Προς το περιεχόμενο

Τι θέλετε απο ενα ελληνικό ροκ συγκρότημα;


JOHNNYwXw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@philosophos (έναν Ιχνηλάτη τον ξέρεις?): εγώ είμαι βαμμένος Nightstalker-ικός απ΄τον καιρό του πρώτου τους δίσκου (μάλλον και πριν), αλλά πού ακριβώς την είδες την αυθεντικότητα? Kαι στους Ροττινγ Ψηριστ?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@philosophos (έναν Ιχνηλάτη τον ξέρεις?): εγώ είμαι βαμμένος Nightstalker-ικός απ΄τον καιρό του πρώτου τους δίσκου (μάλλον και πριν), αλλά πού ακριβώς την είδες την αυθεντικότητα? Kαι στους Ροττινγ Ψηριστ?

 

Τότε είμαστε κάπου κοντά ηλικιακά. Και εγώ τα ξέρω τα παιδιά από τότε και πριν το τότε. Τότε που ήταν ο Αργύρης κολλητός με ένα κολλητάρι μου από τον Βύρωνα και τρέχαμε στα Αν και Αγ. Παρασκευές και όπου παίζανε τα παιδιά για μπούγιο και καλά. Ωραίες εποχές. Της ανωμαλίας.

Anyway.

Αυθεντικός σημαίνει: γνήσιος, αληθινός. Τραβάς μια γραμμή και την ακολουθείς.(Η την πίνεις. Αναλόγως.) Και βάση αυτής, μακροπρόθεσμα αποκτάς και κοινό και οπαδούς.

Για τους πρώτους λοιπόν, που δεν είναι αυθεντικοί?

Λίγο πολύ τα ίδια και για τους δεύτερους. Έβαλαν και Ελληνικό στίχο στην πορεία και κάποια παραδοσιακά στοιχεία και πορεύονται.

Έβαλα αυτούς, γιατί έχουν και κάποια χρόνια στο κουρμπέτι και κάτι να δείξουν.Υπάρχουν και άλλοι.

Η διαφωνία σου που έγκειται??

Αν έχεις άλλη ερμηνεία της λέξεως, ρίξτην.

(Και όταν κάνουμε διάλογο, να απαντάς στις ερωτήσεις που σου κάνω, όπως σου απαντάω και εγώ.Γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.)

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε κιόλας. Οι Stalker είναι αυτό που είναι γιατί έπαιξαν stoner ΤΟΤΕ, μαζί με όλους τους ΑΛΛΟΥΣ.

Και οι Rotting Christ, για αυτό που παίζουν (nai, black metal), είναι αυθεντικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε κιόλας. Οι Stalker είναι αυτό που είναι γιατί έπαιξαν stoner ΤΟΤΕ, μαζί με όλους τους ΑΛΛΟΥΣ.

Και οι Rotting Christ, για αυτό που παίζουν (nai, black metal), είναι αυθεντικοί.

 

Εσύ τώρα διαφωνείς ή συμφωνείς (για τους Nightstalker), γιατί μπερδεύτηκα ?

Αν διαφωνείς, να προσθέσω: ΚΑΙ ακόμα παίζουν.

Αν κατάλαβα λάθος, γράψε άκυρο. :)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλω από ένα ελληνικό ροκ συγκρότημα? ότι κι από ένα ξένο ,όπως είπε και κάποιος-ποι άλλοι . Τι άλλο?

Καφέ-ρύζι-καμπά  ;D

Τι σχέση έχει δηλαδή ο Πουλικάκος, οι Τρύπες,τα Μωρά στη Φωτιά που μου αρέσουν πχ.

Καμμιά  . Και τι σχέση έχουν οι stones οι pixies και οι stranglers πάλι παραδείγματος χάρην .

Απλά μου αρέσουν ,έστω κι αν δε μου φέρνουν καφέ-ρύζι-καμπά  ;D. Δεν υπάρχει  κανόνας ή φόρμα ,ο καθένας μου αρέσει γιατί μου αρέσει η μουσική του . Και δε μου αρέσει μόνο η ροκ , μου αρέσουν και άλλα είδη μουσικής ,όπως επίσης αρέσουν και έχουν παίξει μουσικοί που συγκαταλλέγονται στους ροκ μουσικούς ,τι ψάχνουμε να βρούμε?

Καλό μήνα σε όλους  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραψα, μην ανησυχείς.  :D

Σαφώς και παίζουν ακόμα (αν και τους προτιμώ με τον Γέρο).

 

Άσχετο. Τώρα που ασχολούμαι με το άθλημα κατάλαβα επιτέλους, τι στην ευχή έψαχνε ο Γέρος

κοιτώντας συνέχεια κάτω και πατώντας κουμπάκια. Τον ήχο του. ;D ;D ;D

(Έχω βάλει τώρα και ακούω. 8) Μου φαίνεται, μου φυτρώνουν μαλλιά πάλι. ;D)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δημιουργούν-συνθέτουν-ερμηνεύουν-παίζουν (δεν μπορώ να επιλέξω σωστό ρήμα) μουσική που πρώτα αρέσει σε αυτούς και όχι αυτή που πιστεύουν πως ίσως θα αρέσει στο αγοραστικό κοινό που προσπαθούν να κυνηγήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο. Τώρα που ασχολούμαι με το άθλημα κατάλαβα επιτέλους, τι στην ευχή έψαχνε ο Γέρος

κοιτώντας συνέχεια κάτω και πατώντας κουμπάκια. Τον ήχο του. ;D ;D ;D

(Έχω βάλει τώρα και ακούω. 8) Μου φαίνεται, μου φυτρώνουν μαλλιά πάλι. ;D)

 

Όντως!  ;D Τα 1-2 πρώτα τραγούδια στα live είχαν πάντα πολύ κουμπάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυθεντικός σημαίνει: γνήσιος, αληθινός. Τραβάς μια γραμμή και την ακολουθείς.(Η την πίνεις. Αναλόγως.) Και βάση αυτής, μακροπρόθεσμα αποκτάς και κοινό και οπαδούς.

Για τους πρώτους λοιπόν, που δεν είναι αυθεντικοί?

Λίγο πολύ τα ίδια και για τους δεύτερους. Έβαλαν και Ελληνικό στίχο στην πορεία και κάποια παραδοσιακά στοιχεία και πορεύονται.

 

O χαρακτηρισμός "αυθεντικός" έχει αρκετές ερμηνείες. Στην καλλιτεχνική έκφραση συνίσταται στην εξεύρεση μιας χρυσής τομής μεταξύ της πρωτοτυπίας και των επιρροών (που είναι φυσικό να υπάρχουν μιας και είναι απελπιστικά σπάνιο έως αδύνατο να υπάρξει παρθενογέννεση), με όσο γίνεται μεγαλύτερη έμφαση φυσικά στην πρωτοτυπία και στην έξυπνη, με μαεστρία μετουσίωση της επηρεασμένης έμπνευσης σε κάτι που αξίζει τον κόπο να δεις/ακούσεις έξω από το σωρό που αναμασάει τα ίδια και τα ίδια.

 

Οι Stalker, αν κι έγραψα πως τους ακούω φανατικά από τις αρχές των 90s, αναγνωρίζω πως στον τομέα "πρωτοτυπία" μάλλον παίρνουν μηδέν μιας και είναι ένα χιλιοπαιγμένο αμερικάνικο ροκ στυλ. Έχει αυτό σημασία όταν τους βάζω στο τέρμα (κατά προτίμηση όλο το κορυφαίο Use) και απολαμβάνω ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα? Καμία. Είναι μια από τις φορές που δεν με απασχολεί καθόλου, καθώς αν με απασχολούσε δεν θα τους άκουγα καν. Οι Ψηριστ βρίσκονται λίγο-πολύ στον ίδιο παρονομαστή, αν και στον τομέα πρωτοτυπία τα πηγαίνουν λίγο καλύτερα, με μια κάπως μεγαλύτερη διάθεση για πειραματισμό αλλά δυστυχώς πάντα μέσα στα στενά όρια του στυλ που παίζουν.

 

(Και όταν κάνουμε διάλογο, να απαντάς στις ερωτήσεις που σου κάνω, όπως σου απαντάω και εγώ.Γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.)

 

Κοίτα, όταν βλέπω πως μπορεί να γίνει διάλογος κι έχω χρόνο & διάθεση να γράψω κάτι, ευχαρίστως. Όταν βλέπω πως ένα θρεντ αναλώνεται σε σουρεάλ αμπελοφιλοσοφίες... μπα.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου