai δεν μου πολυ αρεσει και ευτυχως δεν το πηρα,υπαρχει κανενα που να υπαρχει εδω και να ''βραζει'' πιο πολυ και σε λογικη τιμη πανω κατω σαν κι αυτη?

 

Το άκουσες ζωντανά με κιθάρα-ενισχυτή (και αν γίνεται με την δική σου κιθάρα) ή μονο samples ? Αν έχεις ακούσει μόνο samples, άκουσέ το ζωντανά !!! Τα Muff μπορούν να βγάλουν πολλούς διαφορετικούς ήχους αν τα ψάξεις λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδια' date=' το big muff ,fuzz θεωρειται? στ αυτια μου, απο το λιγο που το εχω ακουσει, βιολο-distortion μου ακουγεται.... :?[/quote']

 

ρε παιδια να σας πω την αληθεια πηγα σε μαγαζι σημερα να δω γιατι

ενδιαφερομαι για fuzz pedal για πειραματισμο πιο πολυ και μου προτειναν

το Big muff στην μικρη του εκδοση 70ευρω,απ'οτι ακουω σε samples βρωμιζει σαν dist kai δεν μου πολυ αρεσει και ευτυχως δεν το πηρα,υπαρχει κανενα που να υπαρχει εδω και να ''βραζει'' πιο πολυ και σε λογικη τιμη πανω κατω σαν κι αυτη?

 

Το άκουσες ζωντανά με κιθάρα-ενισχυτή (και αν γίνεται με την δική σου κιθάρα) ή μονο samples ? Αν έχεις ακούσει μόνο samples, άκουσέ το ζωντανά !!! Τα Muff μπορούν να βγάλουν πολλούς διαφορετικούς ήχους αν τα ψάξεις λίγο...

 

Από τη στιγμή που παίζουν με Big Muff και οι Mogwai, το πετάλι είναι φοβερό.-

 

:P

 

Πλάκα κάνω

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που παίζουν με Big Muff και οι Mogwai' date=' το πετάλι είναι φοβερό.-

:P

Πλάκα κάνω

 

To "πλάκα κάνω" γιατί το έβαλες και μας την "έαπασες"... :roll:

:) :lol: :lol:

 

Αυτή η Electro Harmonix όπου έχει Mogwai ...βάζει το ίδιο κλιπ.

Το αγαπημένο μου πετάλι για stoner φάση αλλά κάνει και για πολλά ακόμη.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι mogwai ακομα και με metal zone παιζουν...

 

Φασαρία να κάνει και ό,τι να ναι! :D

 

Απ' ότι είδα στο dvd από τις ηχογραφήσεις του τελευταίου τους δίκου (δισκάρα btw) παίζαν και με ένα μικρό, στρογγυλου σχήματος ασημί πετάλι, που δεν κατάλαβα τι ήταν....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα στο dvd από τις ηχογραφήσεις του τελευταίου τους δίκου (δισκάρα btw) παίζαν και με ένα μικρό' date=' στρογγυλου σχήματος ασημί πετάλι, που δεν κατάλαβα τι ήταν....[/quote']

 

Ίσως κάποιο Bixonic Expandora??? :roll:

 

τις Ibanez to fuzz (tone lock σειρα)μου εκανε κατι απο τα samples στο site και για 60ευρω κατι λεει εστω για αρχη.

Σχολια κανενας? 8)

 

Εμένα μου φαίνετε χαζούλικο και ψεύτικο. Θα προτιμούσα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο...ή fuck, μιλάμε για το πιο εύκολο πετάλι που έχει δημιουργηθεί. Τρία τρανζίστορ max, 3 αντιστάσεις και κανα 2 πυκνωτές...Πόσους συνδιασμούς μπορείς να κάνεις λάθος με 5 υλικά, στη δεύτερη ή στη τρίτη θα δουλέψει και ας μην θέλει. :lol:

 

Όπως είχε πει και κάποιος, η καλύτερη εφεύρεση του ανθρώπου απο 5 απλά ηλεκτρονικά υλικά :lol:

 

Και ενα μικρό κομμάτι απο τη Βίβλο...

 

Στην αρχή υπήρχε το χάος.

Και μετά ο Θεός είπε:

 

"Let there be Fuzz"

:lol: :lol: :lol:

 

παράγραφος 5, σελίδα 368 :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tο jimi hendrix octave fuzz της dunlop είναι αρκετά παχύ και βρώμικο (μερικά sound samples εδώ: http://www.musiciansfriend.com/product/Guitar/Effects?sku=151208 ), ειδικά όταν το συνδυάζω με το rat μου... :)

Επίσης, αν και δεν το έχω, το blue box της ίδια εταιρίας ( http://www.jimdunlop.com/products/electronics/mxr/products/m103.html ) φαίνεται πολλά υποσχόμενο...

 

[Για την ιστορία, και τα δύο πεταλάκια χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τους Sonic Youth για την παραγωγή θορυβωδών κιθαριστικών drones, όπως μόνο αυτοί ξέρουν... :D ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημένο μου fuzz πετάλι δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα! :D

 

Στην αρχή υπήρχε το χάος.

Και μετά ο Θεός είπε:

 

"Let there be Fuzz" :lol: :lol: :lol:

 

παράγραφος 5, σελίδα 368 :lol:

 

Μάλλον παράγραφος 6, σελίδα 66 ήταν... :twisted:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου