Προς το περιεχόμενο

Realtime εναλλαγές ήχων στο Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο στο usb αποθηκεύει τα mix ή στην κάρτα. Δεν είναι ταλαιπορία γιατί τα φορτώνει πολύ γρήγορα (τα songs και patterns). Να κάνεις ένα αρχείο All Patterns με αρκετά mix οπότε θα μπορείς να τα φορτώνεις και με τη μία. Κάθε pattern ή song αντιστοιχεί σε ένα mix. Για να δώσεις όνομα στο song ή στο pattern (άρα και στο mix) σε song ή pattern mode πατάς job.

Όλα αυτά που ρωτάς τα λέει στο manual. Λέω να κάτσεις μια μέρα να το διαβάσεις καλά.

 

Για κάθε κομμάτι που θα παίξω στο Live έχω φτιάξει ένα song. Πώς όμως, γίνεται να κάνω πολλά Mix για διαφορετικά κομμάτια σε ένα song? Μπορείς να μου πεις πού να ανατρέξω στο manual?

Καταλαβαίνω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά σκεφτείτε ότι το τρέξιμο για το group γενικότερα και όχι μόνο, είναι τόσο που να μή μου επιτρέπει τουλάχιστον μέχρι τέλος Αυγούστου να ασχοληθώ εκτενώς με το συνθ. Και η ειρωνία είναι ότι τα πράματα που θέλω να μάθω είναι τελείως στοιχειώδη μπροσά σε άλλες δσυνατότητες του οργάνου...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή καίγομαι να δω τί θα αγοράσω' date=' μιας και στα μέσα Αυγούστου έχω live, μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα και ξεκάθαρα ποιο πετάλι θα αγοράσω ώστε τη δουλειά που κάνω με το χέρι στην αλλαγή ήχων να την κάνω με το πόδι;[/quote']

 

Για πετάλι πάρε το Boss FS-5U.Αυτό έχω κι εγώ και είναι μια χαρά και στιβαρής κατασκευής.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη λυση για το συγκεκριμενο προβλημα σου' date='αλλα και να παιζεις τον επομενο ηχο ακουγοντας και την ουρα του προηγουμενου,εφοσον πατησες το hold pedal,ειναι... KURZWEIL :lol: :lol: :lol:

Δεν ξερετε(δηλαδη οσοι δεν εχετε)ποσο μα ποσο σημασια εχει αυτο στο live

να αλλαζεις τον ηχο σου χωρις να αγχωνεσαι αν κανει ''κλικ'',κενο κ.τ.λ.

Μπραβο στους μπαγασιδες.[/quote']

 

Δεν ισχύει σε όλους τους ήχους αυτό φίλε taskor.Όταν αλλάζεις από έναν ήχο σε έναν άλλο ''βαρύ'' (πχ ένα βαρύ organ) τότε βγάζει έναν εκκωφαντικό ήχο.Αυτό το κλικ που λες δηλαδή.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι expression/volume pedal που πήρες φίλε μου.Χρήσιμο είναι αναλόγως βέβαια γιατί το θες.Αλλά δεν ξέρω αν είναι πολύ χρήσιμο για changing patches, εκεί θα βόλευε ένα footswitch σαν αυτό που σου πρότεινα.Εγώ έχω ένα expression pedal για volume, wah κ.α και το footswitch για αλλαγή ήχων και rotary effect για τα organs.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοψίματα η γενικά οποιαδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζουμε στις αλλαγές ήχων στο live μας, γίνονται λόγω οτι τα διάφορα patches χρησιμοποιούν διαφορετικούς συνδιασμούς των chain των μονάδων εφφε που έχουν τα πλήκτρα μας.

 

Αυτή είναι ανεπάρκεια των εφέ . να προσαρμοστούν ομαλά στις αλλαγές.

 

δυστυχώς αυτο γίνεται και σε κατάσταση sequencer καθε φορά που στην σειρά μας αλλάζουν τα εφέ.

 

Μπορούμε μόνο αν είναι δυνατόν να φτιάχνουμε songs χρησιμοποιώντας τα σαν patches που αλλάζουμε την σειρά και ιδιαίτερα σε όργανα σαν το motif και τα μεγάλα triton να προσπαθήσουμε αν πρόκειται για 2-3 ήχους σε ένα τραγούδι που θα πρέπει να αλλάξουμε κολλητά αν θέλετε ., να αντιγράψουμε τα εφφε χρησιμοποιώντας περισσότερα insert αλλά τα ίδια μάστερ οπότε να μην γίνεται κόψιμο.

 

Ειναι μια λύση που μπορεί να βοηθήσει γιατι δεν είναι συνήθως αναγκαίο σε όλα τα τραγούδια των ρεπερτορίων μας να αλλάξουμε ηχους τόσο ακαριαία.

 

Πράγματι , χωρίς να έχω εμπειρία, εχω ακούσει οτι τα kursweil εχουν κάποια πατεντα που προβλέπει αυτή την κατάσταση και δεν φαίνεται η αλλαγεί , δηλαδή γίνεται το πολυποθητο hold αλλά δεν το έχω βιώσει.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι expression/volume pedal που πήρες φίλε μου.Χρήσιμο είναι αναλόγως βέβαια γιατί το θες.Αλλά δεν ξέρω αν είναι πολύ χρήσιμο για changing patches' date=' εκεί θα βόλευε ένα footswitch σαν αυτό που σου πρότεινα.quote']

 

Μάλιστα... Όντως κάτι τέτοιο είχα συμπεράνει και εγώ. ΟΚ, θα το κοιτάξω... Κι εδώ που τα λέμε, αυτό πιστεύω ότι είναι για το Yamaha εντάξει έτσι;

 

http://www.thomann.de/gr/boss_fs5l.htm

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλιστα... Όντως κάτι τέτοιο είχα συμπεράνει και εγώ. ΟΚ' date=' θα το κοιτάξω... Κι εδώ που τα λέμε, αυτό πιστεύω ότι είναι για το Yamaha εντάξει έτσι;

 

http://www.thomann.de/gr/boss_fs5l.htm[/quote']

 

Αυτό είναι το FS-5L όχι το FS-5U.H διαφορά τους είναι ότι το FS-5L όταν το πατάς είναι on και όταν το ξαναπατάς είναι off(latching), ενώ το FS-5U όταν το έχεις πατημένο είναι on και μόλις το αφήσεις είναι off(non latching).Κοίτα, οι περισσότεροι που θέλουν ένα footswitch για patch change παίρνουν το FS-5U.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη λυση για το συγκεκριμενο προβλημα σου' date='αλλα και να παιζεις τον επομενο ηχο ακουγοντας και την ουρα του προηγουμενου,εφοσον πατησες το hold pedal,ειναι... KURZWEIL :lol: :lol: :lol:

Δεν ξερετε(δηλαδη οσοι δεν εχετε)ποσο μα ποσο σημασια εχει αυτο στο live

να αλλαζεις τον ηχο σου χωρις να αγχωνεσαι αν κανει ''κλικ'',κενο κ.τ.λ.

Μπραβο στους μπαγασιδες.[/quote']

 

Δεν ισχύει σε όλους τους ήχους αυτό φίλε taskor.Όταν αλλάζεις από έναν ήχο σε έναν άλλο ''βαρύ'' (πχ ένα βαρύ organ) τότε βγάζει έναν εκκωφαντικό ήχο.Αυτό το κλικ που λες δηλαδή.

 

Δεν γνωριζω για τα υπολοιπα μοντελα,αλλα στο pc1x δεν εχω ακουσει ακομα τιποτα τετοιο.

Τωρα ομως που το ειπες θα το ''ζορισω ''λιγο μηπως και κανει αυτο που λες.

Τι να πω :roll: 1 χρονο που το εχω δεν μου παρουσιασε κατι αναλογο,λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη λυση για το συγκεκριμενο προβλημα σου' date='αλλα και να παιζεις τον επομενο ηχο ακουγοντας και την ουρα του προηγουμενου,εφοσον πατησες το hold pedal,ειναι... KURZWEIL :lol: :lol: :lol:

Δεν ξερετε(δηλαδη οσοι δεν εχετε)ποσο μα ποσο σημασια εχει αυτο στο live

να αλλαζεις τον ηχο σου χωρις να αγχωνεσαι αν κανει ''κλικ'',κενο κ.τ.λ.

Μπραβο στους μπαγασιδες.[/quote']

 

Δεν ισχύει σε όλους τους ήχους αυτό φίλε taskor.Όταν αλλάζεις από έναν ήχο σε έναν άλλο ''βαρύ'' (πχ ένα βαρύ organ) τότε βγάζει έναν εκκωφαντικό ήχο.Αυτό το κλικ που λες δηλαδή.

 

Δεν γνωριζω για τα υπολοιπα μοντελα,αλλα στο pc1x δεν εχω ακουσει ακομα τιποτα τετοιο.

Τωρα ομως που το ειπες θα το ''ζορισω ''λιγο μηπως και κανει αυτο που λες.

Τι να πω :roll: 1 χρονο που το εχω δεν μου παρουσιασε κατι αναλογο,λες...

 

Δεν ξέρω για το pc1x.Πάντως είναι σίγουρο φαινόμενο στα Κ2600 λόγω εφφέ ή αν ο ήχος αποτελείται από πολλούς layers ή και τα δύο.Όσοι έχουν Κ2600 το έχουν παρατηρήσει.Δεν είναι κάτι ανησυχητικό,αλλά εκνευριστικό.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου