Προς το περιεχόμενο

Ibanez GRX70DX αλλαγή frame μαγνητών


prophesib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να εκφράσω μια απορία που πραγματικά με "τρώει": έχω μια Ibanez από το πακέτο Ibanez GRX70DX και έχω βαρεθεί πια όλη αυτή τη μαυρίλα. Λοιπόν σκέφτηκα να της αλλάξω τα frames στους humbuckers και το καπάκι του single coil και να βάλω άσπρα, έτσι για να διαφέρει και λίγο. Το πρόβλημα μου όμως είναι πως θα βρω τα σωστά. Έχω βρει στο thomann τα εξής: http://www.thomann.de/gr/goeldo_humbuckerrahmen_pl10.htm (για τα frames) και http://www.thomann.de/gr/thomann_cover_f_single_coil_wh.htm ή http://www.thomann.de/gr/goeldo_pu01w.htm (για το single coil). Θα μπορούσατε να μου πείτε αν ξέρετε αν θα ταιριάξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το προβλημα σου φιλε μου ειναι στο καπακι του single μαγνητη. ψαξε στο ιντερνετ να δεις τις προδιαγραφες του μαγνητη σου. αυτο που εχεις διαλεξει ειναι f-spaced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει "μονός" που δεν είναι f-spaced; (Κι αν ναι, γιατί να μην πάρει f-spaced;)

Εγώ βλέπω πως το ring είναι creme και το καπάκι white. Θα είναι μια αηδία μαζί. Αποφάσισε για ένα από τα δύο (αν και δεν ξέρω αν θα βρεις ring λευκό).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άσπρα frames σε καλή τιμή άρα λογικά θα ψάξω για cream καπάκι. Τι είναι το f-spaced(δεν το έχω ξαναδεί)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσταση στις χορδες δεν ειναι ιδια στην θεση του neck και του bridge μαγνητη. Υπάρχουν λοιπων μαγνητες με διαφορετικη αποσταση στα pole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... θα μπορούσες (αν ξέρεις μην σε βάζω σε κόπο) να μου προτείνεις καπάκι???(από thomann γιατί εδώ στα δικά μας μαγαζιά δεν βρίσκονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσταση στις χορδες δεν ειναι ιδια στην θεση του neck και του bridge μαγνητη. Υπάρχουν λοιπων μαγνητες με διαφορετικη αποσταση στα pole.

Τα χείς μπερδέψει λίγο. F spaced από Dimarzio η trembuckers  από Seymour Duncan είναι humbuckers σχεδιασμένοι για χρήση με τρέμολο. Είναι φαρδύτεροι από τους κλασικούς bridge για π.χ. Les paul. Συνήθως τους χρησιμοποιούμε μόνο στη θέση bridge επειδή στη θέση neck έτσι κι αλλιώς στενεύει το πλάτος των χορδων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει φιλε μου. τα ιδια μου λες. τι δεν καταλαβες? F spaced εχουν μεγαλυτερη αποσταση στα poles. αυτη ειναι η διαφορα τους. δεν ειναι μονο για bridge. ειναι συνηθως για bridge. αφορα τον σχεδιασμο της κιθαρας, πλατος στο nut και στην γεφυρα. σε μερικες περιπτωσεις χρειαζετε και στον neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου