Προς το περιεχόμενο

Realtime εναλλαγές ήχων στο Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το FS-5L όχι το FS-5U.H διαφορά τους είναι ότι το FS-5L όταν το πατάς είναι on και όταν το ξαναπατάς είναι off(latching)' date=' ενώ το FS-5U όταν το έχεις πατημένο είναι on και μόλις το αφήσεις είναι off(non latching).Κοίτα, οι περισσότεροι που θέλουν ένα footswitch για patch change παίρνουν το FS-5U.[/quote']

 

Να ρωτήσω λίγο τώρα:

Όταν δουλεύω το Motif ES (συγκεκριμένα, αυτό το μοντέλο έχω και για αυτό με ενδιαφέρει να μάθω) στο song τρόπο και αλλάζω τους ήχους αλλάζοντας τα tracks, μπορεί αυτή η δουλειά να ρυθμιστεί να γίνει με το πεταλάκι της Boss που μου έλεγες (FS-5U);

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι το FS-5L όχι το FS-5U.H διαφορά τους είναι ότι το FS-5L όταν το πατάς είναι on και όταν το ξαναπατάς είναι off(latching)' date=' ενώ το FS-5U όταν το έχεις πατημένο είναι on και μόλις το αφήσεις είναι off(non latching).Κοίτα, οι περισσότεροι που θέλουν ένα footswitch για patch change παίρνουν το FS-5U.[/quote']

 

Να ρωτήσω λίγο τώρα:

Όταν δουλεύω το Motif ES (συγκεκριμένα, αυτό το μοντέλο έχω και για αυτό με ενδιαφέρει να μάθω) στο song τρόπο και αλλάζω τους ήχους αλλάζοντας τα tracks, μπορεί αυτή η δουλειά να ρυθμιστεί να γίνει με το πεταλάκι της Boss που μου έλεγες (FS-5U);

 

Τί να πω πια; Έχω άλλα δύο αδέρφια στο noiz (Panagiotis & FatalK) και έχω μπερδέψει τα μπούτια μου. Τέσπα... ελπίζω να μή σας έχω φέρει στα όριά σας ακόμη... :oops: :oops: :oops: Sorryyyyyyyyy............. :oops: :oops: :lol: :?

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάζω realtime κάποιες normal voices από ένα φάκελο του Motif ES (π.χ. το φάκελο με τα favorites) χρησιμοποιώντας πετάλι.

Δε βρήκα στο manual αν γίνεται κάτι τέτοιο χωρίς πετάλι και ήθελα να μου πείτε αν μια τέτοια δουλειά την κάνει ένα footwitch.

Πιο συγκεκριμένα' date=' αυτό που με καίει είναι ο [b']realtime τρόπος εναλλαγής ήχων[/b] καθώς παίζω ένα κομμάτι live με το group.

Αυτά...

 

Για αυτά τα θέματα το motifator.com είναι πάντα μία πολύυυυ καλή απάντηση, πράγμα προφανές όταν σου απαντάνε άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί με τον προγραμματισμό του οργάνου. Οπότε:

 

http://www.motifator.com/forums/showflat.php?Cat=&Board=Programming&Number=106068

 

και γενικότερα:

 

http://www.motifator.com/forums/showflat.php?Cat=1,2,4&Board=MotifES&Number=176081&page=0&view=collapsed&sb=5&o=&fpart=1

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το FS-5L όχι το FS-5U.H διαφορά τους είναι ότι το FS-5L όταν το πατάς είναι on και όταν το ξαναπατάς είναι off(latching)' date=' ενώ το FS-5U όταν το έχεις πατημένο είναι on και μόλις το αφήσεις είναι off(non latching).Κοίτα, οι περισσότεροι που θέλουν ένα footswitch για patch change παίρνουν το FS-5U.[/quote']

 

Να ρωτήσω λίγο τώρα:

Όταν δουλεύω το Motif ES (συγκεκριμένα, αυτό το μοντέλο έχω και για αυτό με ενδιαφέρει να μάθω) στο song τρόπο και αλλάζω τους ήχους αλλάζοντας τα tracks, μπορεί αυτή η δουλειά να ρυθμιστεί να γίνει με το πεταλάκι της Boss που μου έλεγες (FS-5U);

 

Δεν ξέρω από motif αλλά σίγουρα αυτό το footswitch θα κάνει για την δουλειά που το θες.Λογικά θα το βάλεις το πεταλάκι στη data increase λειτουργία ή όπως ονομάζεται στο motif.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H yamaha έχει switch pedal το FC-5 (γύρω στα 18€) το οποίο δίνει σήμα on-off. Όπως το systain pedal.

Δεν μπορείς να αλλάζεις όμως tracks στο mix (σε song η patern mode) ώστε να μην κόβονται οι φωνές. Στο mix δεν κόβονται οι φωνές άμα τις αλλάζεις αλλά δεν νόμίζω να γίνεται με πεντάλ. (δεν είμαι σιγουρος γιαυτό το τελευταίο που λέω.. νομίζω πως μόνο σε voice mode αλλάζει το πεντάλ αλλά εκεί κόβονται οι φωνές γιατί έχει ξεχωριστά master effect η κάθε μία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εννοείται ότι θέλω να αλλάζω τους ήχους χωρίς να κόβονται. Οπότε, εννοείται ότι πρέπει να δουλεύω στο mix. Τώρα, αν το footswitch δεν κάνει για τη δουλειά αυτή, μήπως υπάρχει άλλος τρόπος αλλαγής ήχων με το πετάλι χωρίς να κόβονται;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε για αυτό: MFC10 Foot Controller. Νομίζω πως μπορείς να αλλάζεις tracks μ'αυτό.

 

Δεν υπάρχει λόγος να δώσει τόσα λεφτά για μια ολόκληρη πεταλιέρα από τη στιγμή που απλά θέλει να πηγαίνει από τον έναν ήχο στον άλλο.Επίσης ότι πετάλι footswitch και να πάρεις, είτε το FS-5U, είτε το FC-5 το ίδιο είναι.Αλλά γενικά στα Motif υπάρχει αυτό το πρόβλημα, δηλαδή κόβονται απότομα οι ήχοι.Πολλοι χρήστες Motif es σε ένα άλλο forum το έχουν συζητήσει αυτό.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και πιο πάνω οι φωνές δεν κόβονται στα motifes κατά την εναλλαγή στο mix σε song ή patern mode.

Αλλά σε αυτά τα mode δεν γίνεται με το πετάλι να αλλάζεις από φωνή σε φωνή αλλά από ολόκληρο mix σε ολόκληρο mix.

Το παραπάνω πετάλι είναι ακριβό αλλά μάλλον κάνει τη δουλειά.

Μπορείς να αλλάζεις φωνές με το πετάλι στον voice και performance mode αλλά εκεί ας δοκιμάσει να κάνει bypass τα system effect γιατί αλλιώς κόβονται οι φωνές.. δυστυχώς είμαι σε διακοπές και δεν έχω το όργανο μπροστά μου να το δοκιμάσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου