Προς το περιεχόμενο

Realtime εναλλαγές ήχων στο Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάζω realtime κάποιες normal voices από ένα φάκελο του Motif ES (π.χ. το φάκελο με τα favorites) χρησιμοποιώντας πετάλι.

Δε βρήκα στο manual αν γίνεται κάτι τέτοιο χωρίς πετάλι και ήθελα να μου πείτε αν μια τέτοια δουλειά την κάνει ένα footwitch.

Πιο συγκεκριμένα, αυτό που με καίει είναι ο realtime τρόπος εναλλαγής ήχων καθώς παίζω ένα κομμάτι live με το group.

Αυτά...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το realtime δεν το πιάνω.. όλες οι ενναλαγές real time δεν γίνονται? Τι εννοείς? Μα πατήσεις το (+) μα γυρίσεις τη ρόδα real time δεν είναι?

Αν και εχει ξανασυζητηθεί το θέμα (των καλλύτερων εναλλαγών φωνής) πριν ασχοληθούμε με το πετάλι σου λέω πως δεν θα σε βολέψει να αλλάζεις ήχους από το voice mode όταν παίζεις live γιατί θα κόβεται ο προηγούμενος ήχος.

Βολεύει καλλύτερα το mix στο song ή στο pattern mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, αυτό που ήθελα ήταν να δω πώς θα αλλάζω τους ήχους χωρίς να κόβονται και πράγματι, αυτό το πέτυχα με το mix στο song mode. Εδώ που τα λέμε, ο τίτλος του thread είναι λίγο άκυρος... :oops:

 

Έχω όμως τρία ερωτήματα:

1. Ο μοναδικός τρόπος να σώζω τα νέα μου mixes στα song είναι να τα αποθηκεύω σε κάρτα ή usb δίσκο; Θέλω να πω ότι κάθε φορά που θα ανοίγω το συνθ θα πρέπει να φορτώνω από την αρχή τα mixes απο τον εξωτερικό δίσκο; Μου φαίνεται λίγο ταλαιπωρία το θέμα, αλλά από τη άλλη, δε βρήκα στο manual άλλον τρόπο αποθήκευσης.

 

2. Μπορώ να βάλω όνομα σε ένα νέο song; Μέχρι τώρα δε βρήκα ανάλογο τρόπο ονομασίας όπως κάνουμε πχ στα αλλαγμένα voices...

 

3. Για εναλλαγή με το πόδι ενός voice (part) μέσα σε ένα song μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο πετάλι; Επειδή δεν έχω ιδέα από πετάλια, πείτε μου please τί ακριβώς χρειάζεται για τη δουλειά αυτή ώστε να μή χρειάζεται να απασχολώ τα χέρια μου καθώς παίζω live.

 

Αυτά προς το παρόν... :D

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ τους αρμόδιους να βάλουν το thread στην ενότητα των keyboards γιατί έχω κάνει μα****α και το έχω βάλει στην ενότητα με τις κιθάρες... :oops: :oops: :oops:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο usb αποθηκεύει τα mix ή στην κάρτα. Δεν είναι ταλαιπορία γιατί τα φορτώνει πολύ γρήγορα (τα songs και patterns). Να κάνεις ένα αρχείο All Patterns με αρκετά mix οπότε θα μπορείς να τα φορτώνεις και με τη μία. Κάθε pattern ή song αντιστοιχεί σε ένα mix. Για να δώσεις όνομα στο song ή στο pattern (άρα και στο mix) σε song ή pattern mode πατάς job.

Όλα αυτά που ρωτάς τα λέει στο manual. Λέω να κάτσεις μια μέρα να το διαβάσεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη λυση για το συγκεκριμενο προβλημα σου,αλλα και να παιζεις τον επομενο ηχο ακουγοντας και την ουρα του προηγουμενου,εφοσον πατησες το hold pedal,ειναι... KURZWEIL :lol: :lol: :lol:

Δεν ξερετε(δηλαδη οσοι δεν εχετε)ποσο μα ποσο σημασια εχει αυτο στο live

να αλλαζεις τον ηχο σου χωρις να αγχωνεσαι αν κανει ''κλικ'',κενο κ.τ.λ.

Μπραβο στους μπαγασιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή καίγομαι να δω τί θα αγοράσω, μιας και στα μέσα Αυγούστου έχω live, μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα και ξεκάθαρα ποιο πετάλι θα αγοράσω ώστε τη δουλειά που κάνω με το χέρι στην αλλαγή ήχων να την κάνω με το πόδι;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου